Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Anmärkning

Aktuella anmärkningar registrerade för företaget.

Konkurs avslutad 2025-08-04

Om Venn Projektstjärnan AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Venn Projektstjärnan AB grundades år 2013. Under 2022 uppgick omsättningen till 3,55 Mkr, en ökning med 2,29 Mkr jämfört med föregående år. Företagets vinstmarginal uppgick till -5% och resultatet till −203 Tkr. Venn Projektstjärnan AB hade i genomsnitt 4 anställda under året. Under 2022 ökade antalet anställda med 300% jämfört med föregående år. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 51 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Venn Projektstjärnan AB och dess befattningshavare.
Inga träffar hittades i rättsliga mål
Företaget och befattningshavare förekommer inte i rättsliga mål.
Säkerhetsrapporten visar inga träffar som kräver fördjupad granskning just nu. För en komplett riskbedömning kan du även beställa en Kreditupplysning för att se aktuell skuldbild, betalningsanmärkningar och kreditvärdighet.
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
119 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
8
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
7
Observera
Avvikelser som bör följas upp
10
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
26 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Aktiv konkurs eller likvidation upptäkt.
F-skattestatus
F-skatt saknas eller är inaktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer inte i rättsliga beslut.

Skulder

Andel kortfristiga externa skulder
Mycket hög andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 1.000. Ojusterad andel = 1.000.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan är otillräcklig för kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 0.04.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är mycket hög. Skuldsättningsgrad = 23.28.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är låg. Nettoskuld/EBITDA = -7.02.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Justerad soliditet
Justerad soliditet är kritiskt låg. Justerad soliditet = 4.12%.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är under 1. Balanslikviditet = 0.98.
Lönsamhetstrend
Resultatet har försämrats två år i rad och är negativt.
Nettomarginal
Nettomarginalen är mycket svag. Nettomarginal = -5.72%.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är under 1. Räntetäckningsgrad = -10.22.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar växer betydligt snabbare än omsättningen.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar förhöjd risk. Z-score = 2.28.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är förhöjd. DSO = 62.60 dagar.
Kassalikviditet
Kassalikviditeten är svag. Kassalikviditet = 0.98.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är negativt senaste året.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är negativt senaste året.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är låg. Rörelsemarginal = -5.00%.
Lageruppbyggnad
Lagernivåerna är stabila.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = -3.64%.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Bo Patric Kjellin (57 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
50% - 75%
Christian Petri Lundin (57 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
25% - 50%
Anna Katarina Kjellin (57 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
50% - 75%

Befattningshavare (4)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Katarina Anna Christina Lidén (45 år)
Vice direktör och styrelsesuppleant
Venn Group AB
Juridisk ägare

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen Firman tecknas av Kjellin, Bo Patric i förening med en av Lidén, Katarina Anna Christina Lundin, Christian Petri Dessutom har verkställande direktören rätt att teckna firman beträffande löpande förvaltningsåtgärder

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Venn Projektstjärnan AB ingår i en koncern med totalt 10 bolag. Moderbolaget är Venn Group AB.
Venn Projektstjärnan AB har 0 dotterbolag.
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
31,09 Mkr
7
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
10,32 Mkr
6
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
9,51 Mkr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
2,24 Mkr
2
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
6,03 Mkr
4
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
3,55 Mkr
4
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
6,48 Mkr
6
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
257,30 Tkr
0

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2022, 2021, 2020
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2022
−203 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
−116 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2020
−80 Tkr . Trend saknas
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2022
−184 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
−112 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2020
−80 Tkr . Trend saknas
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2022
−169 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
−112 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2020
−80 Tkr . Trend saknas
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2022
3,55 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
1,26 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2020
669 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
2020
- . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2022
887,75 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
1,26 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2020
669 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
2020
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
2020
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2022
4 . Ökat jämfört med föregående år
2021
1 . Oförändrat jämfört med föregående år
2020
1 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2022
- . Trend saknas
2021
11 Tkr . Trend saknas
2020
- . Trend saknas
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
2020
- . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2022
−50,8 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
−116 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2020
−80 Tkr . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2022
−203 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
−116 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2020
−80 Tkr . Trend saknas
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2022
3,55 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
1,28 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2020
669 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2022 2021 2020
Nettoresultat
−203 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −116 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −80 Tkr . Trend saknas
Rörelseresultat (EBIT)
−184 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −112 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −80 Tkr . Trend saknas
EBITDA
−169 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −112 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −80 Tkr . Trend saknas
Omsättning
3,55 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,26 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 669 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Omsättning per anställd
887,75 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,26 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 669 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
4 . Ökat jämfört med föregående år 1 . Oförändrat jämfört med föregående år 1 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
- . Trend saknas 11 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas
Bruttoresultat
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
−50,8 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −116 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −80 Tkr . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
−203 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −116 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −80 Tkr . Trend saknas
Totala rörelseintäkter
3,55 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,28 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 669 Tkr . Ökat jämfört med föregående år

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Organisationens adress har ändrats.
2025-05-20
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2025-05-19
Ny adress
Gammal adress
Enevägen 6 16345 Spånga
16345 Stockholm SE
Status ändrad
2024-05-28
Organisationens status har ändrats.
Status: Inaktiv
Avregistrerad för F-Skatt
2024-05-21
Organisationen har avregistrerats för F-skatt.
Avregistrerad för moms
2024-05-21
Organisationen har avregistrerats för moms
Avregistrerad som arbetsgivare
2024-05-21
Företaget har avregistrerats som arbetsgivare
Styrelsemedlem borttagen
2024-05-21
En medlem har tagits bort från organisationens styrelse
Namn: Cardinal, Hannah Katarina
Personnummer: 19800618-****
Roller: Extern firmatecknare
Giltig från: 2022-12-07
Status ändrad
2024-05-07
Organisationens status har ändrats.
Status: Inaktiv
Vinsten ändrad
2023-10-24
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: -203
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2023-10-24
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 1287
Gammalt värde: N/A
Arbetsställe ändrat
2023-07-11
Information om arbetsställe har ändrats
Omsättning ändras
2023-07-11
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 3551
Årsresultatet ändrat
2023-07-11
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: -203