Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Smeden Jöns AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Smeden Jöns AB är ett aktiebolag som är verksamt inom "förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare" och grundades 1965. Företaget har sitt säte i Yngsjö. Under 2024 uppgick omsättningen till 0 kr. Under 2024 var vinstmarginalen i stort sett oförändrad jämfört med föregående år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Koncern

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Smeden Jöns AB och dess befattningshavare.
Inga träffar hittades i rättsliga mål
Företaget och befattningshavare förekommer inte i rättsliga mål.
Säkerhetsrapporten visar inga träffar som kräver fördjupad granskning just nu. För en komplett riskbedömning kan du även beställa en Kreditupplysning för att se aktuell skuldbild, betalningsanmärkningar och kreditvärdighet.
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
119 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
12
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
3
Observera
Avvikelser som bör följas upp
6
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
22 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.
F-skattestatus
F-skatt är aktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer inte i rättsliga beslut.

Skulder

Andel kortfristiga externa skulder
Mycket hög andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 1.000. Ojusterad andel = 1.000.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan täcker kortfristiga skulder delvis. Kassa/kortfristig skuld = 0.26.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är förhöjd. Skuldsättningsgrad = 2.33.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är låg. Nettoskuld/EBITDA = -313.87.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Altman Z-score
Altman Z-score indikerar hög konkursrisk. Z-score = 0.07.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är under 1. Balanslikviditet = 0.30.
Kassalikviditet
Kassalikviditeten är under 0,8. Kassalikviditet = 0.30.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är negativt två år i rad utan intäktstillväxt.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är under 1. Räntetäckningsgrad = -0.18.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är negativt senaste året.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är god. Justerad soliditet = 30.04%.
Lageruppbyggnad
Lagernivåerna är stabila.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = -9.80%.
!
DSO (kundfordringsdagar)
Underlag för DSO saknas.
!
Nettomarginal
Underlag för nettomarginal saknas.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.
!
Rörelsemarginal
Underlag för rörelsemarginal saknas.
!
Ökning av kundfordringar
Underlag för kundfordringar saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Sara Johanna Malmberg (50 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
100% - 100%
Ann-Sofie Birgitta Malmberg (78 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
100% - 100%
Per Erik Malmberg (79 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
100% - 100%
Simon Erik Malmberg (49 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
100% - 100%

Befattningshavare (5)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen Firman tecknas av Malmberg, Per Erik i förening med en av Malmberg, Sara Johanna Malmberg, Simon Erik Dessutom har verkställande direktören rätt att teckna firman beträffande löpande förvaltningsåtgärder

Varumärken

Registrerade varumärken kopplade till företaget.

Registreringsnummer:
329440
Ansökningsdatum:
1997-04-30
Registreringsdatum:
1998-12-11
Reg. utgång:
2018-12-11
Typ:
Figurmärke
Källa: Patent- och registreringsverket

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Smeden Jöns AB ingår i en koncern med totalt 5 bolag. Smeden Jöns AB har 1 dotterbolag.
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
33,34 Mkr
13
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
71,55 Mkr
18
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
186,58 Mkr
65
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
6,19 Mkr
0

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2024, 2023, 2022
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2024
2,04 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
1,93 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
637 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2024
−533 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
−297 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
−206 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2024
−533 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
−297 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
−206 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
985 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2024
6,18 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
2,73 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
809 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2024
2,70 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
2,43 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
600 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
985 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2024 2023 2022
Nettoresultat
2,04 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,93 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 637 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
−533 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −297 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −206 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
−533 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −297 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −206 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
- . Trend saknas - . Trend saknas 985 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
6,18 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 2,73 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 809 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Övriga intäkter
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Bruttoresultat
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
2,70 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 2,43 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 600 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
- . Trend saknas - . Trend saknas 985 Tkr . Minskat jämfört med föregående år

Bolagets redovisning (Koncern)

Ekonomisk information för koncernen.

Visar 2024, 2023, 2022
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2024
2,04 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
1,93 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
637 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2024
−533 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
−297 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
−206 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2024
−533 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
−297 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
−206 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
985 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2024
6,18 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
2,73 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
809 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2024
2,70 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
2,43 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
600 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
985 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2024 2023 2022
Nettoresultat
2,04 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,93 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 637 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
−533 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −297 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −206 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
−533 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −297 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −206 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
- . Trend saknas - . Trend saknas 985 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
6,18 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 2,73 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 809 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Övriga intäkter
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Bruttoresultat
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
2,70 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 2,43 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 600 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
- . Trend saknas - . Trend saknas 985 Tkr . Minskat jämfört med föregående år

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Närstående tillagd
2026-07-19
En närstående har lagts till för organisationen.
Namn: Simon Erik Malmberg
Roll: Verkställande Direktör
Gäller från: 2026-07-17
Närstående borttagen
2026-07-19
En närstående har tagits bort från organisationen.
Namn: Sara Johanna Malmberg
Roll: Verkställande Direktör
Gäller från: 2020-03-15
Gäller till: 2026-07-16
Närstående borttagen
2026-07-19
En närstående har tagits bort från organisationen.
Namn: Anna Cecilia Zetterstrand Jarl
Roll: Extern firmatecknare
Gäller från: 2022-10-01
Gäller till: 2026-07-16
Firmateckning ändrad
2026-07-19
Reglerna för organisationens firmateckning har ändrats.
Nya regler
Firman tecknas av styrelsen Firman tecknas av Malmberg, Per Erik i förening med en av Malmberg, Sara Johanna Malmberg, Simon Erik Dessutom har verkställande direktören rätt att teckna firman beträffande löpande förvaltningsåtgärder
Tidigare regler
Firman tecknas av styrelsen Firman tecknas ensam av Malmberg, Per Erik Firman tecknas av Zetterstrand Jarl, Anna Cecilia i förening med en av Malmberg, Sara Johanna Malmberg, Simon ErikDessutom har verkställande direktören rätt att teckna firman beträffande löpande förvaltningsåtgärder
Primär bransch ändrad
2025-12-12
Organisationens primära bransch har ändrats.
Standard: SNI
Ny huvudbransch
64994
Tidigare huvudbransch
64993
Omsättning ändras
2025-07-22
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde:
Årsresultatet ändrat
2025-07-22
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 2041
Balansräkning ändrad
2024-08-13
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 107854
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2024-08-13
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 577781
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2024-08-13
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 40819
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2024-08-13
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 2431
Gammalt värde: N/A
Årsresultatet ändrat
2024-08-06
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 1930
Omsättning ändras
2024-08-06
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde:
Organisationens adress rättad
2024-08-06
Organisationens adress har rättats
Balansräkning ändrad
2023-10-24
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 413229
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2023-10-24
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 1258
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2023-10-24
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 107419
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2023-10-24
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 600
Gammalt värde: N/A
Omsättning ändras
2023-09-05
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 985
Årsresultatet ändrat
2023-09-05
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 637