Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Relax Properties And Advice AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Relax Properties And Advice AB är ett aktiebolag som grundades år 1995 och är verksamt inom "Hotellverksamhet utan restaurangrörelse". Företaget har sitt säte i Stockholm. Under 2024 uppgick omsättningen till 110,89 Tkr, en ökning med 33,13 Tkr jämfört med föregående år. Under 2024 var vinstmarginalen i stort sett oförändrad jämfört med föregående år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Relax Properties And Advice AB och dess befattningshavare.
Inga träffar hittades i rättsliga mål
Företaget och befattningshavare förekommer inte i rättsliga mål.
Säkerhetsrapporten visar inga träffar som kräver fördjupad granskning just nu. För en komplett riskbedömning kan du även beställa en Kreditupplysning för att se aktuell skuldbild, betalningsanmärkningar och kreditvärdighet.
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
119 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
10
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
3
Observera
Avvikelser som bör följas upp
10
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
24 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

F-skattestatus
F-skatt saknas eller är inaktiv.
Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer inte i rättsliga beslut.

Skulder

Kassa/kortfristig skuld
Kassan är otillräcklig för kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 0.01.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är mycket hög. Nettoskuld/EBITDA = 89.41.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är mycket hög. Skuldsättningsgrad = 49.20.
Andel kortfristiga externa skulder
Andelen kortfristiga externa skulder är låg. Justerad andel = 0.279. Ojusterad andel = 0.637.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Altman Z-score
Altman Z-score indikerar hög konkursrisk. Z-score = -0.37.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är under 1. Balanslikviditet = 0.02.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är mycket hög. DSO = 189.98 dagar.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är negativt två år i rad.
Nettomarginal
Nettomarginalen är mycket svag. Nettomarginal = -140.27%.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är under 1. Räntetäckningsgrad = 0.16.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar växer betydligt snabbare än omsättningen.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är kritiskt låg, men korrigerad med kortfristiga skulder till koncernföretag blir den gul. Bas = 1.99%, korrigerad = 37.04%.
Minskning av eget kapital
Eget kapital har minskat. Förändring = -34.81%.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är god. Rörelsemarginal = 51.00%.
!
Kassalikviditet
Underlag för kassalikviditet saknas.
!
Lageruppbyggnad
Underlag för lager saknas.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Jan Tomas Färnlöf (58 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
100% - 100%

Befattningshavare (3)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

MALU Holding AB
Juridisk ägare

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Relax Properties And Advice AB ingår i en koncern med totalt 3 bolag. Moderbolaget är Malu Holding AB.
Relax Properties And Advice AB har 0 dotterbolag.
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
2,09 Mkr
1
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
110,89 Tkr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
55,74 Tkr
0

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2024, 2023, 2022
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2024
−155,6 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
47,52 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
−26,6 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2024
56,04 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
33,73 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
−11,2 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2024
56,04 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
33,73 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
−11,2 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2024
110,89 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
77,77 Tkr . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2024
6,51 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
20 kr . Ökat jämfört med föregående år
2022
3 kr . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2024
95,68 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
64,58 Tkr . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2024
−280,4 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
−159,2 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
−37,6 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2024 2023 2022
Nettoresultat
−155,6 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 47,52 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −26,6 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
56,04 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 33,73 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −11,2 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
56,04 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 33,73 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −11,2 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
110,89 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 77,77 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas
Ränteintäkter
6,51 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 20 kr . Ökat jämfört med föregående år 3 kr . Trend saknas
Omsättning per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Övriga intäkter
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Bruttoresultat
95,68 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 64,58 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
−280,4 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −159,2 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −37,6 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

E-postadress borttagen
2026-05-13
En e-postadress har tagits bort från organisationen.
Borttagna e-postadresser
Närstående tillagd
2026-04-26
En närstående har lagts till för organisationen.
Namn: MALU Holding AB
Roll: Juridisk ägare
Avregistrerad för moms
2025-11-11
Organisationen är inte längre momsregistrerad.
Status: Momsregistrering avregistrerad
Beskrivning: Organisationen är inte längre registrerad för moms.
Ändringsdatum: 2025-11-10
F-skatt avregistrerad
2025-11-11
Organisationen är inte längre registrerad för F-skatt.
Status: F-skatt avregistrerad
Beskrivning: Organisationen är inte längre registrerad för F-skatt.
Ändringsdatum: 2025-10-31
Avregistrerad för F-Skatt
2025-11-04
Organisationen har avregistrerats för F-skatt.
Avregistrerad för moms
2025-11-04
Organisationen har avregistrerats för moms
Status ändrad
2025-11-04
Organisationens status har ändrats.
Status: Inaktiv
Organisationens adress rättad
2025-11-04
Organisationens adress har rättats
Bolagsverkets status ändrad
2025-10-29
Organisationens status hos Bolagsverket har ändrats.
Ny status: Upplöst efter fusion
Ny statuskod: 41
Tidigare status: Under fusion
Tidigare statuskod: 40
Gäller från: 2025-10-27
Organisationsstatus ändrad
2025-10-29
Organisationens status har ändrats.
Ny status: Upplöst efter fusion
Gäller från: 2025-10-27
Tidigare status: Under fusion
Årsresultatet ändrat
2025-03-11
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: -156
Omsättning ändras
2025-03-11
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 111
Vinsten ändrad
2025-03-11
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: -280
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2025-03-11
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: 5129
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2024-07-09
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 5091
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2024-07-09
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: -159
Gammalt värde: N/A
Årsresultatet ändrat
2024-07-02
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 48
Omsättning ändras
2024-07-02
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 78
Balansräkning ändrad
2023-10-24
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 4524
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2023-10-24
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: -38
Gammalt värde: N/A
Årsresultatet ändrat
2023-06-27
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: -27
Omsättning ändras
2023-06-27
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde:
Organisationens namn ändrat
2023-06-27
Organisationens namn har ändrats
Bransch har lagts till
2023-06-27
En ny bransch har lagts till bland de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 55103
Primär: Ja
Organisationens adress rättad
2023-06-27
Organisationens adress har rättats
Bransch har tagits bort
2023-06-27
En bransch har tagits bort från de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 68201
Primär: Nej
Bransch har tagits bort
2023-06-27
En bransch har tagits bort från de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 68100
Primär: Ja