Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Spicy Hot Hälla AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Spicy Hot Hälla AB är ett aktiebolag som är verksamt inom "restaurangverksamhet" och grundades 2015. Under 2024 uppgick omsättningen till 18,78 Mkr, i nivå med föregående år. Spicy Hot Hälla AB redovisade en vinstmarginal på 16% och ett resultat på 3,09 Mkr. Spicy Hot Hälla AB hade i genomsnitt 9 anställda under året. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 52 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Spicy Hot Hälla AB och dess befattningshavare.
Inga träffar hittades i rättsliga mål
Företaget och befattningshavare förekommer inte i rättsliga mål.
Säkerhetsrapporten visar inga träffar som kräver fördjupad granskning just nu. För en komplett riskbedömning kan du även beställa en Kreditupplysning för att se aktuell skuldbild, betalningsanmärkningar och kreditvärdighet.
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
119 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
21
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
3
Observera
Avvikelser som bör följas upp
1
Varning
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
26 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

F-skattestatus
F-skatt saknas eller är inaktiv.
Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer inte i rättsliga beslut.

Skulder

Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är mycket hög. Skuldsättningsgrad = 29.22.
Andel kortfristiga externa skulder
Andelen kortfristiga externa skulder är låg. Justerad andel = 0.267. Ojusterad andel = 0.329.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan täcker kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 2.22.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är låg. Nettoskuld/EBITDA = 0.40.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Justerad soliditet
Justerad soliditet är kritiskt låg, men korrigerad med kortfristiga skulder till koncernföretag blir den gul. Bas = 4.23%, korrigerad = 10.08%.
Nettomarginal
Nettomarginalen är låg. Nettomarginal = 0.03%.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar låg konkursrisk. Z-score = 6.12.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är god. Balanslikviditet = 3.04.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 0.11 dagar.
Kassalikviditet
Kassalikviditeten är god. Kassalikviditet = 2.84.
Lageruppbyggnad
Lagernivåerna är stabila.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = 3.01%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är god. Räntetäckningsgrad = 10016.53.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är god. Rörelsemarginal = 16.00%.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar följer omsättningstakten.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Regeln hoppar över bolag med resultat eller omsättning över 10 Mkr.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Nga Tina Nguyen (63 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
75% - 99%

Befattningshavare (4)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Spicy Hot Hälla AB ingår i en koncern med totalt 15 bolag. Moderbolaget är Spicy Hot Holding I Västerås AB.
Spicy Hot Hälla AB har 0 dotterbolag.
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
52,85 Mkr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
5,70 Mkr
3
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
18,00 Mkr
4
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
18,78 Mkr
9
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
13,18 Mkr
6

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2024, 2023, 2022
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2024
4,78 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
275 kr . Ökat jämfört med föregående år
2022
157 kr . Trend saknas
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2024
3,02 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
2,28 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
1,65 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2024
3,25 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
2,52 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
2,75 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2024
18,78 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
18,51 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
17,61 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2024
67,95 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
116,77 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
2,31 Tkr . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2024
2,09 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
2,06 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
1,96 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
1,42 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
1,41 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
1,32 Mkr . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
457,68 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
456,19 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
430,50 Tkr . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2024
9 . Oförändrat jämfört med föregående år
2023
9 . Oförändrat jämfört med föregående år
2022
9 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2024
63,78 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
122,34 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
35,14 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2024
12,75 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
12,66 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
11,90 Mkr . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2024
531 kr . Ökat jämfört med föregående år
2023
31 kr . Ökat jämfört med föregående år
2022
17 kr . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2024
3,09 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
2,37 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
1,50 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2024
18,84 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
18,63 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
17,64 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2024 2023 2022
Nettoresultat
4,78 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 275 kr . Ökat jämfört med föregående år 157 kr . Trend saknas
Rörelseresultat (EBIT)
3,02 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 2,28 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,65 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
3,25 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 2,52 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 2,75 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
18,78 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 18,51 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 17,61 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
67,95 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 116,77 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 2,31 Tkr . Trend saknas
Omsättning per anställd
2,09 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 2,06 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,96 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
1,42 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,41 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,32 Mkr . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
457,68 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 456,19 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 430,50 Tkr . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
9 . Oförändrat jämfört med föregående år 9 . Oförändrat jämfört med föregående år 9 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
63,78 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 122,34 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 35,14 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
12,75 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 12,66 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 11,90 Mkr . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
531 kr . Ökat jämfört med föregående år 31 kr . Ökat jämfört med föregående år 17 kr . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
3,09 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 2,37 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,50 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
18,84 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 18,63 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 17,64 Mkr . Minskat jämfört med föregående år

