Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Qvalitetsventilation Mellansverige AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Qvalitetsventilation Mellansverige AB är ett aktiebolag som grundades år 2020 och är verksamt inom "Ventilationsarbeten". Företaget har sitt säte i Gävle. Under 2024 uppgick omsättningen till 32,97 Mkr, en minskning med 10,12 Mkr jämfört med föregående år. Under 2024 var vinstmarginalen i stort sett oförändrad jämfört med föregående år. Qvalitetsventilation Mellansverige AB hade i genomsnitt 11 anställda under året. Under 2024 minskade antalet anställda med 8% jämfört med föregående år. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 43 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Qvalitetsventilation Mellansverige AB och dess befattningshavare.
Inga träffar hittades i rättsliga mål
Företaget och befattningshavare förekommer inte i rättsliga mål.
Säkerhetsrapporten visar inga träffar som kräver fördjupad granskning just nu. För en komplett riskbedömning kan du även beställa en Kreditupplysning för att se aktuell skuldbild, betalningsanmärkningar och kreditvärdighet.
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
119 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
21
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
1
Observera
Avvikelser som bör följas upp
1
Varning
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
24 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.
F-skattestatus
F-skatt är aktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer inte i rättsliga beslut.

Skulder

Andel kortfristiga externa skulder
Mycket hög andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 1.000. Ojusterad andel = 1.000.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan täcker kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 0.79.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är låg. Nettoskuld/EBITDA = 0.87.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är låg. Skuldsättningsgrad = 1.21.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Ökning av kundfordringar
Kundfordringar växer snabbare än omsättningen.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är god. Justerad soliditet = 51.09%.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar låg konkursrisk. Z-score = 4.85.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är god. Balanslikviditet = 2.19.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 55.53 dagar.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = -7.25%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
Nettomarginal
Nettomarginalen är god. Nettomarginal = 2.22%.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är god. Räntetäckningsgrad = 53.84.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är god. Rörelsemarginal = 3.00%.
!
Kassalikviditet
Underlag för kassalikviditet saknas.
!
Lageruppbyggnad
Underlag för lager saknas.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Regeln hoppar över bolag med resultat eller omsättning över 10 Mkr.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Michél Radomir Matejic (39 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
25% - 50%
Preben Atterdag Holm (51 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
25% - 50%

Befattningshavare (6)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen Dessutom har verkställande direktören rätt att teckna firman beträffande löpande förvaltningsåtgärder

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Qvalitetsventilation Mellansverige AB ingår i en koncern med totalt 2 bolag. Moderbolaget är Mpnc Holding AB.
Qvalitetsventilation Mellansverige AB har 0 dotterbolag.
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
32,97 Mkr
11

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2024, 2023, 2022
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2024
731,26 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
1,80 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
1,61 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2024
981,21 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
3,18 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
2,85 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2024
1,03 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
3,22 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
2,86 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2024
32,97 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
43,09 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
39,51 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2024
12,37 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
307 kr . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2024
3,00 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
3,59 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
3,29 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
1,05 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
1,17 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
1,13 Mkr . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
712,32 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
679,54 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
671,44 Tkr . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2024
11 . Minskat jämfört med föregående år
2023
12 . Oförändrat jämfört med föregående år
2022
12 . Ökat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2024
24,85 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
750 kr . Minskat jämfört med föregående år
2022
52,74 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2024
11,54 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
14,01 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
13,54 Mkr . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2024
66,48 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
149,86 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
133,99 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2024
975,36 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
3,17 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
2,84 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2024
33,00 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
43,09 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
39,56 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2024 2023 2022
Nettoresultat
731,26 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,80 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,61 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
981,21 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 3,18 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 2,85 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
1,03 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 3,22 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 2,86 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
32,97 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 43,09 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 39,51 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
12,37 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 307 kr . Trend saknas - . Trend saknas
Omsättning per anställd
3,00 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 3,59 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 3,29 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
1,05 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 1,17 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,13 Mkr . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
712,32 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 679,54 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 671,44 Tkr . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
11 . Minskat jämfört med föregående år 12 . Oförändrat jämfört med föregående år 12 . Ökat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
24,85 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 750 kr . Minskat jämfört med föregående år 52,74 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
11,54 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 14,01 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 13,54 Mkr . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
66,48 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 149,86 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 133,99 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
975,36 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 3,17 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 2,84 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
33,00 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 43,09 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 39,56 Mkr . Ökat jämfört med föregående år

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Antal anställda har ändrat
2026-04-08
Det rapporterade antalet anställda för organisationen har ändrats.
Nuvarande uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Tidigare uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Antal anställda har ändrat
2025-12-16
Det rapporterade antalet anställda för organisationen har ändrats.
Nuvarande uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Tidigare uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Adress uppdaterad
2025-11-19
Organisationens adress har uppdaterats.
Giltig sedan: 2025-11-18
Ny adress
Lötängsgatan 13
80301 Gävle
Gävleborg
Gävle
SE
Tidigare adress
Strömsbrovägen 18
80309 Gävle
Gävleborg
Gävle
SE
Adress uppdaterad
2025-11-11
Organisationens adress har uppdaterats.
Giltig sedan: 2025-11-10
Ny adress
Lötängsgatan 13
80301 Gävle
Gävleborg
Gävle
SE
Tidigare adress
Strömsbrovägen 18
80309 Gävle
Gävleborg
Gävle
SE
Arbetsställe ändrat
2025-05-13
Information om arbetsställe har ändrats
Omsättning ändras
2025-04-08
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 32970
Årsresultatet ändrat
2025-04-08
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 731
Arbetsställe ändrat
2025-04-08
Information om arbetsställe har ändrats
Organisationens adress rättad
2025-04-08
Organisationens adress har rättats
Organisationens adress rättad
2025-04-08
Organisationens adress har rättats
Vinsten ändrad
2025-04-08
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: 975
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2025-04-08
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: 9217
Gammalt värde: N/A
Styrelsemedlem borttagen
2025-01-28
En medlem har tagits bort från organisationens styrelse
Namn: Larsson Holm, Preben Atterdag
Personnummer: 19741222-****
Roller: Styrelseledamot, Ordförande
Giltig från: 2020-09-01
Ny styrelsemedlem
2025-01-28
En ny medlem har lagts till i organisationens styrelse
Namn: Holm, Preben Atterdag
Personnummer: 19741222-****
Roller: Styrelseledamot, Ordförande
Giltig från: 2025-01-24
Arbetsställe ändrat
2024-12-11
Information om arbetsställe har ändrats
Balansräkning ändrad
2024-06-25
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 12001
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2024-06-25
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 3167
Gammalt värde: N/A
Organisationens adress rättad
2024-06-18
Organisationens adress har rättats
Årsresultatet ändrat
2024-06-18
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 1798
Omsättning ändras
2024-06-18
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 43089
Organisationens adress rättad
2024-06-18
Organisationens adress har rättats