Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Svensk Hampaindustri AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Svensk Hampaindustri AB är ett aktiebolag. Företaget grundades år 2021 och har verksamhet inom "tillverkning av homogeniserade livsmedelsberedningar inklusive dietmat". Företaget har sitt säte i Gärsnäs. Under 2024 uppgick omsättningen till 257,40 Tkr, en ökning med 108,83 Tkr jämfört med föregående år. Företagets vinstmarginal uppgick till -45% och resultatet efter finansiella poster till −213,5 Tkr. Svensk Hampaindustri AB hade i genomsnitt 0 anställda under året.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Laddar diagram
Välj en rad i tabellen för att ändra diagrammet.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Svensk Hampaindustri AB och dess befattningshavare.
Träffar hittades i rättsliga mål
Vi har identifierat att företaget eller dess befattningshavare förekommer i rättsliga sammanhang.
* I rapporten får du detaljerade sammanfattningar av de mål som påträffats, relevanta fakta och källhänvisningar. Vid tvistemål visas information om både kärande och svarande part. Originalhandlingar levereras endast vid tvistemål.
Beställ fullständig säkerhetsrapport
Välj tillägg för att få en komplett bild av bolaget:
* När du genomför köpet av kreditupplysning godkänner du Creditsafes villkor för kreditupplysningstjänster. För att se kreditupplysning måste du vara inloggad och verifierad med BankID.
Köp både Säkerhetsrapport och Kreditupplysning för 249kr (ordinariepris 308kr).
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
189 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
12
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
3
Observera
Avvikelser som bör följas upp
9
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
25 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.
F-skattestatus
F-skatt är aktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer i rättsliga beslut.

Skulder

Kassa/kortfristig skuld
Kassan är otillräcklig för kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = -8.45.
Andel kortfristiga externa skulder
Andelen kortfristiga externa skulder är låg. Justerad andel = 0.086. Ojusterad andel = 0.086.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är låg. Nettoskuld/EBITDA = -5.25.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är låg. Skuldsättningsgrad = -3.09.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Justerad soliditet
Justerad soliditet är kritiskt låg. Justerad soliditet = -47.79%.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar hög konkursrisk. Z-score = -1.67.
Kassalikviditet
Kassalikviditeten är under 0,8. Kassalikviditet = -8.28.
Lönsamhetstrend
Resultatet har försämrats två år i rad och är negativt.
Minskning av eget kapital
Eget kapital har minskat kraftigt. Förändring = -684.60%.
Nettomarginal
Nettomarginalen är mycket svag. Nettomarginal = -82.95%.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är under 1. Räntetäckningsgrad = -20.29.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är mycket svag. Rörelsemarginal = -79.00%.
Lageruppbyggnad
Omsättningshastigheten i lager är långsam.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är negativt senaste året.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är god. Balanslikviditet = 4.39.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 0.00 dagar.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.
!
Ökning av kundfordringar
Underlag för kundfordringar saknas.

Nätverk och ägande

Målvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Rykte och externa signaler

!
Domänens tillgänglighet
Domän saknas för validering.
!
SSL på domänen
Domän saknas för validering.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Clara Cecilia Norell (51 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
100% - 100%

Befattningshavare (3)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen Firman tecknas ensam av Norell, Clara Cecilia

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Svensk Hampaindustri AB ingår i en koncern med totalt 2 bolag. Moderbolaget är Clara Norell Holding AB.
Svensk Hampaindustri AB har 0 dotterbolag.
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
257,40 Tkr
0

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2024, 2023, 2022
Årets resultat
Årets resultat efter att samtliga intäkter, kostnader, bokslutsdispositioner och skatter har beaktats.
2024
−213,5 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
−3,1 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
551 kr . Trend saknas
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2024
−203,1 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
1,02 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
579 kr . Trend saknas
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2024
−133,8 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
6,17 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
1,58 Tkr . Trend saknas
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2024
257,40 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
148,58 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
227,95 Tkr . Trend saknas
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2024
−369 kr . Trend saknas
2023
Saknas . Trend saknas
2022
2 kr . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2024
Saknas . Trend saknas
2023
148,58 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
227,95 Tkr . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
Saknas . Trend saknas
2023
403,81 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
424,79 Tkr . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
Saknas . Trend saknas
2023
77,19 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
259,75 Tkr . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2024
Saknas . Trend saknas
2023
1 . Oförändrat jämfört med föregående år
2022
1 . Trend saknas
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2024
190,95 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
444,53 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
327,49 Tkr . Trend saknas
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2024
171,34 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
403,81 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
424,79 Tkr . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2024
Saknas . Trend saknas
2023
−3,1 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
551 kr . Trend saknas
Resultat efter finansiella poster
Rörelseresultat inklusive finansiella intäkter och kostnader, men före bokslutsdispositioner och skatt.
2024
−213,5 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
235 kr . Minskat jämfört med föregående år
2022
551 kr . Trend saknas
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2024
448,35 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
593,10 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
555,44 Tkr . Trend saknas
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2024 2023 2022
Årets resultat
−213,5 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −3,1 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 551 kr . Trend saknas
Rörelseresultat (EBIT)
−203,1 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,02 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 579 kr . Trend saknas
EBITDA
−133,8 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 6,17 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 1,58 Tkr . Trend saknas
Omsättning
257,40 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 148,58 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 227,95 Tkr . Trend saknas
Ränteintäkter
−369 kr . Trend saknas Saknas . Trend saknas 2 kr . Trend saknas
Omsättning per anställd
Saknas . Trend saknas 148,58 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 227,95 Tkr . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
Saknas . Trend saknas 403,81 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 424,79 Tkr . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Saknas . Trend saknas 77,19 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 259,75 Tkr . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Saknas . Trend saknas 1 . Oförändrat jämfört med föregående år 1 . Trend saknas
Övriga intäkter
190,95 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 444,53 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 327,49 Tkr . Trend saknas
Bruttoresultat
171,34 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 403,81 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 424,79 Tkr . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Saknas . Trend saknas −3,1 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 551 kr . Trend saknas
Resultat efter finansiella poster
−213,5 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 235 kr . Minskat jämfört med föregående år 551 kr . Trend saknas
Totala rörelseintäkter
448,35 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 593,10 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 555,44 Tkr . Trend saknas
Källa: baserat på företagets årsredovisning. Redovisningsperiod: – . Uppdaterad på Boolag: .

