Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Anmärkning

Aktuella anmärkningar registrerade för företaget.

Konkurs avslutad 2024-06-17

Om Växjö Mätteknik AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Växjö Mätteknik AB är ett aktiebolag som grundades år 2009 och är verksamt inom "Teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS-teknik". Under 2022 uppgick omsättningen till 2,01 Mkr, en minskning med 4,39 Mkr jämfört med föregående år. Under 2022 försämrades vinstmarginalen med 17%. Växjö Mätteknik AB hade i genomsnitt 4 anställda under året. Under 2022 minskade antalet anställda med 33% jämfört med föregående år. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 57 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

Ingen årsredovisning hittades.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Växjö Mätteknik AB och dess befattningshavare.
Träffar hittades i rättsliga mål
Vi har identifierat att företaget eller dess befattningshavare förekommer i rättsliga sammanhang.
* I rapporten får du detaljerade sammanfattningar av de mål som påträffats, relevanta fakta och källhänvisningar. Vid tvistemål visas information om både kärande och svarande part. Originalhandlingar levereras endast vid tvistemål.
Beställ fullständig säkerhetsrapport
Välj tillägg för att få en komplett bild av bolaget:
* När du genomför köpet av kreditupplysning godkänner du Creditsafes villkor för kreditupplysningstjänster. För att se kreditupplysning måste du vara inloggad och verifierad med BankID.
Köp både Säkerhetsrapport och Kreditupplysning för 249kr (ordinariepris 308kr).
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
189 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
10
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
9
Observera
Avvikelser som bör följas upp
6
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
26 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Aktiv konkurs eller likvidation upptäkt.
F-skattestatus
F-skatt saknas eller är inaktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer i rättsliga beslut.

Skulder

Andel kortfristiga externa skulder
Mycket hög andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 1.000. Ojusterad andel = 1.000.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är mycket hög. Skuldsättningsgrad = 8.42.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan täcker kortfristiga skulder delvis. Kassa/kortfristig skuld = 0.34.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är låg. Nettoskuld/EBITDA = -17.96.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Minskning av eget kapital
Eget kapital har minskat kraftigt. Förändring = -98.13%.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är under 1. Räntetäckningsgrad = -11.50.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar växer betydligt snabbare än omsättningen.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är under önskat intervall. Justerad soliditet = 10.53%.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar förhöjd risk. Z-score = 2.49.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är måttlig. Balanslikviditet = 1.03.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är negativt senaste året.
Nettomarginal
Nettomarginalen är låg. Nettomarginal = -2.44%.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är låg. Rörelsemarginal = -2.00%.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 52.38 dagar.
Kassalikviditet
Kassalikviditeten är god. Kassalikviditet = 1.03.
Lageruppbyggnad
Lagernivåerna är stabila.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Per Magnus Åberg (63 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
75% - 99%

Befattningshavare (3)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Evf Montage AB
Juridisk ägare

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas var för sig av ledamoten suppleanten

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Växjö Mätteknik AB ingår i en koncern med totalt 2 bolag. Moderbolaget är Evf Montage AB.
Växjö Mätteknik AB har 0 dotterbolag.
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
4,04 Mkr
4
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
2,01 Mkr
4

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2022, 2021, 2020
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2022
−49 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
1,57 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2020
788 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2022
−46 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
996 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2020
1,31 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2022
−25 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
1,02 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2020
1,33 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2022
2,01 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
6,40 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2020
7,12 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
2020
- . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2022
501,75 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
1,07 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2020
1,19 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
2020
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
2020
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2022
4 . Minskat jämfört med föregående år
2021
6 . Oförändrat jämfört med föregående år
2020
6 . Minskat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2022
488 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
17 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2020
344 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
2020
- . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2022
−12,2 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
261,83 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2020
131,33 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2022
−49 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
989 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2020
1,31 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2022
2,50 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
6,42 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2020
7,46 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2022 2021 2020
Nettoresultat
−49 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,57 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 788 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
−46 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 996 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,31 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
−25 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,02 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 1,33 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
2,01 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 6,40 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 7,12 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Omsättning per anställd
501,75 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,07 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 1,19 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
4 . Minskat jämfört med föregående år 6 . Oförändrat jämfört med föregående år 6 . Minskat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
488 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 17 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 344 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
−12,2 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 261,83 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 131,33 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
−49 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 989 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,31 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
2,50 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 6,42 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 7,46 Mkr . Minskat jämfört med föregående år

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Moderbolag ändrat
2025-01-07
Moderbolaget har ändrats
Organisationens adress har ändrats.
2024-10-01
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2024-09-30
Ny adress
Gammal adress
Tvärgatan 8 35231 Växjö
35231 Kronoberg SE
Organisationens adress rättad
2024-10-01
Organisationens adress har rättats
Vinsten ändrad
2023-10-24
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: -49
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2023-10-24
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 762
Gammalt värde: N/A
Avregistrerad för F-Skatt
2023-10-03
Organisationen har avregistrerats för F-skatt.
Avregistrerad för moms
2023-10-03
Organisationen har avregistrerats för moms
Avregistrerad som arbetsgivare
2023-10-03
Företaget har avregistrerats som arbetsgivare
Status ändrad
2023-10-03
Organisationens status har ändrats.
Status: Inaktiv