Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Vfb Holding AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Vfb Holding AB är ett aktiebolag som är verksamt inom "uthyrning och leasing av bygg- och anläggningsmaskiner" och grundades 2019. Företaget har sitt säte i Vännäsby. Under 2025 uppgick omsättningen till 0 kr. Under 2025 var vinstmarginalen i stort sett oförändrad jämfört med föregående år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Vfb Holding AB och dess befattningshavare.
Inga träffar hittades i rättsliga mål
Företaget och befattningshavare förekommer inte i rättsliga mål.
Säkerhetsrapporten visar inga träffar som kräver fördjupad granskning just nu. För en komplett riskbedömning kan du även beställa en Kreditupplysning för att se aktuell skuldbild, betalningsanmärkningar och kreditvärdighet.
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
119 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
16
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
0
Observera
Avvikelser som bör följas upp
3
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
20 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.
F-skattestatus
F-skatt är aktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer inte i rättsliga beslut.

Skulder

Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är mycket hög. Nettoskuld/EBITDA = 12.25.
Andel kortfristiga externa skulder
Andelen kortfristiga externa skulder är låg. Justerad andel = 0.339. Ojusterad andel = 0.339.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan täcker kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 5.83.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är låg. Skuldsättningsgrad = 0.12.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är negativt två år i rad utan intäktstillväxt.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är under 1. Räntetäckningsgrad = -86.11.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är god. Justerad soliditet = 89.16%.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar låg konkursrisk. Z-score = 4.38.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är god. Balanslikviditet = 8.95.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = -10.51%.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
!
DSO (kundfordringsdagar)
Underlag för DSO saknas.
!
Kassalikviditet
Underlag för kassalikviditet saknas.
!
Lageruppbyggnad
Underlag för lager saknas.
!
Nettomarginal
Underlag för nettomarginal saknas.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.
!
Rörelsemarginal
Underlag för rörelsemarginal saknas.
!
Ökning av kundfordringar
Underlag för kundfordringar saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Johan Emil Palm (48 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
75% - 99%
Jon Anders Palm (40 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
0% - 25%

Befattningshavare (4)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen Firman tecknas ensam av Palm, Johan Emil Firman tecknas i förening av Englin Palm, Anna Elisabet Caroline Palm, Jon Anders

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Vfb Holding AB ingår i en koncern med totalt 4 bolag. Vfb Holding AB har 3 dotterbolag.
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
425,77 Tkr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
38,29 Mkr
11
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2025, 2024, 2023
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2025
−20,8 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
2,24 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
219,71 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2025
−43,0 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
−43,2 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
−20,8 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2025
−43,0 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
−43,2 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
−20,8 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2025
- . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2025
22,64 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
3,15 Tkr . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2025
- . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2025
- . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2025
- . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2025
- . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2025
- . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2025
- . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2025
- . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2025
−20,8 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
1,49 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
−157,3 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2025
- . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2025 2024 2023
Nettoresultat
−20,8 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 2,24 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 219,71 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
−43,0 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −43,2 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −20,8 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
−43,0 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −43,2 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −20,8 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Ränteintäkter
22,64 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 3,15 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas
Omsättning per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Övriga intäkter
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Bruttoresultat
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
−20,8 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,49 Mkr . Ökat jämfört med föregående år −157,3 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Dotterbolag registrerad
2026-06-28
Ett nytt dotterbolag har registrerats.
Årsredovisning tillagd
2026-06-24
En ny årsredovisning har publicerats för organisationen.
Rapportperiod: 2025-01-01 – 2025-12-31
Bolagsverkets status ändrad
2025-12-03
Organisationens status hos Bolagsverket har ändrats.
Ny status: Aktiv
Ny statuskod: 0
Tidigare status: Under fusion
Tidigare statuskod: 49
Gäller från: 2025-12-01
Organisationsstatus ändrad
2025-12-03
Organisationens status har ändrats.
Ny status: Aktiv
Gäller från: 2025-12-01
Tidigare status: Under fusion
Bransch har lagts till
2025-10-28
En ny bransch har lagts till bland de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 77320
Primär: Ja
Bransch har tagits bort
2025-10-28
En bransch har tagits bort från de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 64202
Primär: Ja
Momsregistrering genomförd
2025-10-28
Organisationen har registrerats för moms.
Status: Momsregistrering aktiverad
Beskrivning: Organisationen är registrerad för moms.
VAT-nummer: SE559227141401
Ändringsdatum: 2025-10-27
Primär bransch ändrad
2025-10-28
Organisationens primära bransch har ändrats.
Standard: SNI
Ny huvudbransch
77320
Tidigare huvudbransch
64202
Registrerad för moms
2025-10-21
Organisationen har registrerats för moms.
Omsättning ändras
2025-06-17
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde:
Årsresultatet ändrat
2025-06-17
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 2236
Vinsten ändrad
2025-06-17
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: 1489
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2025-06-17
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: 5384
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2024-07-23
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 3507
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2024-07-23
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: -157
Gammalt värde: N/A
Årsresultatet ändrat
2024-07-16
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 220
Omsättning ändras
2024-07-16
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde:
Ny styrelsemedlem
2023-10-17
En ny medlem har lagts till i organisationens styrelse
Namn: Lundqvist, Per Magnus
Personnummer: 19790311-****
Roller: Revisor
Giltig från: 2023-10-11