Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Ravolution AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Ravolution AB är ett aktiebolag som grundades år 2006 och är verksamt inom "Verksamheter som utövas av huvudkontor". Företaget har sitt säte i Stockholm. Under 2024 uppgick omsättningen till 0 kr, en minskning med 14,79 Tkr jämfört med föregående år. Under 2024 förbättrades vinstmarginalen med 303%.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Ravolution AB och dess befattningshavare.
Träffar hittades i rättsliga mål
Vi har identifierat att företaget eller dess befattningshavare förekommer i rättsliga sammanhang.
* I rapporten får du detaljerade sammanfattningar av de mål som påträffats, relevanta fakta och källhänvisningar. Vid tvistemål visas information om både kärande och svarande part. Originalhandlingar levereras endast vid tvistemål.
Beställ fullständig säkerhetsrapport
Välj tillägg för att få en komplett bild av bolaget:
* När du genomför köpet av kreditupplysning godkänner du Creditsafes villkor för kreditupplysningstjänster. För att se kreditupplysning måste du vara inloggad och verifierad med BankID.
Köp både Säkerhetsrapport och Kreditupplysning för 249kr (ordinariepris 308kr).
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
189 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
9
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
2
Observera
Avvikelser som bör följas upp
7
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
19 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.
F-skattestatus
F-skatt är aktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer i rättsliga beslut.

Skulder

Kassa/kortfristig skuld
Kassan är otillräcklig för kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 0.07.
Andel kortfristiga externa skulder
Andelen kortfristiga externa skulder är låg. Justerad andel = 0.479. Ojusterad andel = 1.000.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är låg. Nettoskuld/EBITDA = -2.21.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är låg. Skuldsättningsgrad = -15.34.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Altman Z-score
Altman Z-score indikerar hög konkursrisk. Z-score = -4.91.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är under 1. Balanslikviditet = 0.07.
Lönsamhetstrend
Resultatet har försämrats två år i rad och är negativt.
Minskning av eget kapital
Eget kapital har minskat kraftigt. Förändring = -101.41%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är negativt två år i rad utan intäktstillväxt.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är negativt två år i rad.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är kritiskt låg, men korrigerad med kortfristiga skulder till koncernföretag blir den gul. Bas = -6.97%, korrigerad = 48.80%.
!
DSO (kundfordringsdagar)
Underlag för DSO saknas.
!
Kassalikviditet
Underlag för kassalikviditet saknas.
!
Lageruppbyggnad
Underlag för lager saknas.
!
Nettomarginal
Underlag för nettomarginal saknas.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.
!
Räntetäckningsgrad
Underlag för räntetäckningsgrad saknas.
!
Rörelsemarginal
Underlag för rörelsemarginal saknas.
!
Ökning av kundfordringar
Underlag för kundfordringar saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Ivan Davor Luksic Daza (56 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
100% - 100%

Befattningshavare (2)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen Firman tecknas ensam av Luksic Daza, Ivan Davor

Varumärken

Registrerade varumärken kopplade till företaget.

Creddly Creddly

Registreringsnummer:
510294
Ansökningsdatum:
2012-10-23
Registreringsdatum:
2013-01-18
Reg. utgång:
2023-01-18
Typ:
Figurmärke

I ate the moose.se

Registreringsnummer:
528367
Ansökningsdatum:
2015-07-31
Registreringsdatum:
2015-12-02
Reg. utgång:
2025-12-02
Typ:
Figurmärke

MANDOMSPROVET.COM I SWEAR TO RESPECT AND PROTECT

Registreringsnummer:
531762
Ansökningsdatum:
2016-02-04
Registreringsdatum:
2016-05-10
Reg. utgång:
2026-05-10
Typ:
Figurmärke

CandyCraft

Registreringsnummer:
605895
Ansökningsdatum:
2019-12-16
Registreringsdatum:
2020-01-15
Reg. utgång:
2029-12-16
Typ:
Ordmärke

