Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Skeppsholmen Kommersiella M2 AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Skeppsholmen Kommersiella M2 AB är ett aktiebolag som grundades år 1999 och är verksamt inom "Förmedling avseende fastighetsverksamhet". Under 2024 uppgick omsättningen till 881,00 Tkr, en ökning med 197,00 Tkr jämfört med föregående år. Företagets vinstmarginal uppgick till -49% och resultatet till −518,1 Tkr. Skeppsholmen Kommersiella M2 AB hade i genomsnitt 2 anställda under året. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 49 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Skeppsholmen Kommersiella M2 AB och dess befattningshavare.
Träffar hittades i rättsliga mål
Vi har identifierat att företaget eller dess befattningshavare förekommer i rättsliga sammanhang.
* I rapporten får du detaljerade sammanfattningar av de mål som påträffats, relevanta fakta och källhänvisningar. Vid tvistemål visas information om både kärande och svarande part. Originalhandlingar levereras endast vid tvistemål.
Beställ fullständig säkerhetsrapport
Välj tillägg för att få en komplett bild av bolaget:
* När du genomför köpet av kreditupplysning godkänner du Creditsafes villkor för kreditupplysningstjänster. För att se kreditupplysning måste du vara inloggad och verifierad med BankID.
Köp både Säkerhetsrapport och Kreditupplysning för 249kr (ordinariepris 308kr).
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
189 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
11
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
5
Observera
Avvikelser som bör följas upp
7
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
24 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

F-skattestatus
F-skatt saknas eller är inaktiv.
Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer i rättsliga beslut.

Skulder

Kassa/kortfristig skuld
Kassan är otillräcklig för kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 0.08.
Andel kortfristiga externa skulder
Förhöjd andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 0.545. Ojusterad andel = 1.000.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är låg. Nettoskuld/EBITDA = -1.41.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är låg. Skuldsättningsgrad = 0.86.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Altman Z-score
Altman Z-score indikerar hög konkursrisk. Z-score = 0.55.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är mycket hög. DSO = 291.79 dagar.
Lönsamhetstrend
Resultatet har försämrats två år i rad och är negativt.
Nettomarginal
Nettomarginalen är mycket svag. Nettomarginal = -13.07%.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är under 1. Räntetäckningsgrad = -63.80.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är mycket svag. Rörelsemarginal = -58.00%.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är måttlig. Balanslikviditet = 1.28.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är negativt senaste året.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är god. Justerad soliditet = 53.79%.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = -11.19%.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar följer omsättningstakten.
!
Kassalikviditet
Underlag för kassalikviditet saknas.
!
Lageruppbyggnad
Underlag för lager saknas.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Lars Peter Andersson (64 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
100% - 100%

Befattningshavare (4)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen Firman tecknas var för sig av ledamöterna

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Skeppsholmen Kommersiella M2 AB ingår i en koncern med totalt 4 bolag. Moderbolaget är Millemont AB.
Skeppsholmen Kommersiella M2 AB har 0 dotterbolag.
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
62,45 Mkr
21
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
881,00 Tkr
2
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2024, 2023, 2022
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2024
−115,2 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
492 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
874,27 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2024
−515,2 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
−908 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
1,11 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2024
−515,2 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
−908 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
1,11 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2024
881,00 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
684 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
2,89 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2024
5,21 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
8 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
9 kr . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2024
440,50 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
342 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
1,44 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
509,95 Tkr . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
1,44 Mkr . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
489,52 Tkr . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
789,16 Tkr . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2024
2 . Oförändrat jämfört med föregående år
2023
2 . Oförändrat jämfört med föregående år
2022
2 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2024
169,63 Tkr . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2024
1,02 Mkr . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
2,89 Mkr . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2024
−57,6 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
246 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
437,14 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2024
−518,1 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
−905 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
1,11 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2024
1,05 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
684 Tkr . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2024 2023 2022
Nettoresultat
−115,2 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 492 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 874,27 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
−515,2 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −908 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,11 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
−515,2 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −908 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,11 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
881,00 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 684 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 2,89 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
5,21 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 8 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 9 kr . Trend saknas
Omsättning per anställd
440,50 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 342 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,44 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
509,95 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas 1,44 Mkr . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
489,52 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas 789,16 Tkr . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
2 . Oförändrat jämfört med föregående år 2 . Oförändrat jämfört med föregående år 2 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
169,63 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Bruttoresultat
1,02 Mkr . Trend saknas - . Trend saknas 2,89 Mkr . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
−57,6 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 246 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 437,14 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
−518,1 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −905 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,11 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
1,05 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 684 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

E-postadress borttagen
2026-05-06
En e-postadress har tagits bort från organisationen.
Borttagna e-postadresser
Avregistrerad för moms
2025-11-05
Organisationen är inte längre momsregistrerad.
Status: Momsregistrering avregistrerad
Beskrivning: Organisationen är inte längre registrerad för moms.
Ändringsdatum: 2025-11-04
F-skatt avregistrerad
2025-11-05
Organisationen är inte längre registrerad för F-skatt.
Status: F-skatt avregistrerad
Beskrivning: Organisationen är inte längre registrerad för F-skatt.
Ändringsdatum: 2025-10-24
Avregistrerad som arbetsgivare
2025-11-05
Organisationen är inte längre registrerad som arbetsgivare.
Status: Avregistrerad som arbetsgivare
Beskrivning: Organisationen är inte längre registrerad som arbetsgivare.
Ändringsdatum: 2025-11-04
Adress uppdaterad
2025-11-05
Organisationens adress har uppdaterats.
Giltig sedan: 2025-11-04
Ny adress
Stockholms Län Stockholm
Tidigare adress
Karlavägen 81
11459 Stockholm
Stockholm
Stockholm
SE
Antal anställda har ändrat
2025-11-05
Det rapporterade antalet anställda för organisationen har ändrats.
Nuvarande uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Tidigare uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Status ändrad
2025-11-04
Organisationens status har ändrats.
Status: Inaktiv
Avregistrerad för moms
2025-10-28
Organisationen har avregistrerats för moms
Avregistrerad som arbetsgivare
2025-10-28
Företaget har avregistrerats som arbetsgivare
Avregistrerad för F-Skatt
2025-10-28
Organisationen har avregistrerats för F-skatt.
Status ändrad
2025-10-28
Organisationens status har ändrats.
Status: Inaktiv
Bolagsverkets status ändrad
2025-10-23
Organisationens status hos Bolagsverket har ändrats.
Ny status: Upplöst efter fusion
Ny statuskod: 41
Tidigare status: Fusion godkänd
Tidigare statuskod: 45
Organisationsstatus ändrad
2025-10-23
Organisationens status har ändrats.
Ny status: Upplöst efter fusion
Tidigare status: Fusion godkänd
Omsättning ändras
2025-04-22
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 881
Årsresultatet ändrat
2025-04-22
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: -115
Organisationens adress rättad
2025-04-22
Organisationens adress har rättats
Organisationens adress rättad
2025-04-22
Organisationens adress har rättats
Vinsten ändrad
2025-04-22
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: -518
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2025-04-22
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: 1706
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2024-07-23
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 1527
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2024-07-23
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: -905
Gammalt värde: N/A
Organisationens adress rättad
2024-07-16
Organisationens adress har rättats
Årsresultatet ändrat
2024-07-16
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 492
Omsättning ändras
2024-07-16
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 684
Organisationens adress rättad
2024-07-16
Organisationens adress har rättats