Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Rockpeak Construction AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Rockpeak Construction AB är ett aktiebolag som är verksamt inom "byggande av bostadshus och andra byggnader" och grundades 2020. Företaget har sitt säte i Falun. Under 2025 uppgick omsättningen till 0 kr. Under 2025 var vinstmarginalen i stort sett oförändrad jämfört med föregående år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Rockpeak Construction AB och dess befattningshavare.
Inga träffar hittades i rättsliga mål
Företaget och befattningshavare förekommer inte i rättsliga mål.
Säkerhetsrapporten visar inga träffar som kräver fördjupad granskning just nu. För en komplett riskbedömning kan du även beställa en Kreditupplysning för att se aktuell skuldbild, betalningsanmärkningar och kreditvärdighet.
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
119 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
10
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
2
Observera
Avvikelser som bör följas upp
5
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
18 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

F-skattestatus
F-skatt saknas eller är inaktiv.
Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer inte i rättsliga beslut.

Skulder

Andel kortfristiga externa skulder
Mycket hög andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 1.000. Ojusterad andel = 1.000.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan täcker kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 0.71.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är låg. Nettoskuld/EBITDA = -0.07.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.
!
Skuldsättningsgrad
Underlag för skuldsättningsgrad saknas.

Finansiell hälsa

Justerad soliditet
Justerad soliditet är kritiskt låg. Justerad soliditet = 0.00%.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar hög konkursrisk. Z-score = -14.52.
Minskning av eget kapital
Eget kapital har minskat kraftigt. Förändring = -100.00%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är negativt två år i rad utan intäktstillväxt.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är måttlig. Balanslikviditet = 1.00.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
!
DSO (kundfordringsdagar)
Underlag för DSO saknas.
!
Kassalikviditet
Underlag för kassalikviditet saknas.
!
Lageruppbyggnad
Underlag för lager saknas.
!
Nettomarginal
Underlag för nettomarginal saknas.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.
!
Räntetäckningsgrad
Underlag för räntetäckningsgrad saknas.
!
Rörelsemarginal
Underlag för rörelsemarginal saknas.
!
Ökning av kundfordringar
Underlag för kundfordringar saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Befattningshavare (5)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Ulrika Margareta Ahlholm (52 år)
Extern firmatecknare
Rockpeak Group AB
Juridisk ägare

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas ensam av likvidatorn Firman tecknas var för sig av externa firmatecknarna