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

E-postadress borttagen
2026-07-21
En e-postadress har tagits bort från organisationen.
Borttagna e-postadresser
Arbetsställe borttaget
2026-01-20
Ett arbetsställe har tagits bort från organisationen.
Beskrivning: Arbetsplats borttagen.
Organisationsnummer: 57477820
Arbetsställe tillagt
2026-01-20
Ett nytt arbetsställe har lagts till för organisationen.
Beskrivning: Ny arbetsplats registrerad.
Organisationsnummer: 73714420
Antal anställda har ändrat
2026-01-20
Det rapporterade antalet anställda för organisationen har ändrats.
Nuvarande uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Tidigare uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Adress uppdaterad
2026-01-20
Organisationens adress har uppdaterats.
Giltig sedan: 2026-01-19
Ny adress
Västmanlands Län Västerås
Tidigare adress
Stockholmsvägen 144 A
72134 Västerås
Västmanland
Västerås
SE
Avregistrerad för moms
2026-01-14
Organisationen är inte längre momsregistrerad.
Status: Momsregistrering avregistrerad
Beskrivning: Organisationen är inte längre registrerad för moms.
Ändringsdatum: 2026-01-13
Avregistrerad som arbetsgivare
2026-01-14
Organisationen är inte längre registrerad som arbetsgivare.
Status: Avregistrerad som arbetsgivare
Beskrivning: Organisationen är inte längre registrerad som arbetsgivare.
Ändringsdatum: 2026-01-13
F-skatt avregistrerad
2026-01-14
Organisationen är inte längre registrerad för F-skatt.
Status: F-skatt avregistrerad
Beskrivning: Organisationen är inte längre registrerad för F-skatt.
Ändringsdatum: 2026-01-02
Bolagsverkets status ändrad
2025-12-31
Organisationens status hos Bolagsverket har ändrats.
Ny status: Upplöst efter fusion
Ny statuskod: 41
Tidigare status: Under fusion
Tidigare statuskod: 40
Gäller från: 2025-12-29
Organisationsstatus ändrad
2025-12-31
Organisationens status har ändrats.
Ny status: Upplöst efter fusion
Gäller från: 2025-12-29
Tidigare status: Under fusion
Primär bransch ändrad
2025-12-12
Organisationens primära bransch har ändrats.
Standard: SNI
Ny huvudbransch
56110
Tidigare huvudbransch
56100
Antal anställda har ändrat
2025-11-11
Det rapporterade antalet anställda för organisationen har ändrats.
Nuvarande uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Tidigare uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Bolagsverkets status ändrad
2025-10-19
Organisationens status hos Bolagsverket har ändrats.
Ny status: Under fusion
Ny statuskod: 40
Tidigare status: Aktiv
Gäller från: 2025-10-17
Organisationsstatus ändrad
2025-10-19
Organisationens status har ändrats.
Ny status: Under fusion
Gäller från: 2025-10-17
Tidigare status: Aktiv
Vinsten ändrad
2025-07-15
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: 3093
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2025-07-15
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: 5003
Gammalt värde: N/A
Omsättning ändras
2025-07-08
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 18777
Årsresultatet ändrat
2025-07-08
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 5
Arbetsställe ändrat
2025-04-08
Information om arbetsställe har ändrats
Arbetsställe ändrat
2024-10-08
Information om arbetsställe har ändrats
Arbetsställe ändrat
2024-09-03
Information om arbetsställe har ändrats
Balansräkning ändrad
2024-07-23
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 6175
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2024-07-23
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 2373
Gammalt värde: N/A
Årsresultatet ändrat
2024-07-16
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde:
Omsättning ändras
2024-07-16
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 18508
Arbetsställe ändrat
2024-05-07
Information om arbetsställe har ändrats
Arbetsställe ändrat
2024-04-09
Information om arbetsställe har ändrats
Organisationens adress rättad
2024-02-13
Organisationens adress har rättats
Organisationens adress rättad
2024-02-13
Organisationens adress har rättats
Balansräkning ändrad
2023-10-24
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 6580
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2023-10-24
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 1498
Gammalt värde: N/A
Omsättning ändras
2023-07-04
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 17607
Årsresultatet ändrat
2023-07-04
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: