Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Slåtterängen Ströskan 2 AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Slåtterängen Ströskan 2 AB är ett aktiebolag som grundades år 2006 och är verksamt inom "Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder". Under 2021 uppgick omsättningen till 2,68 Mkr, i nivå med föregående år. Slåtterängen Ströskan 2 AB redovisade en vinstmarginal på 17% och ett resultat på 271 Tkr.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

Ingen årsredovisning hittades.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Slåtterängen Ströskan 2 AB och dess befattningshavare.
Inga träffar hittades i rättsliga mål
Företaget och befattningshavare förekommer inte i rättsliga mål.
Säkerhetsrapporten visar inga träffar som kräver fördjupad granskning just nu. För en komplett riskbedömning kan du även beställa en Kreditupplysning för att se aktuell skuldbild, betalningsanmärkningar och kreditvärdighet.
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
119 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
13
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
2
Observera
Avvikelser som bör följas upp
10
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
26 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

F-skattestatus
F-skatt saknas eller är inaktiv.
Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer inte i rättsliga beslut.

Skulder

Kassa/kortfristig skuld
Kassan är otillräcklig för kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 0.06.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är mycket hög. Nettoskuld/EBITDA = 22.44.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är mycket hög. Skuldsättningsgrad = 26.95.
Andel kortfristiga externa skulder
Andelen kortfristiga externa skulder är låg. Justerad andel = 0.201. Ojusterad andel = 0.201.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Justerad soliditet
Justerad soliditet är kritiskt låg. Justerad soliditet = 3.58%.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar hög konkursrisk. Z-score = 0.14.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är under 1. Balanslikviditet = 0.37.
Kassalikviditet
Kassalikviditeten är under 0,8. Kassalikviditet = 0.37.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är negativt två år i rad.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar växer betydligt snabbare än omsättningen.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är förhöjd. DSO = 70.38 dagar.
Lageruppbyggnad
Lagernivåerna är stabila.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = 141.71%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Nettomarginal
Nettomarginalen är god. Nettomarginal = 10.13%.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är god. Räntetäckningsgrad = 2.58.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är god. Rörelsemarginal = 16.00%.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Adresskluster
Mycket många orelaterade bolag delar adress.
Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Befattningshavare (1)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Slåtterängen AB
Juridisk ägare

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Slåtterängen Ströskan 2 AB ingår i en koncern med totalt 5 bolag. Moderbolaget är Slåtterängen AB.
Slåtterängen Ströskan 2 AB har 0 dotterbolag.
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
736 Tkr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
2,78 Mkr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
2,68 Mkr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
2,86 Mkr
0

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2021, 2020, 2019
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2021
271 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2020
−66 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2019
−259 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2021
441 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2020
175 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2019
−58 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2021
627 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2020
361 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2019
128 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2021
2,68 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2020
2,59 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2019
2,50 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2021
1 Tkr . Trend saknas
2020
- . Trend saknas
2019
- . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2021
- . Trend saknas
2020
- . Trend saknas
2019
- . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2021
- . Trend saknas
2020
- . Trend saknas
2019
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2021
- . Trend saknas
2020
- . Trend saknas
2019
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2021
- . Trend saknas
2020
- . Trend saknas
2019
- . Trend saknas
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2021
2 Tkr . Trend saknas
2020
- . Trend saknas
2019
2 Tkr . Oförändrat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2021
- . Trend saknas
2020
- . Trend saknas
2019
- . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2021
- . Trend saknas
2020
- . Trend saknas
2019
- . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2021
271 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2020
−66 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2019
−259 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2021
2,68 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2020
2,59 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2019
2,51 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2021 2020 2019
Nettoresultat
271 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −66 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −259 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
441 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 175 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −58 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
627 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 361 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 128 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
2,68 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 2,59 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 2,50 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
1 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Omsättning per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Övriga intäkter
2 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas 2 Tkr . Oförändrat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
271 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −66 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −259 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
2,68 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 2,59 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 2,51 Mkr . Ökat jämfört med föregående år

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Moderbolag ändrat
2025-01-07
Moderbolaget har ändrats
Organisationens adress har ändrats.
2023-09-19
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2023-09-18
Ny adress
Gammal adress
Staveredsgatan 20 46131 Trollhättan
46131 Västra Götaland SE