Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Tactic I Luleå AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Tactic I Luleå AB är ett aktiebolag som är verksamt inom "konsultverksamhet avseende företags organisation" och grundades 1991. Under 2025 uppgick omsättningen till 173,34 Tkr, en ökning med 61,99 Tkr jämfört med föregående år. Under 2025 var vinstmarginalen i stort sett oförändrad jämfört med föregående år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Tactic I Luleå AB och dess befattningshavare.
Inga träffar hittades i rättsliga mål
Företaget och befattningshavare förekommer inte i rättsliga mål.
Säkerhetsrapporten visar inga träffar som kräver fördjupad granskning just nu. För en komplett riskbedömning kan du även beställa en Kreditupplysning för att se aktuell skuldbild, betalningsanmärkningar och kreditvärdighet.
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
119 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
15
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
4
Observera
Avvikelser som bör följas upp
3
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
23 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

F-skattestatus
F-skatt saknas eller är inaktiv.
Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer inte i rättsliga beslut.

Skulder

Andel kortfristiga externa skulder
Mycket hög andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 1.000. Ojusterad andel = 1.000.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är mycket hög. Nettoskuld/EBITDA = 63.99.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan täcker kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 6.71.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är låg. Skuldsättningsgrad = 0.17.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Lönsamhetstrend
Resultatet har försämrats två år i rad och är negativt.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är negativt senaste året.
Nettomarginal
Nettomarginalen är låg. Nettomarginal = -3.59%.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är låg. Rörelsemarginal = -4.00%.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är god. Justerad soliditet = 85.40%.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar låg konkursrisk. Z-score = 3.81.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är god. Balanslikviditet = 6.85.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 10.53 dagar.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = -1.48%.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar följer omsättningstakten.
!
Kassalikviditet
Underlag för kassalikviditet saknas.
!
Lageruppbyggnad
Underlag för lager saknas.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.
!
Räntetäckningsgrad
Underlag för räntetäckningsgrad saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Sten-Ove Lennart Eriksson (74 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
75% - 99%

Befattningshavare (3)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Småsten AB
Juridisk ägare

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen Firman tecknas ensam av Eriksson, Sten-Ove Lennart

Varumärken

Registrerade varumärken kopplade till företaget.

Blå Arkivet

Registreringsnummer:
418106
Ansökningsdatum:
2011-03-10
Registreringsdatum:
2011-04-29
Reg. utgång:
2021-04-29
Typ:
Ordmärke
Källa: Patent- och registreringsverket

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Tactic I Luleå AB ingår i en koncern med totalt 4 bolag. Moderbolaget är Småsten AB.
Tactic I Luleå AB har 1 dotterbolag.
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
1,26 Mkr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
173,34 Tkr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
23 Tkr
0

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2025, 2024, 2023
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2025
−6,2 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
2,86 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
45,68 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2025
−6,3 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
2,24 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
120,99 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2025
−6,3 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
2,24 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
120,99 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2025
173,34 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
111,35 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
262,62 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2025
82 kr . Minskat jämfört med föregående år
2024
611 kr . Ökat jämfört med föregående år
2023
73 kr . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2025
- . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
262,62 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2025
- . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
330,34 Tkr . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2025
- . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
89,31 Tkr . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2025
- . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
1 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2025
- . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
67,72 Tkr . Trend saknas
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2025
173,34 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
111,35 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
330,34 Tkr . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2025
- . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
45,68 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2025
−6,2 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
2,86 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
241,06 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2025
- . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
330,34 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2025 2024 2023
Nettoresultat
−6,2 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 2,86 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 45,68 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
−6,3 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 2,24 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 120,99 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
−6,3 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 2,24 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 120,99 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
173,34 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 111,35 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 262,62 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
82 kr . Minskat jämfört med föregående år 611 kr . Ökat jämfört med föregående år 73 kr . Trend saknas
Omsättning per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas 262,62 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas 330,34 Tkr . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas 89,31 Tkr . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
- . Trend saknas - . Trend saknas 1 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
- . Trend saknas - . Trend saknas 67,72 Tkr . Trend saknas
Bruttoresultat
173,34 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 111,35 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 330,34 Tkr . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas 45,68 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
−6,2 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 2,86 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 241,06 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
- . Trend saknas - . Trend saknas 330,34 Tkr . Minskat jämfört med föregående år

