Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Sista Versen 89090 AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Sista Versen 89090 AB är ett aktiebolag som är verksamt inom "tillverkning av datorer och kringutrustning" och grundades 2021. Under 2023 uppgick omsättningen till 2,08 Mkr, en ökning med 1,71 Mkr jämfört med föregående år. Sista Versen 89090 AB redovisade en vinstmarginal på 58% och ett resultat på 1,24 Mkr.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.

Finansiell Analys av Haptikfabriken AB:s Årsredovisning för 2023

Sammanfattning

Haptikfabriken AB har under räkenskapsåret 2023 visat en betydande förbättring i sin finansiella ställning och lönsamhet jämfört med föregående år. Här nedan följer en analys av företagets nettoomsättning, resultat, soliditet och balansräkning.

Nettoomsättning och Resultat

  • Nettoomsättning: Företaget har ökat sin nettoomsättning markant från 370 Tkr år 2022 till 2 078 Tkr år 2023, vilket motsvarar en ökning på över 460%.
  • Resultat efter finansiella poster: Bolaget har också vänt från ett negativt resultat på -386 Tkr år 2022 till ett positivt resultat på 1 237 Tkr år 2023.

Soliditet

  • Soliditet: Soliditeten har förbättrats avsevärt, från 10,5% år 2022 till 93,9% år 2023. Detta innebär att företaget har stärkt sin finansiella stabilitet och minskat sin skuldbelastning relativt sitt egna kapital.

Balansräkning

  • Kortfristiga tillgångar: Omsättningstillgångarna har ökat från 1 022 Tkr år 2022 till 1 367 Tkr år 2023, huvudsakligen på grund av en betydande ökning av kassa och bank, från 7 Tkr till 1 101 Tkr.
  • Kortfristiga skulder: Kortfristiga skulder har minskat kraftigt från 915 Tkr år 2022 till 84 Tkr år 2023. Denna minskning bidrar till företagets förbättrade likviditet och soliditet.
  • Eget kapital: Eget kapital har ökat från 108 Tkr till 1 283 Tkr, vilket återspeglar ett starkt resultat och den positiva vinstutvecklingen.

Viktiga Händelser och Förvaltningsberättelse

  • Verksamheten: Haptikfabriken har en bred verksamhetsportfölj som inkluderar design, tillverkning och försäljning av simulatorer och haptikenheter. Denna diversifiering kan bidra till ökad marknadsnärvaro och intäktsströmmar.
  • Förslag till Vinstdisposition: Styrelsen föreslår utdelning och återbetalning av aktieägartillskott, vilket visar på ett ökat förtroende för framtida kassaflöden och lönsamhet.

Slutsats och Rekommendationer

Haptikfabriken AB har visat en stark finansiell utveckling under 2023. Den dramatiska ökningen i nettoomsättning och övergången från negativt till positivt resultat återspeglar en lyckad affärsstrategi och effektiv kostnadshantering. Den höga soliditeten och förbättrade likviditeten ger företaget en god grund att stå på för fortsatt tillväxt.

Rekommenderade åtgärder:

  1. Fortsatt fokusering på tillväxt: Upprätthåll den nuvarande tillväxttrenden genom att fortsätta att expandera marknadsandelar och diversifiera produktutbudet.
  2. Effektiv kostnadskontroll: Bibehåll strikt kostnadskontroll för att säkerställa fortsatt lönsamhet.
  3. Investeringsstrategi: Överväg noga framtida investeringar och deras potentiella avkastning för att maximera aktieägarvärde.

Det är tydligt att Haptikfabriken AB har en solid grund för framtida framgångar, och företaget bör kapitalisera på dessa styrkor för fortsatt lönsam tillväxt.

Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Sista Versen 89090 AB och dess befattningshavare.
Inga träffar hittades i rättsliga mål
Företaget och befattningshavare förekommer inte i rättsliga mål.
Säkerhetsrapporten visar inga träffar som kräver fördjupad granskning just nu. För en komplett riskbedömning kan du även beställa en Kreditupplysning för att se aktuell skuldbild, betalningsanmärkningar och kreditvärdighet.
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
119 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
21
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
1
Observera
Avvikelser som bör följas upp
2
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
25 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

F-skattestatus
F-skatt saknas eller är inaktiv.
Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer inte i rättsliga beslut.

Skulder

Andel kortfristiga externa skulder
Mycket hög andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 1.000. Ojusterad andel = 1.000.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan täcker kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 13.15.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är låg. Nettoskuld/EBITDA = -0.83.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är låg. Skuldsättningsgrad = 0.07.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Justerad soliditet
Justerad soliditet är god. Justerad soliditet = 93.88%.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar låg konkursrisk. Z-score = 12.14.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är god. Balanslikviditet = 16.33.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 26.79 dagar.
Kassalikviditet
Kassalikviditeten är god. Kassalikviditet = 15.02.
Lageruppbyggnad
Lagernivåerna är stabila.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = 1090.76%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
Nettomarginal
Nettomarginalen är god. Nettomarginal = 56.56%.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är god. Rörelsemarginal = 59.00%.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar följer omsättningstakten.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.
!
Räntetäckningsgrad
Underlag för räntetäckningsgrad saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoner är engagerade i många bolag.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Jonas Jesper Forsslund (43 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
50% - 75%

Befattningshavare (4)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen Firman tecknas var för sig av ledamoten suppleanterna