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Rockpeak Construction AB ingår i en koncern med totalt 2 bolag. Moderbolaget är Rockpeak Group AB.
Rockpeak Construction AB har 0 dotterbolag.
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2025, 2024, 2023
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2025
−63,3 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
−75,0 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
−118,6 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2025
−63,3 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
−59,6 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
−118,3 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2025
−63,3 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
−59,6 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
−118,3 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2025
- . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2025
27 kr . Minskat jämfört med föregående år
2024
991 kr . Ökat jämfört med föregående år
2023
324 kr . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2025
- . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2025
- . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2025
- . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2025
- . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2025
- . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2025
- . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
−24,0 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2025
- . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2025
−63,3 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
−75,0 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
−118,6 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2025
- . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2025 2024 2023
Nettoresultat
−63,3 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −75,0 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −118,6 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
−63,3 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −59,6 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −118,3 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
−63,3 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −59,6 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −118,3 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Ränteintäkter
27 kr . Minskat jämfört med föregående år 991 kr . Ökat jämfört med föregående år 324 kr . Trend saknas
Omsättning per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Övriga intäkter
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Bruttoresultat
- . Trend saknas - . Trend saknas −24,0 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Nettoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
−63,3 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −75,0 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −118,6 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Adress uppdaterad
2026-04-29
Organisationens adress har uppdaterats.
Giltig sedan: 2026-04-28
Ny adress
Falun
SE
Tidigare adress
Emblavägen 3 B
13248 Saltsjö-boo
Stockholm
Nacka
SE
E-postadress tillagd
2026-04-22
En ny e-postadress har kopplats till organisationen.
Tillagda e-postadresser
E-postadress borttagen
2026-04-22
En e-postadress har tagits bort från organisationen.
Borttagna e-postadresser
Markerad som ej verksam
2026-04-16
Organisationen har markerats som ej verksam.
Status: Markerad som vilande
Beskrivning: Organisationen är markerad som icke verksam.
Ändringsdatum: 2026-04-16
Närstående tillagd
2026-04-16
En närstående har lagts till för organisationen.
Namn: Emma Johanna Karin Carlstedt Haga
Roll: Likvidator
Gäller från: 2026-04-14
Närstående tillagd
2026-04-16
En närstående har lagts till för organisationen.
Namn: Anna Elisabet Viktoria Björk
Roll: Extern firmatecknare
Gäller från: 2026-04-14
Närstående tillagd
2026-04-16
En närstående har lagts till för organisationen.
Namn: Ulrika Margareta Ahlholm
Roll: Extern firmatecknare
Gäller från: 2026-04-14
Närstående tillagd
2026-04-16
En närstående har lagts till för organisationen.
Namn: Lena Birgitta Killgren Jonsson
Roll: Extern firmatecknare
Gäller från: 2026-04-14
Närstående borttagen
2026-04-16
En närstående har tagits bort från organisationen.
Namn: Carl Niclas Christer Lindenfelt
Roll: Ordförande
Gäller från: 2022-09-27
Gäller till: 2026-04-13
Närstående borttagen
2026-04-16
En närstående har tagits bort från organisationen.
Namn: Carl Niclas Christer Lindenfelt
Roll: Styrelse
Gäller från: 2022-09-27
Gäller till: 2026-04-13
Närstående borttagen
2026-04-16
En närstående har tagits bort från organisationen.
Namn: Carl Patric Lars Lindenfelt
Roll: Styrelse
Gäller från: 2022-09-27
Gäller till: 2026-04-13
Närstående borttagen
2026-04-16
En närstående har tagits bort från organisationen.
Namn: Ola Peter Lennart Mattisson
Roll: Styrelse
Gäller från: 2022-09-27
Gäller till: 2026-04-13
Bolagsverkets status ändrad
2026-04-16
Organisationens status hos Bolagsverket har ändrats.
Ny status: Under likvidation
Ny statuskod: 32
Tidigare status: Aktiv
Gäller från: 2026-04-09
Firmateckning ändrad
2026-04-16
Reglerna för organisationens firmateckning har ändrats.
Nya regler
Firman tecknas ensam av likvidatorn Firman tecknas var för sig av externa firmatecknarna
Tidigare regler
Firman tecknas av styrelsen Firman tecknas var för sig av ledamöterna
Adress uppdaterad
2026-04-16
Organisationens adress har uppdaterats.
Giltig sedan: 2026-04-15
Ny adress
c/o Svenska Standardbolag Ab
79127 Falun
Dalarna
Falun
SE
Tidigare adress
Emblavägen 3 B
13248 Saltsjö-boo
Stockholm
Nacka
SE
Organisationsstatus ändrad
2026-04-16
Organisationens status har ändrats.
Ny status: Under likvidation
Gäller från: 2026-04-09
Tidigare status: Aktiv
Primär bransch ändrad
2025-12-12
Organisationens primära bransch har ändrats.
Standard: SNI
Ny huvudbransch
41000
Tidigare huvudbransch
41200
Branschklassificering uppdaterad
2025-12-12
Organisationens branschklassificering har uppdaterats.
Standard: SNI
Nya branscher
42990
71110
71121
74130
Tidigare branscher
42990
71110
71121
74103
Omsättning ändras
2025-07-29
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde:
Årsresultatet ändrat
2025-07-29
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: -75
Avregistrerad som arbetsgivare
2025-04-08
Företaget har avregistrerats som arbetsgivare
Balansräkning ändrad
2024-07-23
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 324
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2024-07-23
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: -119
Gammalt värde: N/A
Årsresultatet ändrat
2024-07-16
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: -119
Omsättning ändras
2024-07-16
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde:
Organisationens adress rättad
2024-07-16
Organisationens adress har rättats
Organisationens adress rättad
2024-07-16
Organisationens adress har rättats
Balansräkning ändrad
2023-10-24
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 1334
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2023-10-24
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: -327
Gammalt värde: N/A
Omsättning ändras
2023-07-11
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 7060
Årsresultatet ändrat
2023-07-11
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: -249