Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Trässbergs Cement AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Trässbergs Cement AB är ett aktiebolag som grundades år 2002 och är verksamt inom "Tillverkning av fabriksblandad betong". Företaget har sitt säte i Lidköping. Under 2025 uppgick omsättningen till 54,38 Mkr, en ökning med 9,06 Mkr jämfört med föregående år. Under 2025 var vinstmarginalen i stort sett oförändrad jämfört med föregående år. Trässbergs Cement AB hade i genomsnitt 12 anställda under året. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 60 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.

En årsredovisning ger en omfattande bild av ett företags finansiella ställning, resultat och kassaflöden under ett räkenskapsår. Här är en kort analys av den årsredovisning som tillhandahållits för Trässbergs Cement AB för räkenskapsåret 2024-07-01–2025-06-30:

Resultaträkning

  • Nettoomsättning: Företaget rapporterade en nettoomsättning på 54 383 421 SEK, vilket är en ökning från 45 318 809 SEK föregående år. Detta indikerar en robust tillväxt i försäljningen.
  • Rörelsekostnader: Rörelsekostnaderna uppgick till totalt 52 557 803 SEK, vilket är en ökning från 44 095 908 SEK föregående år. Huvuddelen utgörs av kostnader för råvaror och förnödenheter samt personalkostnader.
  • Rörelseresultat: Rörelseresultatet förbättrades till 3 158 062 SEK från 2 216 920 SEK föregående år, vilket reflekterar en positiv driftseffektivitet.
  • Årets resultat: Det slutliga resultatet efter skatt för räkenskapsåret var 2 680 164 SEK, en minskning från 5 221 864 SEK föregående år. Minskningen kan bero på högre rörelsekostnader och lägre finansiella intäkter.

Balansräkning

  • Tillgångar: Bolagets totala tillgångar uppgick till 38 410 259 SEK, vilket är en liten ökning från 38 129 894 SEK föregående år. Huvuddelen av tillgångarna består av materiella anläggningstillgångar som byggnader, mark och maskiner.
  • Eget kapital: Det egna kapitalet ökade till 20 061 207 SEK från 17 381 043 SEK, vilket förstärker bolagets finansiella ställning.
  • Skulder: Långfristiga skulder minskade något till 5 143 996 SEK medan kortfristiga skulder minskade till 6 975 056 SEK. Den totala skuldbelastningen har därmed minskat något.

Kassaflödesanalys

  • Kassaflöde från den löpande verksamheten: En stabil nettoinkomst bidrog till ett positivt kassaflöde från den löpande verksamheten, vilket är vitalt för bolagets likviditet.
  • Kassaflöde från investeringsverksamheten: Bolaget gjorde betydande investeringar i maskiner och annan teknisk utrustning, vilket påverkar kassaflödet negativt men kan främja långsiktig tillväxt och effektivitet.

Soliditet och finansiell hälsa

  • Soliditet: Soliditeten förbättrades till 65% från 59% föregående år, vilket visar på en starkare balansräkning och ökad finansiell stabilitet.

Slutsats

Trässbergs Cement AB uppvisar en stark tillväxt i nettoomsättningen och har förbättrat sitt rörelseresultat. Trots ökade kostnader har bolaget lyckats hålla en god lönsamhet. Förbättrad soliditet och positivt kassaflöde är tecken på finansiell sundhet. Om bolaget kan fortsätta att kontrollera sina kostnader och bibehålla tillväxttakten, ser framtidsutsikterna positiva ut.

Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Trässbergs Cement AB och dess befattningshavare.
Inga träffar hittades i rättsliga mål
Företaget och befattningshavare förekommer inte i rättsliga mål.
Säkerhetsrapporten visar inga träffar som kräver fördjupad granskning just nu. För en komplett riskbedömning kan du även beställa en Kreditupplysning för att se aktuell skuldbild, betalningsanmärkningar och kreditvärdighet.
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
119 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Observera avvikelser
Följ upp gula punkter med kompletterande kontroll.
23
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
2
Observera
Avvikelser som bör följas upp
0
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
26 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.
F-skattestatus
F-skatt är aktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer inte i rättsliga beslut.

Skulder

Andel kortfristiga externa skulder
Förhöjd andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 0.576. Ojusterad andel = 0.576.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan täcker kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 0.95.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är låg. Nettoskuld/EBITDA = 0.94.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är låg. Skuldsättningsgrad = 0.60.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Altman Z-score
Altman Z-score indikerar förhöjd risk. Z-score = 2.77.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är god. Justerad soliditet = 64.68%.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är god. Balanslikviditet = 2.56.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 46.71 dagar.
Kassalikviditet
Kassalikviditeten är god. Kassalikviditet = 2.13.
Lageruppbyggnad
Lagernivåerna är stabila.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = 15.42%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
Nettomarginal
Nettomarginalen är god. Nettomarginal = 4.93%.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är god. Räntetäckningsgrad = 11.70.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är god. Rörelsemarginal = 6.00%.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar följer omsättningstakten.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Regeln hoppar över bolag med resultat eller omsättning över 10 Mkr.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Henrik Lars Gunnar Arvidsson (56 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
100% - 100%