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Årsredovisning tillagd
2026-10-01
En ny årsredovisning har publicerats för organisationen.
Rapportperiod: 2024-01-01 – 2024-12-31
Antal anställda har ändrat
2026-08-18
Det rapporterade antalet anställda för organisationen har ändrats.
Nuvarande uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Tidigare uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Antal anställda har ändrat
2026-07-08
Det rapporterade antalet anställda för organisationen har ändrats.
Nuvarande uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Tidigare uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Antal anställda har ändrat
2026-06-10
Det rapporterade antalet anställda för organisationen har ändrats.
Nuvarande uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Tidigare uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Antal anställda har ändrat
2026-04-08
Det rapporterade antalet anställda för organisationen har ändrats.
Nuvarande uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Tidigare uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Antal anställda har ändrat
2026-02-11
Det rapporterade antalet anställda för organisationen har ändrats.
Nuvarande uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Tidigare uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Branschklassificering uppdaterad
2025-12-12
Organisationens branschklassificering har uppdaterats.
Standard: SNI
Nya branscher
01110
46831
70200
71121
Tidigare branscher
01110
46731
70220
71121
Antal anställda har ändrat
2025-11-11
Det rapporterade antalet anställda för organisationen har ändrats.
Nuvarande uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Tidigare uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Organisationens adress har ändrats.
2025-10-14
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2025-10-06
Ny adress
Prästgårdsvägen 3 27261 Gärsnäs
27261 Skåne SE
Gammal adress
Lunkendevägen 6 27740 Sankt Olof
27740 Skåne SE
Organisationens adress har ändrats.
2025-10-14
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2025-10-06
Ny adress
Prästgårdsvägen 3 27261 Gärsnäs
27261 Skåne SE
Gammal adress
Lunkendevägen 6 27740 Sankt Olof
27740 Skåne SE
Adress uppdaterad
2025-10-07
Organisationens adress har uppdaterats.
Giltig sedan: 2025-10-06
Ny adress
Prästgårdsvägen 3 A
27261 Gärsnäs
Skåne
Simrishamn
SE
Tidigare adress
Lunkendevägen 6
27740 Sankt Olof
Skåne
Simrishamn
SE
Moderbolag ändrat
2024-10-22
Moderbolaget har ändrats
Organisationens adress har ändrats.
2024-10-15
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2024-10-14
Ny adress
Lunkendevägen 6 27740 Sankt Olof
27740 Skåne SE
Gammal adress
Prästgårdsvägen 3 27261 Gärsnäs
27261 Skåne SE
Organisationens adress har ändrats.
2024-10-15
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2024-10-14
Ny adress
Lunkendevägen 6 27740 Sankt Olof
27740 Skåne SE
Gammal adress
Prästgårdsvägen 3 27261 Gärsnäs
27261 Skåne SE
Balansräkning ändrad
2024-08-13
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 363
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2024-08-13
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 0
Gammalt värde: N/A
Årsresultatet ändrat
2024-08-06
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: -3
Omsättning ändras
2024-08-06
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 149
Organisationens adress har ändrats.
2023-11-21
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2023-11-20
Ny adress
Prästgårdsvägen 3 27261 Gärsnäs
27261 Skåne SE
Gammal adress
Prästgårdsvägen 27261 Gärsnäs
27261 SE
Organisationens adress har ändrats.
2023-11-21
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2023-11-20
Ny adress
Prästgårdsvägen 3 27261 Gärsnäs
27261 Skåne SE
Gammal adress
Prästgårdsvägen 27261 Gärsnäs
27261 SE
Ny styrelsemedlem
2023-11-14
En ny medlem har lagts till i organisationens styrelse
Namn: Thunegard, Per Anders
Personnummer: 19670314-****
Roller: Styrelsesuppleant
Giltig från: 2023-11-07
Styrelsemedlem borttagen
2023-11-14
En medlem har tagits bort från organisationens styrelse
Namn: Norell Törnqvist, Jens Axel
Personnummer: 19770325-****
Roller: Styrelsesuppleant
Giltig från:
Balansräkning ändrad
2023-10-24
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2021-12-01 - 2023-01-01
Värde: 327
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2023-10-24
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2021-12-01 - 2023-01-01
Värde: 1
Gammalt värde: N/A
Arbetsställe ändrat
2023-08-08
Information om arbetsställe har ändrats
Årsresultatet ändrat
2023-08-08
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 13
Värde: 1
Omsättning ändras
2023-08-08
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 13
Värde: 228