Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om United Spaces Torsgatan 26 Stockholm AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

United Spaces Torsgatan 26 Stockholm AB är ett aktiebolag som är verksamt inom "arrangemang av kongresser och mässor" och grundades 2019. Under 2023 uppgick omsättningen till 35,87 Mkr, en ökning med 7,64 Mkr jämfört med föregående år. Företagets vinstmarginal uppgick till -23% och resultatet till −8,4 Mkr. United Spaces Torsgatan 26 Stockholm AB hade i genomsnitt 5 anställda under året. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 53 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.

Finansiell Analys av United Spaces Torsgatan 26 Stockholm AB:s Årsredovisning för 2023

Sammanfattning

United Spaces Torsgatan 26 Stockholm AB, är ett dotterföretag inom Castellumkoncernen som erbjuder flexibla kontorslösningar och arbetsmiljöer. För räkenskapsåret 2023 visar bolaget en något försämrad ekonomisk ställning jmf. med föregående år. Nettoomsättningen har ökat medan resultatet före skatt har försämrats genom en ökad kostnadsbild.

Resultaträkning

Nettoomsättning: Bolaget har ökat sin nettoomsättning till 35,868 Tkr (28,228 Tkr föregående år), vilket indikerar en stark tillväxt i sålda tjänster.

Rörelsens kostnader: Rörelsens kostnader har ökat till -44,291 Tkr från -40,493 Tkr, med signifikanta ökningar inom övriga externa kostnader och personalkostnader samt avskrivningar.

Resultat efter finansiella poster: Trots en ökad omsättning är rörelseresultatet -8,391 Tkr jämfört med -12,243 Tkr året innan. Ökade kostnader har alltså överstigit intäktsökningen.

Balansräkning

Tillgångar: Totala tillgångar uppgår till 39,159 Tkr, en reducering från 47,947 Tkr föregående år. Nedgången beror primärt på minskade materiella anläggningstillgångar (5,881 Tkr från 9,210 Tkr) och en minskning i kassa och bank.

Eget kapital: Bolagets eget kapital är i stort sett oförändrat från föregående år och uppgår till 20,001 Tkr. Detta trots en förlust under året, tack vare tidigare balanserade vinster.

Kortfristiga skulder: Skulderna har minskat till 19,158 Tkr från 27,939 Tkr. Detta beror främst på minskade leverantörsskulder och skulder till koncernföretag.

Kassaflödesanalys

Kassaflödet från den löpande verksamheten är -3,925 Tkr (-8,359 Tkr föregående år). Minskningen i negativt kassaflöde beror mestadels på bättre hantering av rörelsekapitalet.

Investeringsverksamheten: Negativ investeringsverksamhet -284 Tkr, till följd av investeringar i materiella tillgångar.

Finansieringsverksamheten: Ingen finansieringstillskott noteras för året, vilket innebär ett nollresultat (13,000 Tkr föregående år).

Totalt noterades ett negativt kassaflöde om -4,209 Tkr under 2023 med likvida medel vid årets slut på 216 Tkr.

Nyckeltal och Bedömning

  1. Soliditet: Stabil på cirka 51%, vilket indikerar god finansiell hälsa i förhållande till skuldsättning.
  2. Rörelsemarginal: Rörelseförlusten indikerar en negativ rörelsemarginal, vilket är oroande trots omsättningsökningen.
  3. Likviditet: Bolagets kassaflöde har försämrats, vilket kräver strikt kassahantering framöver.

Slutsats

Trots ökad nettoomsättning kämpar United Spaces med att hålla nere sina kostnader, vilket resulterar i rörelseförlust och negativa kassaflöden. Med en stabil soliditet är bolagets långsiktiga ställning dock inte akut hotad. Fokus bör vara på att optimera kostnadsstrukturen och förbättra rörelsemarginalen för att öka lönsamheten och långsiktig hållbarhet.

Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för United Spaces Torsgatan 26 Stockholm AB och dess befattningshavare.
Inga träffar hittades i rättsliga mål
Företaget och befattningshavare förekommer inte i rättsliga mål.
Säkerhetsrapporten visar inga träffar som kräver fördjupad granskning just nu. För en komplett riskbedömning kan du även beställa en Kreditupplysning för att se aktuell skuldbild, betalningsanmärkningar och kreditvärdighet.
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
119 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
16
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
4
Observera
Avvikelser som bör följas upp
5
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
26 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

F-skattestatus
F-skatt saknas eller är inaktiv.
Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer inte i rättsliga beslut.

