Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Repslagar'n I Örebro AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Repslagar'n I Örebro AB är ett aktiebolag som är verksamt inom "detaljhandel med båtar" och grundades 1999. Företaget har sitt säte i Örebro. Under 2025 uppgick omsättningen till 30,42 Mkr, en ökning med 5,20 Mkr jämfört med föregående år. Företagets vinstmarginal uppgick till 2% och resultatet till 73,25 Tkr. Repslagar'n I Örebro AB hade i genomsnitt 7 anställda under året. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 50 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Repslagar'n I Örebro AB och dess befattningshavare.
Inga träffar hittades i rättsliga mål
Företaget och befattningshavare förekommer inte i rättsliga mål.
Säkerhetsrapporten visar inga träffar som kräver fördjupad granskning just nu. För en komplett riskbedömning kan du även beställa en Kreditupplysning för att se aktuell skuldbild, betalningsanmärkningar och kreditvärdighet.
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
119 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
16
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
6
Observera
Avvikelser som bör följas upp
3
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
26 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.
F-skattestatus
F-skatt är aktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer inte i rättsliga beslut.

Skulder

Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är mycket hög. Nettoskuld/EBITDA = 19.69.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är förhöjd. Skuldsättningsgrad = 2.89.
Andel kortfristiga externa skulder
Andelen kortfristiga externa skulder är låg. Justerad andel = 0.436. Ojusterad andel = 0.436.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan täcker kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 0.63.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Kassalikviditet
Kassalikviditeten är under 0,8. Kassalikviditet = 0.68.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar växer betydligt snabbare än omsättningen.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar förhöjd risk. Z-score = 2.18.
Lageruppbyggnad
Omsättningshastigheten i lager är långsam.
Nettomarginal
Nettomarginalen är låg. Nettomarginal = 1.06%.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är låg. Räntetäckningsgrad = 1.15.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är låg. Rörelsemarginal = 2.00%.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är god. Justerad soliditet = 29.93%.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är god. Balanslikviditet = 3.16.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 0.56 dagar.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = 6.55%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Regeln hoppar över bolag med resultat eller omsättning över 10 Mkr.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Lars Mats Saarväli (60 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
100% - 100%

Befattningshavare (3)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen Firman tecknas i förening av ledamöterna Firman tecknas ensam av Saarväli, Lars Mats

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Repslagar'n I Örebro AB ingår i en koncern med totalt 3 bolag. Moderbolaget är Repslagar'n Invest AB.
Repslagar'n I Örebro AB har 0 dotterbolag.
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
30,42 Mkr
7

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2025, 2024, 2023
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2025
323,86 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
428,84 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
99,69 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2025
499,77 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
−162,1 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
216,56 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2025
561,47 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
−82,1 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
293,50 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2025
30,42 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
25,22 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
29,05 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2025
9,89 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
4,14 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
7 kr . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2025
4,35 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
3,60 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
3,63 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2025
1,08 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
929,77 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
877,06 Tkr . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2025
550,43 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
524,28 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
498,36 Tkr . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2025
7 . Oförändrat jämfört med föregående år
2024
7 . Minskat jämfört med föregående år
2023
8 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2025
593,46 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
386,04 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
442,08 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2025
7,53 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
6,51 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
7,02 Mkr . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2025
46,27 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
61,26 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
12,46 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2025
73,25 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
−498,8 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
56,64 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2025
31,02 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
25,61 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
29,49 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2025 2024 2023
Nettoresultat
323,86 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 428,84 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 99,69 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
499,77 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −162,1 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 216,56 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
561,47 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −82,1 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 293,50 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
30,42 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 25,22 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 29,05 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
9,89 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 4,14 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 7 kr . Trend saknas
Omsättning per anställd
4,35 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 3,60 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 3,63 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
1,08 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 929,77 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 877,06 Tkr . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
550,43 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 524,28 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 498,36 Tkr . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
7 . Oförändrat jämfört med föregående år 7 . Minskat jämfört med föregående år 8 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
593,46 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 386,04 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 442,08 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
7,53 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 6,51 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 7,02 Mkr . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
46,27 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 61,26 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 12,46 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
73,25 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −498,8 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 56,64 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
31,02 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 25,61 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 29,49 Mkr . Minskat jämfört med föregående år

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Närstående tillagd
2026-04-26
En närstående har lagts till för organisationen.
Namn: Repslagar''N Invest AB
Roll: Juridisk ägare
Gäller från: 2023-06-22
Årsredovisning tillagd
2026-02-27
En ny årsredovisning har publicerats för organisationen.
Rapportperiod: 2024-09-01 – 2025-08-31
Antal anställda har ändrat
2026-02-27
Det rapporterade antalet anställda för organisationen har ändrats.
Nuvarande uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Tidigare uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Primär bransch ändrad
2025-12-12
Organisationens primära bransch har ändrats.
Standard: SNI
Ny huvudbransch
47633
Tidigare huvudbransch
47643
Branschklassificering uppdaterad
2025-12-12
Organisationens branschklassificering har uppdaterats.
Standard: SNI
Nya branscher
13940
33180
47813
68209
Tidigare branscher
13940
33150
45192
68209
Antal anställda har ändrat
2025-11-11
Det rapporterade antalet anställda för organisationen har ändrats.
Nuvarande uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Tidigare uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Organisationens adress rättad
2025-10-14
Organisationens adress har rättats
Arbetsställe ändrat
2025-10-14
Information om arbetsställe har ändrats
Organisationens adress rättad
2025-10-14
Organisationens adress har rättats
Antal anställda har ändrat
2025-10-07
Det rapporterade antalet anställda för organisationen har ändrats.
Nuvarande uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Tidigare uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Årsresultatet ändrat
2025-03-10
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2024-08-01
Varaktighet: 12
Värde: 429
Omsättning ändras
2025-03-10
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2024-08-01
Varaktighet: 12
Värde: 25222
Arbetsställe ändrat
2025-03-10
Information om arbetsställe har ändrats
Balansräkning ändrad
2025-03-10
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-09-01 - 2024-09-01
Värde: 20611
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2025-03-10
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-09-01 - 2024-09-01
Värde: -499
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2024-03-12
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-09-01 - 2023-09-01
Värde: 23458
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2024-03-12
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-09-01 - 2023-09-01
Värde: 57
Gammalt värde: N/A
Organisationens adress rättad
2024-03-12
Organisationens adress har rättats
Organisationens adress rättad
2024-03-12
Organisationens adress har rättats
Omsättning ändras
2024-03-05
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-08-01
Varaktighet: 12
Värde: 29048
Årsresultatet ändrat
2024-03-05
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-08-01
Varaktighet: 12
Värde: 100