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Sista Versen 89090 AB ingår i en koncern med totalt 2 bolag. Moderbolaget är Forsslund Systems AB.
Sista Versen 89090 AB har 0 dotterbolag.
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
458,77 Tkr
1
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
2,08 Mkr
0

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2023, 2022, 2021
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2023
1,18 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
−386,0 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
−548 Tkr . Trend saknas
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2023
1,23 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
−386,1 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
−548 Tkr . Trend saknas
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2023
1,23 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
−386,1 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
−548 Tkr . Trend saknas
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2023
2,08 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
370,42 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
99 Tkr . Trend saknas
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2023
11,18 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
41 kr . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2023
47,19 Tkr . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2023
1,32 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
−321,1 Tkr . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2023
1,24 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
−386,0 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
−548 Tkr . Trend saknas
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2023
2,12 Mkr . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
2021
99 Tkr . Trend saknas
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2023 2022 2021
Nettoresultat
1,18 Mkr . Ökat jämfört med föregående år −386,0 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −548 Tkr . Trend saknas
Rörelseresultat (EBIT)
1,23 Mkr . Ökat jämfört med föregående år −386,1 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −548 Tkr . Trend saknas
EBITDA
1,23 Mkr . Ökat jämfört med föregående år −386,1 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −548 Tkr . Trend saknas
Omsättning
2,08 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 370,42 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 99 Tkr . Trend saknas
Ränteintäkter
11,18 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 41 kr . Trend saknas - . Trend saknas
Omsättning per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Övriga intäkter
47,19 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Bruttoresultat
1,32 Mkr . Ökat jämfört med föregående år −321,1 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
1,24 Mkr . Ökat jämfört med föregående år −386,0 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −548 Tkr . Trend saknas
Totala rörelseintäkter
2,12 Mkr . Trend saknas - . Trend saknas 99 Tkr . Trend saknas

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Status ändrad
2025-02-18
Organisationens status har ändrats.
Status: Aktiv
Avregistrerad för F-Skatt
2025-02-11
Organisationen har avregistrerats för F-skatt.
Avregistrerad för moms
2025-02-11
Organisationen har avregistrerats för moms
Organisationens adress har ändrats.
2025-02-11
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2025-02-10
Ny adress
22104 Lund
22104 Skåne SE
Gammal adress
Hamngatan 22 17266 Sundbyberg
17266 Stockholm SE
Organisationens adress har ändrats.
2025-02-11
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2025-02-10
Ny adress
Lund
SE
Gammal adress
Hamngatan 22 17266 Sundbyberg
17266 Stockholm SE
Kontaktinformation ändrad
2025-02-04
Kontaktinformationen har ändrats för organisationen
Ny information
Org.nr.: 19781219-****
Namn: Tångby, Karl-Johan Staffan
Gammal information
Org.nr.: 19830824-****
Namn: Forsslund, Jonas Jesper
Organisationens namn ändrat
2025-02-04
Organisationens namn har ändrats
Ny styrelsemedlem
2025-02-04
En ny medlem har lagts till i organisationens styrelse
Namn: Tångby, Karl-Johan Staffan
Personnummer: 19781219-****
Roller: Styrelseledamot
Giltig från: 2025-01-31
Styrelsemedlem borttagen
2025-02-04
En medlem har tagits bort från organisationens styrelse
Namn: Moll, Jonas Victor
Personnummer: 19820414-****
Roller: Styrelseledamot
Giltig från: 2021-12-07
Ny styrelsemedlem
2025-02-04
En ny medlem har lagts till i organisationens styrelse
Namn: Svensson, Nils Henrik Kristoffer
Personnummer: 19790505-****
Roller: Styrelsesuppleant
Giltig från: 2025-01-31
Ny styrelsemedlem
2025-02-04
En ny medlem har lagts till i organisationens styrelse
Namn: Nordström, Lina Anna Elisabeth
Personnummer: 19850908-****
Roller: Styrelsesuppleant
Giltig från: 2025-01-31
Styrelsemedlem borttagen
2025-02-04
En medlem har tagits bort från organisationens styrelse
Namn: Forsslund, Jonas Jesper
Personnummer: 19830824-****
Roller: Styrelseledamot, Verkställande Direktör, Ordförande
Giltig från: 2021-12-07
Styrelsemedlem borttagen
2025-02-04
En medlem har tagits bort från organisationens styrelse
Namn: Mattsson Beskow, Per Johan
Personnummer: 19710829-****
Roller: Styrelseledamot
Giltig från: 2021-12-07
Styrelsemedlem borttagen
2025-02-04
En medlem har tagits bort från organisationens styrelse
Namn: Forsslund, Hans Gösta
Personnummer: 19420323-****
Roller: Styrelseledamot
Giltig från: 2021-12-07
Styrelsemedlem borttagen
2025-02-04
En medlem har tagits bort från organisationens styrelse
Namn: Flodin, Karl Martin
Personnummer: 19810918-****
Roller: Styrelseledamot
Giltig från: 2021-12-07
Balansräkning ändrad
2024-04-23
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 1367
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2024-04-23
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 1237
Gammalt värde: N/A
Organisationens adress rättad
2024-04-16
Organisationens adress har rättats
Årsresultatet ändrat
2024-04-16
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 1175
Omsättning ändras
2024-04-16
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 2078
Organisationens adress rättad
2024-04-16
Organisationens adress har rättats
Balansräkning ändrad
2023-10-24
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 1022
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2023-10-24
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: -386
Gammalt värde: N/A
Omsättning ändras
2023-07-18
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 370
Årsresultatet ändrat
2023-07-18
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: -386