Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Quick Crown I Västerås AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Quick Crown I Västerås AB är ett aktiebolag som grundades år 1991 och är verksamt inom "Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler". Företaget har sitt säte i Västerås. Under 2025 uppgick omsättningen till 1,71 Mkr, en minskning med 132,78 Tkr jämfört med föregående år. Quick Crown I Västerås AB redovisade en vinstmarginal på 52% och ett resultat på 627,79 Tkr.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Quick Crown I Västerås AB och dess befattningshavare.
Inga träffar hittades i rättsliga mål
Företaget och befattningshavare förekommer inte i rättsliga mål.
Säkerhetsrapporten visar inga träffar som kräver fördjupad granskning just nu. För en komplett riskbedömning kan du även beställa en Kreditupplysning för att se aktuell skuldbild, betalningsanmärkningar och kreditvärdighet.
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
119 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
18
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
3
Observera
Avvikelser som bör följas upp
3
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
25 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.
F-skattestatus
F-skatt är aktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer inte i rättsliga beslut.

Skulder

Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är mycket hög. Nettoskuld/EBITDA = 9.08.
Andel kortfristiga externa skulder
Andelen kortfristiga externa skulder är låg. Justerad andel = 0.101. Ojusterad andel = 0.101.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan täcker kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 2.19.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är låg. Skuldsättningsgrad = 1.76.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Altman Z-score
Altman Z-score indikerar hög konkursrisk. Z-score = 0.82.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är under 1. Räntetäckningsgrad = 0.60.
Lönsamhetstrend
Resultatet har försämrats två år i rad.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är god. Justerad soliditet = 39.35%.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är god. Balanslikviditet = 2.94.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 28.90 dagar.
Kassalikviditet
Kassalikviditeten är god. Kassalikviditet = 2.94.
Lageruppbyggnad
Lagernivåerna är stabila.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = -13.43%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
Nettomarginal
Nettomarginalen är god. Nettomarginal = 3.96%.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är god. Rörelsemarginal = 12.00%.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.
!
Ökning av kundfordringar
Underlag för kundfordringar saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoner har förhöjda bolagsengagemang.
Adresskluster
Många orelaterade bolag delar adress.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Rykte och externa signaler

!
Domänens tillgänglighet
Domän saknas för validering.
!
SSL på domänen
Domän saknas för validering.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Astrid Margareta Södergren (48 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
25% - 50%
Pär Olof Södergren (52 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
25% - 50%
Per Anders Flink (66 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
25% - 50%

Befattningshavare (5)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen Firman tecknas var för sig av ledamöterna

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Quick Crown I Västerås AB ingår i en koncern med totalt 12 bolag. Moderbolaget är Mark Södergren & Flink AB.
Quick Crown I Västerås AB har 0 dotterbolag.
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
5,82 Mkr
2
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
78,47 Mkr
24
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
2,46 Mkr
5
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
4,32 Mkr
7
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
6,29 Mkr
15
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
1,94 Mkr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
1,71 Mkr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
2,09 Mkr
0

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2025, 2024, 2023
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2025
626,01 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
73 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
240 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2025
737,52 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
227 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
457 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2025
1,02 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
511 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
741 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2025
1,71 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
1,84 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
1,62 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2025
151,79 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
186 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
232 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2025
- . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2025
- . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2025
- . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2025
- . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2025
- . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
47 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2025
1,02 Mkr . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2025
- . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2025
627,79 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
34 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
309 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2025
1,71 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
1,84 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
1,66 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2025 2024 2023
Nettoresultat
626,01 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 73 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 240 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
737,52 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 227 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 457 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
1,02 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 511 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 741 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
1,71 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 1,84 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,62 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
151,79 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 186 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 232 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Övriga intäkter
- . Trend saknas - . Trend saknas 47 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
1,02 Mkr . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
627,79 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 34 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 309 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
1,71 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 1,84 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,66 Mkr . Ökat jämfört med föregående år

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Årsredovisning tillagd
2026-08-27
En ny årsredovisning har publicerats för organisationen.
Rapportperiod: 2025-01-01 – 2025-12-31
Närstående uppdaterad
2025-11-07
Informationen om en närstående har uppdaterats för organisationen.
Aktuell uppgift
Namn: Per Anders Flink
Roll: Styrelse
Gäller från: 2022-12-01
Tidigare uppgift
Namn: Anders Flink
Roll: Styrelse
Gäller från: 2022-12-01
Verklig huvudman uppdaterad
2025-11-07
Informationen om en verklig huvudman har uppdaterats för organisationen.
Aktuell uppgift
Namn: Per Anders Flink
Roll: Verklig huvudman
Gäller från: 2017-12-19
Tidigare uppgift
Namn: Anders Flink
Roll: Verklig huvudman
Gäller från: 2017-12-19
Vinsten ändrad
2025-08-07
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: 34
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2025-08-07
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: 10098
Gammalt värde: N/A
Årsresultatet ändrat
2025-08-07
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 73
Omsättning ändras
2025-08-07
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 1844
Organisationens adress rättad
2025-06-24
Organisationens adress har rättats
Organisationens adress rättad
2025-06-24
Organisationens adress har rättats
Balansräkning ändrad
2024-08-06
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 11171
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2024-08-06
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 309
Gammalt värde: N/A
Årsresultatet ändrat
2024-07-30
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 240
Omsättning ändras
2024-07-30
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 1615
Organisationens adress rättad
2024-07-30
Organisationens adress har rättats
Organisationens adress rättad
2024-07-30
Organisationens adress har rättats
Vinsten ändrad
2023-10-24
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 687
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2023-10-24
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 11638
Gammalt värde: N/A