Befattningshavare (5)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas var för sig av ledamoten suppleanten

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Trässbergs Cement AB ingår i en koncern med totalt 4 bolag. Moderbolaget är Stora Lindöninvest AB.
Trässbergs Cement AB har 0 dotterbolag.
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
54,38 Mkr
12
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
16,62 Mkr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
2,75 Mkr
1

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2025, 2024, 2023
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2025
2,68 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
5,22 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
2,61 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2025
3,16 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
2,22 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
4,47 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2025
5,81 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
4,62 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
6,78 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2025
54,38 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
45,32 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
48,28 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2025
132 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
3,00 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
44 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2025
4,53 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
3,78 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
3,45 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2025
- . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2025
- . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2025
12 . Oförändrat jämfört med föregående år
2024
12 . Minskat jämfört med föregående år
2023
14 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2025
1,33 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
994 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
1,45 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2025
- . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2025
223,33 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
435,17 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
186,57 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2025
3,02 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
4,83 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
4,20 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2025
55,72 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
46,31 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
49,73 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2025 2024 2023
Nettoresultat
2,68 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 5,22 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 2,61 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
3,16 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 2,22 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 4,47 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
5,81 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 4,62 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 6,78 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
54,38 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 45,32 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 48,28 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
132 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 3,00 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 44 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning per anställd
4,53 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 3,78 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 3,45 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
12 . Oförändrat jämfört med föregående år 12 . Minskat jämfört med föregående år 14 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
1,33 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 994 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,45 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
223,33 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 435,17 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 186,57 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
3,02 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 4,83 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 4,20 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
55,72 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 46,31 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 49,73 Mkr . Minskat jämfört med föregående år

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Adress uppdaterad
2026-06-24
Organisationens adress har uppdaterats.
Giltig sedan: 2026-06-23
Ny adress
Trässberg Stommen 7
53193 Lidköping
Västra Götaland
Lidköping
SE
Tidigare adress
Trässberg Stommen
53193 Lidköping
Västra Götaland
Lidköping
SE
Årsredovisning tillagd
2026-03-06
En ny årsredovisning har publicerats för organisationen.
Rapportperiod: 2024-07-01 – 2025-06-30
Antal anställda har ändrat
2026-03-06
Det rapporterade antalet anställda för organisationen har ändrats.
Nuvarande uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Tidigare uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Branschklassificering uppdaterad
2025-12-12
Organisationens branschklassificering har uppdaterats.
Standard: SNI
Nya branscher
23610
43999
46831
71121
Tidigare branscher
23610
43999
46731
71121
Primär bransch ändrad
2025-12-02
Organisationens primära bransch har ändrats.
Standard: SNI
Ny huvudbransch
23630
Tidigare huvudbransch
23610
Branschklassificering uppdaterad
2025-12-02
Organisationens branschklassificering har uppdaterats.
Standard: SNI
Nya branscher
23610
43999
46731
71121
Tidigare branscher
Ingen uppgift.
Branschklassificering uppdaterad
2025-11-19
Organisationens branschklassificering har uppdaterats.
Standard: SNI
Nya branscher
Ingen uppgift.
Tidigare branscher
23630
43999
46731
Dotterbolag borttaget
2025-03-18
Ett dotterbolag har avregistrerats
Dotterbolag borttaget
2025-03-18
Ett dotterbolag har avregistrerats
Dotterbolag borttaget
2025-03-18
Ett dotterbolag har avregistrerats
Vinsten ändrad
2025-03-11
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-07-01 - 2024-07-01
Värde: 4829
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2025-03-11
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-07-01 - 2024-07-01
Värde: 38130
Gammalt värde: N/A
Arbetsställe ändrat
2025-03-11
Information om arbetsställe har ändrats
Omsättning ändras
2025-03-11
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2024-06-01
Varaktighet: 12
Värde: 45319
Årsresultatet ändrat
2025-03-11
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2024-06-01
Varaktighet: 12
Värde: 5222
Bransch har lagts till
2024-07-09
En ny bransch har lagts till bland de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 43999
Primär: Nej
Bransch har lagts till
2024-07-09
En ny bransch har lagts till bland de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 46731
Primär: Nej
Bransch har lagts till
2024-07-09
En ny bransch har lagts till bland de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 23630
Primär: Nej
Moderbolag ändrat
2024-02-06
Moderbolaget har ändrats
Dotterbolag tillagt
2024-02-06
Ett nytt dotterbolag har lagts till
Balansräkning ändrad
2024-02-06
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-07-01 - 2023-07-01
Värde: 37100
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2024-02-06
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-07-01 - 2023-07-01
Värde: 4197
Gammalt värde: N/A
Organisationens adress rättad
2024-01-30
Organisationens adress har rättats
Årsresultatet ändrat
2024-01-30
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-06-01
Varaktighet: 12
Värde: 2612
Omsättning ändras
2024-01-30
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-06-01
Varaktighet: 12
Värde: 48278
Organisationens adress rättad
2024-01-30
Organisationens adress har rättats