Skulder

Andel kortfristiga externa skulder
Mycket hög andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 1.000. Ojusterad andel = 1.000.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan är otillräcklig för kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 0.01.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är låg. Nettoskuld/EBITDA = -3.96.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är låg. Skuldsättningsgrad = 0.96.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Altman Z-score
Altman Z-score indikerar hög konkursrisk. Z-score = 1.38.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är under 1. Räntetäckningsgrad = -289.34.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är mycket svag. Rörelsemarginal = -23.00%.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är förhöjd. DSO = 62.73 dagar.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är negativt senaste året.
Nettomarginal
Nettomarginalen är låg. Nettomarginal = -0.02%.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är god. Justerad soliditet = 51.08%.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är god. Balanslikviditet = 1.74.
Kassalikviditet
Kassalikviditeten är god. Kassalikviditet = 1.74.
Lageruppbyggnad
Lagernivåerna är stabila.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = -0.03%.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar följer omsättningstakten.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Regeln hoppar över bolag med resultat eller omsättning över 10 Mkr.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Befattningshavare (4)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

United Spaces Torsgatan 26 Stockholm AB ingår i en koncern med totalt 549 bolag. Moderbolaget är United Spaces Network Offices AB.
United Spaces Torsgatan 26 Stockholm AB har 0 dotterbolag.
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
261,05 Mkr
49
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
84 Tkr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
17,76 Mkr
2
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
43,94 Mkr
7
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
17,46 Mkr
4
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
35,87 Mkr
5
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
10,65 Mkr
2
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
92,87 Mkr
6
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
38,54 Mkr
7

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2023, 2022, 2021
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2023
−7 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
4,09 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
−3,6 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2023
−8,4 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
−12,2 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
−4,7 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2023
−4,8 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
−8,8 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
−1,8 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2023
35,87 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
28,23 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
15,73 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2023
24 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
35 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
19 Tkr . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2023
7,17 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
5,65 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
7,86 Mkr . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2023
5 . Oförändrat jämfört med föregående år
2022
5 . Ökat jämfört med föregående år
2021
2 . Trend saknas
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2023
32 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
22 Tkr . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2023
−1,4 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
817,80 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
−1,8 Mkr . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2023
−8,4 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
−12,2 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
−4,7 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2023
35,90 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
28,25 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
15,73 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2023 2022 2021
Nettoresultat
−7 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 4,09 Mkr . Ökat jämfört med föregående år −3,6 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
−8,4 Mkr . Ökat jämfört med föregående år −12,2 Mkr . Minskat jämfört med föregående år −4,7 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
−4,8 Mkr . Ökat jämfört med föregående år −8,8 Mkr . Minskat jämfört med föregående år −1,8 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
35,87 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 28,23 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 15,73 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
24 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 35 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 19 Tkr . Trend saknas
Omsättning per anställd
7,17 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 5,65 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 7,86 Mkr . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
5 . Oförändrat jämfört med föregående år 5 . Ökat jämfört med föregående år 2 . Trend saknas
Övriga intäkter
32 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 22 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas
Bruttoresultat
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
−1,4 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 817,80 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −1,8 Mkr . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
−8,4 Mkr . Ökat jämfört med föregående år −12,2 Mkr . Minskat jämfört med föregående år −4,7 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
35,90 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 28,25 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 15,73 Mkr . Ökat jämfört med föregående år

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Organisationens adress har ändrats.
2025-04-08
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2025-04-07
Ny adress
Gammal adress
Stockholm
SE
Balansräkning ändrad
2024-10-01
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 39159
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2024-10-01
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: -8396
Gammalt värde: N/A
Årsresultatet ändrat
2024-09-24
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: -7
Omsättning ändras
2024-09-24
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 35868
Moderbolag ändrat
2024-08-06
Moderbolaget har ändrats
Status ändrad
2024-04-16
Organisationens status har ändrats.
Status: Inaktiv
Avregistrerad som arbetsgivare
2024-04-09
Företaget har avregistrerats som arbetsgivare
Avregistrerad för moms
2024-04-09
Organisationen har avregistrerats för moms
Avregistrerad för F-Skatt
2024-04-09
Organisationen har avregistrerats för F-skatt.
Status ändrad
2024-04-09
Organisationens status har ändrats.
Status: Inaktiv
Ny styrelsemedlem
2023-12-12
En ny medlem har lagts till i organisationens styrelse
Namn: Andersson, Jens Robert
Personnummer: 19731118-****
Roller: Styrelsesuppleant
Giltig från: 2023-12-07
Styrelsemedlem borttagen
2023-12-12
En medlem har tagits bort från organisationens styrelse
Namn: Mannheimer, Emelie Anna Stigsdotter
Personnummer: 19790821-****
Roller: Styrelseledamot, Verkställande Direktör, Ordförande
Giltig från: 2022-12-08
Ny styrelsemedlem
2023-12-12
En ny medlem har lagts till i organisationens styrelse
Namn: Mannheimer, Emelie Anna Stigsdotter
Personnummer: 19790821-****
Roller: Styrelseledamot
Giltig från: 2023-12-07
Styrelsemedlem borttagen
2023-12-12
En medlem har tagits bort från organisationens styrelse
Namn: Sjöswärd, Christina Ulrica
Personnummer: 19741111-****
Roller: Styrelseledamot
Giltig från: 2022-12-08
Styrelsemedlem borttagen
2023-12-12
En medlem har tagits bort från organisationens styrelse
Namn: Ingeström, Niclas Anders Petter
Personnummer: 19650131-****
Roller: Styrelsesuppleant
Giltig från: 2022-12-08
Balansräkning ändrad
2023-10-24
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 47947
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2023-10-24
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: -12233
Gammalt värde: N/A
Arbetsställe ändrat
2023-09-26
Information om arbetsställe har ändrats
Årsresultatet ändrat
2023-09-26
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 4089
Omsättning ändras
2023-09-26
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 28228
Organisationens adress rättad
2023-09-26
Organisationens adress har rättats