Swedish Legends

Registreringsnummer:
607041
Ansökningsdatum:
2020-02-19
Registreringsdatum:
2020-03-09
Reg. utgång:
2030-02-19
Typ:
Ordmärke
Källa: Patent- och registreringsverket

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Ravolution AB ingår i en koncern med totalt 2 bolag. Ravolution AB har 1 dotterbolag.
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
376,51 Tkr
1

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2024, 2023, 2022
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2024
−200,7 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
−45,2 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
134,22 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2024
−25,7 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
−45,2 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
−33,1 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2024
−18,0 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
−38,1 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
−33,1 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2024
- . Trend saknas
2023
14,79 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
149,16 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2024
- . Trend saknas
2023
2 kr . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
149,16 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
149,66 Tkr . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
95,17 Tkr . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
1 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2024
1 kr . Minskat jämfört med föregående år
2023
93 kr . Minskat jämfört med föregående år
2022
508 kr . Trend saknas
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2024
1 kr . Minskat jämfört med föregående år
2023
14,89 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
149,66 Tkr . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
134,22 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2024
−200,7 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
−45,2 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
134,22 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2024
1 kr . Minskat jämfört med föregående år
2023
14,89 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
149,66 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2024 2023 2022
Nettoresultat
−200,7 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −45,2 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 134,22 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
−25,7 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −45,2 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −33,1 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
−18,0 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −38,1 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −33,1 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
- . Trend saknas 14,79 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 149,16 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
- . Trend saknas 2 kr . Trend saknas - . Trend saknas
Omsättning per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas 149,16 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas 149,66 Tkr . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas 95,17 Tkr . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
- . Trend saknas - . Trend saknas 1 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
1 kr . Minskat jämfört med föregående år 93 kr . Minskat jämfört med föregående år 508 kr . Trend saknas
Bruttoresultat
1 kr . Minskat jämfört med föregående år 14,89 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 149,66 Tkr . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas 134,22 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
−200,7 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −45,2 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 134,22 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
1 kr . Minskat jämfört med föregående år 14,89 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 149,66 Tkr . Minskat jämfört med föregående år

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Adress uppdaterad
2026-02-03
Organisationens adress har uppdaterats.
Giltig sedan: 2026-02-02
Ny adress
Kaptensgatan 16
11457 Stockholm
Stockholm
Stockholm
SE
Tidigare adress
Bagarsvängen 5
13530 Tyresö
Stockholm
Tyresö
SE
E-postadress tillagd
2026-02-03
En ny e-postadress har kopplats till organisationen.
Tillagda e-postadresser
E-postadress borttagen
2026-02-03
En e-postadress har tagits bort från organisationen.
Borttagna e-postadresser
Adress uppdaterad
2026-01-25
Organisationens adress har uppdaterats.
Giltig sedan: 2026-01-24
Ny adress
Kaptensgatan 16
c/o Ivan Daza
11457 Stockholm
Stockholm
Stockholm
SE
Tidigare adress
Bagarsvängen 5
c/o Ivan Daza
13530 Tyresö
Stockholm
Tyresö
SE
Vinsten ändrad
2025-07-15
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: -201
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2025-07-15
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: 40
Gammalt värde: N/A
Omsättning ändras
2025-07-08
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde:
Årsresultatet ändrat
2025-07-08
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: -201
Avregistrerad som arbetsgivare
2024-09-24
Företaget har avregistrerats som arbetsgivare
Balansräkning ändrad
2024-07-16
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 232
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2024-07-16
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: -45
Gammalt värde: N/A
Årsresultatet ändrat
2024-07-09
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: -45
Omsättning ändras
2024-07-09
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 15
Balansräkning ändrad
2023-10-24
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 268
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2023-10-24
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 134
Gammalt värde: N/A
Omsättning ändras
2023-07-11
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 149
Årsresultatet ändrat
2023-07-11
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 134