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Årsredovisning tillagd
2026-03-27
En ny årsredovisning har publicerats för organisationen.
Rapportperiod: 2025-01-01 – 2025-12-31
Avregistrerad för moms
2026-02-18
Organisationen är inte längre momsregistrerad.
Status: Momsregistrering avregistrerad
Beskrivning: Organisationen är inte längre registrerad för moms.
Ändringsdatum: 2026-02-17
F-skatt avregistrerad
2026-02-18
Organisationen är inte längre registrerad för F-skatt.
Status: F-skatt avregistrerad
Beskrivning: Organisationen är inte längre registrerad för F-skatt.
Ändringsdatum: 2026-02-06
Adress uppdaterad
2026-02-11
Organisationens adress har uppdaterats.
Giltig sedan: 2026-02-10
Ny adress
Norrbottens Län Luleå
Tidigare adress
Blomgatan 9
97331 Luleå
Norrbotten
Luleå
SE
Avregistrerad som arbetsgivare
2026-02-03
Organisationen är inte längre registrerad som arbetsgivare.
Status: Avregistrerad som arbetsgivare
Beskrivning: Organisationen är inte längre registrerad som arbetsgivare.
Ändringsdatum: 2026-02-02
Bolagsverkets status ändrad
2026-02-01
Organisationens status hos Bolagsverket har ändrats.
Ny status: Upplöst efter fusion
Ny statuskod: 41
Tidigare status: Under fusion
Tidigare statuskod: 40
Gäller från: 2026-01-30
Organisationsstatus ändrad
2026-02-01
Organisationens status har ändrats.
Ny status: Upplöst efter fusion
Gäller från: 2026-01-30
Tidigare status: Under fusion
E-postadress tillagd
2026-01-14
En ny e-postadress har kopplats till organisationen.
Tillagda e-postadresser
E-postadress borttagen
2026-01-14
En e-postadress har tagits bort från organisationen.
Borttagna e-postadresser
Primär bransch ändrad
2025-12-12
Organisationens primära bransch har ändrats.
Standard: SNI
Ny huvudbransch
70200
Tidigare huvudbransch
70220
Branschklassificering uppdaterad
2025-12-12
Organisationens branschklassificering har uppdaterats.
Standard: SNI
Nya branscher
69201
74990
Tidigare branscher
69201
74900
Bolagsverkets status ändrad
2025-11-22
Organisationens status hos Bolagsverket har ändrats.
Ny status: Under fusion
Ny statuskod: 40
Tidigare status: Aktiv
Gäller från: 2025-11-20
Organisationsstatus ändrad
2025-11-22
Organisationens status har ändrats.
Ny status: Under fusion
Gäller från: 2025-11-20
Tidigare status: Aktiv
Årsresultatet ändrat
2025-06-17
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 3
Omsättning ändras
2025-06-17
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 111
Vinsten ändrad
2025-06-17
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: 3
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2025-06-17
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: 550
Gammalt värde: N/A
Dotterbolag borttaget
2024-06-25
Ett dotterbolag har avregistrerats
Balansräkning ändrad
2024-06-18
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 485
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2024-06-18
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 241
Gammalt värde: N/A
Årsresultatet ändrat
2024-06-11
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 46
Omsättning ändras
2024-06-11
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 263
Organisationens adress rättad
2024-02-06
Organisationens adress har rättats
Organisationens adress rättad
2024-02-06
Organisationens adress har rättats
Balansräkning ändrad
2023-10-24
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 494
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2023-10-24
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 39
Gammalt värde: N/A
Dotterbolag tillagt
2023-10-17
Ett nytt dotterbolag har lagts till
Omsättning ändras
2023-09-12
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 464
Årsresultatet ändrat
2023-09-12
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 39