Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om San Aqua Innovation AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

San Aqua Innovation AB är ett aktiebolag som grundades år 1999 och är verksamt inom "Annan naturvetenskaplig och teknisk forskning och utveckling". Företaget har sitt säte i Hörby. Under 2024 uppgick omsättningen till 3,63 Mkr, en ökning med 1,01 Mkr jämfört med föregående år. Företagets vinstmarginal uppgick till 5% och resultatet till 79 Tkr. San Aqua Innovation AB hade i genomsnitt 2 anställda under året. Under 2024 ökade antalet anställda med 100% jämfört med föregående år. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 51 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för San Aqua Innovation AB och dess befattningshavare.
Inga träffar hittades i rättsliga mål
Företaget och befattningshavare förekommer inte i rättsliga mål.
Säkerhetsrapporten visar inga träffar som kräver fördjupad granskning just nu. För en komplett riskbedömning kan du även beställa en Kreditupplysning för att se aktuell skuldbild, betalningsanmärkningar och kreditvärdighet.
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
119 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
14
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
3
Observera
Avvikelser som bör följas upp
8
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
26 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.
F-skattestatus
F-skatt är aktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer inte i rättsliga beslut.

Skulder

Andel kortfristiga externa skulder
Mycket hög andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 0.956. Ojusterad andel = 0.956.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan är otillräcklig för kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 0.00.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är mycket hög. Nettoskuld/EBITDA = 11.81.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är låg. Skuldsättningsgrad = -7.97.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Justerad soliditet
Justerad soliditet är kritiskt låg. Justerad soliditet = -14.34%.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är under 1. Balanslikviditet = 0.90.
Kassalikviditet
Kassalikviditeten är under 0,8. Kassalikviditet = 0.40.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är negativt två år i rad.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar växer betydligt snabbare än omsättningen.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar förhöjd risk. Z-score = 1.85.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är förhöjd. DSO = 62.83 dagar.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är låg. Räntetäckningsgrad = 1.72.
Lageruppbyggnad
Lagernivåerna är stabila.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = 22.19%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Nettomarginal
Nettomarginalen är god. Nettomarginal = 2.18%.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är god. Rörelsemarginal = 5.00%.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Paul Stefan Jepson (61 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
100% - 100%

Befattningshavare (3)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

San Aqua Innovation AB ingår i en koncern med totalt 2 bolag. Moderbolaget är Jepson Holding AB.
San Aqua Innovation AB har 0 dotterbolag.
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
3,63 Mkr
2

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2024, 2023, 2022
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2024
79 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
−406 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
294 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2024
187 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
−323 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
372 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2024
187 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
−323 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
372 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2024
3,63 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
2,62 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
2,65 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2024
1 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
11 Tkr . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2024
1,82 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
2,62 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
2,65 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2024
2 . Ökat jämfört med föregående år
2023
1 . Oförändrat jämfört med föregående år
2022
1 . Minskat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2024
240 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
19 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
103 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2024
39,50 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
−406 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
294 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2024
79 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
−406 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
294 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2024
3,87 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
2,64 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
2,75 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2024 2023 2022
Nettoresultat
79 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −406 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 294 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
187 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −323 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 372 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
187 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −323 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 372 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
3,63 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 2,62 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 2,65 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
1 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 11 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas
Omsättning per anställd
1,82 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 2,62 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 2,65 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
2 . Ökat jämfört med föregående år 1 . Oförändrat jämfört med föregående år 1 . Minskat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
240 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 19 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 103 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
39,50 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −406 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 294 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
79 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −406 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 294 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
3,87 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 2,64 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 2,75 Mkr . Ökat jämfört med föregående år

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Primär bransch ändrad
2025-12-12
Organisationens primära bransch har ändrats.
Standard: SNI
Ny huvudbransch
72109
Tidigare huvudbransch
72190
Balansräkning ändrad
2025-06-03
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: 1932
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2025-06-03
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: 79
Gammalt värde: N/A
Arbetsställe ändrat
2025-05-27
Information om arbetsställe har ändrats
Årsresultatet ändrat
2025-05-27
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 79
Omsättning ändras
2025-05-27
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 3631
Vinsten ändrad
2024-08-20
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: -406
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2024-08-20
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 1182
Gammalt värde: N/A
Omsättning ändras
2024-08-13
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 2622
Årsresultatet ändrat
2024-08-13
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: -406
Organisationens adress har ändrats.
2024-05-21
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2024-05-20
Ny adress
Osbyholm 3532 24293 Hörby
24293 Skåne SE
Gammal adress
Nygatan 59 24233 Hörby
24233 Skåne SE
Organisationens adress rättad
2024-02-06
Organisationens adress har rättats
Moderbolag ändrat
2024-01-02
Moderbolaget har ändrats