Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Scandinovata AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Scandinovata AB är ett aktiebolag som grundades år 1989 och är verksamt inom "Partihandel med mät- och precisionsinstrument". Företaget har sitt säte i Sävedalen. Under 2025 uppgick omsättningen till 3,48 Mkr, en minskning med 345,63 Tkr jämfört med föregående år. Under 2025 var vinstmarginalen i stort sett oförändrad jämfört med föregående år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Scandinovata AB och dess befattningshavare.
Inga träffar hittades i rättsliga mål
Företaget och befattningshavare förekommer inte i rättsliga mål.
Säkerhetsrapporten visar inga träffar som kräver fördjupad granskning just nu. För en komplett riskbedömning kan du även beställa en Kreditupplysning för att se aktuell skuldbild, betalningsanmärkningar och kreditvärdighet.
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
119 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
23
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
0
Observera
Avvikelser som bör följas upp
4
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
28 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.
F-skattestatus
F-skatt är aktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer inte i rättsliga beslut.

Skulder

Andel kortfristiga externa skulder
Mycket hög andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 0.906. Ojusterad andel = 1.000.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan täcker kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 6.02.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är låg. Nettoskuld/EBITDA = -2.22.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är låg. Skuldsättningsgrad = 0.16.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Lageruppbyggnad
Lagret växer samtidigt som försäljningen minskar.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är god. Justerad soliditet = 86.47%.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar låg konkursrisk. Z-score = 6.23.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är god. Balanslikviditet = 7.39.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 12.14 dagar.
Kassalikviditet
Kassalikviditeten är god. Kassalikviditet = 6.34.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = 26.04%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
Nettomarginal
Nettomarginalen är god. Nettomarginal = 19.46%.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är god. Räntetäckningsgrad = 68060.33.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är god. Rörelsemarginal = 23.00%.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar följer omsättningstakten.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Rykte och externa signaler

Domänens tillgänglighet
Domänen kunde inte nås.
SSL på domänen
SSL saknas eller kunde inte verifieras.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Bo Anders Åbrink (61 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
75% - 99%

Befattningshavare (3)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

ChemGuard AB
Juridisk ägare

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas var för sig av ledamoten suppleanten

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Scandinovata AB ingår i en koncern med totalt 4 bolag. Moderbolaget är Chemguard AB.
Scandinovata AB har 0 dotterbolag.
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
33,44 Mkr
10
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
3,48 Mkr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
9,95 Mkr
7

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2025, 2024, 2023
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2025
677,20 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
857,31 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
470,59 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2025
816,72 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
1,06 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
591,16 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2025
816,72 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
1,06 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
591,16 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2025
3,48 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
3,82 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
1,78 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2025
36,92 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
21,94 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
3,18 Tkr . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2025
- . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2025
- . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2025
- . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2025
- . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2025
60,64 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
112,41 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
14,74 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2025
1,51 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
1,42 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
809,11 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2025
- . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2025
853,63 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
1,08 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
592,91 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2025
3,54 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
3,94 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
1,80 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2025 2024 2023
Nettoresultat
677,20 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 857,31 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 470,59 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
816,72 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,06 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 591,16 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
816,72 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,06 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 591,16 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
3,48 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 3,82 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,78 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
36,92 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 21,94 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 3,18 Tkr . Trend saknas
Omsättning per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Övriga intäkter
60,64 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 112,41 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 14,74 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
1,51 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,42 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 809,11 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Nettoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
853,63 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,08 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 592,91 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
3,54 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 3,94 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,80 Mkr . Ökat jämfört med föregående år

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Årsredovisning tillagd
2026-02-25
En ny årsredovisning har publicerats för organisationen.
Rapportperiod: 2024-09-01 – 2025-08-31
Branschklassificering uppdaterad
2025-12-12
Organisationens branschklassificering har uppdaterats.
Standard: SNI
Nya branscher
46850
Tidigare branscher
46750
Primär bransch ändrad
2025-12-12
Organisationens primära bransch har ändrats.
Standard: SNI
Ny huvudbransch
46641
Tidigare huvudbransch
46691
Vinsten ändrad
2024-12-17
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-09-01 - 2024-09-01
Värde: 1080
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2024-12-17
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-09-01 - 2024-09-01
Värde: 2347
Gammalt värde: N/A
Omsättning ändras
2024-12-11
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2024-08-01
Varaktighet: 12
Värde: 3825
Årsresultatet ändrat
2024-12-11
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2024-08-01
Varaktighet: 12
Värde: 857
Vinsten ändrad
2024-03-19
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-09-01 - 2023-09-01
Värde: 593
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2024-03-19
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-09-01 - 2023-09-01
Värde: 1383
Gammalt värde: N/A
Omsättning ändras
2024-03-12
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-08-01
Varaktighet: 12
Värde: 1783
Årsresultatet ändrat
2024-03-12
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-08-01
Varaktighet: 12
Värde: 471