Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Anmärkning

Aktuella anmärkningar registrerade för företaget.

Konkurs inledd 2025-10-02

Om Smakspår AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Smakspår AB är ett aktiebolag som grundades år 2019 och är verksamt inom "Restaurangverksamhet". Under 2024 uppgick omsättningen till 3,75 Mkr, en minskning med 480,45 Tkr jämfört med föregående år. Under 2024 var vinstmarginalen i stort sett oförändrad jämfört med föregående år. Smakspår AB hade i genomsnitt 2 anställda under året. Under 2024 minskade antalet anställda med 33% jämfört med föregående år. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 47 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Smakspår AB och dess befattningshavare.
Inga träffar hittades i rättsliga mål
Företaget och befattningshavare förekommer inte i rättsliga mål.
Säkerhetsrapporten visar inga träffar som kräver fördjupad granskning just nu. För en komplett riskbedömning kan du även beställa en Kreditupplysning för att se aktuell skuldbild, betalningsanmärkningar och kreditvärdighet.
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
119 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
11
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
5
Observera
Avvikelser som bör följas upp
9
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
26 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Aktiv konkurs eller likvidation upptäkt.
F-skattestatus
F-skatt saknas eller är inaktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer inte i rättsliga beslut.

Skulder

Andel kortfristiga externa skulder
Mycket hög andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 1.000. Ojusterad andel = 1.000.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan är otillräcklig för kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 0.11.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är mycket hög. Nettoskuld/EBITDA = 13.46.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är förhöjd. Skuldsättningsgrad = 3.65.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Balanslikviditet
Balanslikviditeten är under 1. Balanslikviditet = 0.80.
Kassalikviditet
Kassalikviditeten är under 0,8. Kassalikviditet = 0.66.
Minskning av eget kapital
Eget kapital har minskat kraftigt. Förändring = -56.18%.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är negativt två år i rad.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är under 1. Räntetäckningsgrad = -23.40.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är under önskat intervall. Justerad soliditet = 21.49%.
Nettomarginal
Nettomarginalen är låg. Nettomarginal = -4.13%.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är låg. Rörelsemarginal = -4.00%.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar låg konkursrisk. Z-score = 5.94.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 0.10 dagar.
Lageruppbyggnad
Lagernivåerna är stabila.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar följer omsättningstakten.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Befattningshavare (4)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Matto Holding AB
Juridisk ägare

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Smakspår AB ingår i en koncern med totalt 4 bolag. Moderbolaget är Matto Holding AB.
Smakspår AB har 0 dotterbolag.
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
24,76 Mkr
5
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
993,40 Tkr
1
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
3,75 Mkr
2

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2024, 2023, 2022
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2024
−155,0 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
214,58 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
−327,2 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2024
−149,1 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
223,43 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
−323,2 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2024
29,24 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
457,83 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
−88,8 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2024
3,75 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
4,23 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
4,63 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2024
435 kr . Ökat jämfört med föregående år
2023
160 kr . Ökat jämfört med föregående år
2022
18 kr . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2024
1,88 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
1,41 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
925,50 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
1,12 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
901,83 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
568,87 Tkr . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
494,64 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
347,88 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
352,18 Tkr . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2024
2 . Minskat jämfört med föregående år
2023
3 . Minskat jämfört med föregående år
2022
5 . Ökat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2024
−12,1 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
146,74 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
51,69 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2024
2,25 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
2,71 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
2,84 Mkr . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2024
−77,5 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
71,53 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
−65,4 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2024
−155,0 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
214,58 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
−327,2 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2024
3,74 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
4,38 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
4,68 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2024 2023 2022
Nettoresultat
−155,0 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 214,58 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −327,2 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
−149,1 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 223,43 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −323,2 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
29,24 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 457,83 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −88,8 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
3,75 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 4,23 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 4,63 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
435 kr . Ökat jämfört med föregående år 160 kr . Ökat jämfört med föregående år 18 kr . Trend saknas
Omsättning per anställd
1,88 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,41 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 925,50 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
1,12 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 901,83 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 568,87 Tkr . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
494,64 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 347,88 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 352,18 Tkr . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
2 . Minskat jämfört med föregående år 3 . Minskat jämfört med föregående år 5 . Ökat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
−12,1 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 146,74 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 51,69 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
2,25 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 2,71 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 2,84 Mkr . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
−77,5 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 71,53 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −65,4 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
−155,0 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 214,58 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −327,2 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
3,74 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 4,38 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 4,68 Mkr . Ökat jämfört med föregående år

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Primär bransch ändrad
2025-12-12
Organisationens primära bransch har ändrats.
Standard: SNI
Ny huvudbransch
56110
Tidigare huvudbransch
56100
Status ändrad
2025-10-21
Organisationens status har ändrats.
Status: Inaktiv
Avregistrerad som arbetsgivare
2025-10-21
Organisationen är inte längre registrerad som arbetsgivare.
Status: Avregistrerad som arbetsgivare
Beskrivning: Organisationen är inte längre registrerad som arbetsgivare.
Ändringsdatum: 2025-10-20
Avregistrerad för moms
2025-10-21
Organisationen är inte längre momsregistrerad.
Status: Momsregistrering avregistrerad
Beskrivning: Organisationen är inte längre registrerad för moms.
Ändringsdatum: 2025-10-20
F-skatt avregistrerad
2025-10-21
Organisationen är inte längre registrerad för F-skatt.
Status: F-skatt avregistrerad
Beskrivning: Organisationen är inte längre registrerad för F-skatt.
Ändringsdatum: 2025-10-10
Adress uppdaterad
2025-10-21
Organisationens adress har uppdaterats.
Giltig sedan: 2025-10-20
Ny adress
Skåne Län Malmö
Tidigare adress
Bangatan 1
22221 Lund
Skåne
Lund
SE
Antal anställda har ändrat
2025-10-21
Det rapporterade antalet anställda för organisationen har ändrats.
Nuvarande uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Tidigare uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Avregistrerad för F-Skatt
2025-10-14
Organisationen har avregistrerats för F-skatt.
Avregistrerad för moms
2025-10-14
Organisationen har avregistrerats för moms
Avregistrerad som arbetsgivare
2025-10-14
Företaget har avregistrerats som arbetsgivare
Status ändrad
2025-10-14
Organisationens status har ändrats.
Status: Inaktiv
Arbetsställe ändrat
2025-07-01
Information om arbetsställe har ändrats
Omsättning ändras
2025-07-01
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 3754
Årsresultatet ändrat
2025-07-01
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: -155
Balansräkning ändrad
2024-07-30
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 747
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2024-07-30
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 215
Gammalt värde: N/A
Årsresultatet ändrat
2024-07-23
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 215
Omsättning ändras
2024-07-23
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 4234
Organisationens adress rättad
2024-07-23
Organisationens adress har rättats
Organisationens adress rättad
2024-07-23
Organisationens adress har rättats
Arbetsställe ändrat
2024-07-23
Information om arbetsställe har ändrats
Ny styrelsemedlem
2024-05-21
En ny medlem har lagts till i organisationens styrelse
Namn: Henriksson, Olof Patrik
Personnummer: 19670714-****
Roller: Revisor
Giltig från: 2024-05-13
Balansräkning ändrad
2023-10-24
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 920
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2023-10-24
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: -327
Gammalt värde: N/A
Arbetsställe ändrat
2023-07-11
Information om arbetsställe har ändrats
Årsresultatet ändrat
2023-07-11
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: -327
Omsättning ändras
2023-07-11
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 4628