Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Quality Living I Västerås AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Quality Living I Västerås AB är ett aktiebolag som är verksamt inom "annan logiverksamhet" och grundades 2010. Företaget har sitt säte i Västerås. Under 2025 uppgick omsättningen till 20,96 Mkr, en minskning med 1,06 Mkr jämfört med föregående år. Under 2025 försämrades vinstmarginalen med 14%. Quality Living I Västerås AB hade i genomsnitt 2 anställda under året. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 52 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Quality Living I Västerås AB och dess befattningshavare.
Träffar hittades i rättsliga mål
Vi har identifierat att företaget eller dess befattningshavare förekommer i rättsliga sammanhang.
* I rapporten får du detaljerade sammanfattningar av de mål som påträffats, relevanta fakta och källhänvisningar. Vid tvistemål visas information om både kärande och svarande part. Originalhandlingar levereras endast vid tvistemål.
Beställ fullständig säkerhetsrapport
Välj tillägg för att få en komplett bild av bolaget:
* När du genomför köpet av kreditupplysning godkänner du Creditsafes villkor för kreditupplysningstjänster. För att se kreditupplysning måste du vara inloggad och verifierad med BankID.
Köp både Säkerhetsrapport och Kreditupplysning för 249kr (ordinariepris 308kr).
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
189 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
18
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
3
Observera
Avvikelser som bör följas upp
4
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
26 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.
F-skattestatus
F-skatt är aktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer i rättsliga beslut.

Skulder

Andel kortfristiga externa skulder
Mycket hög andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 0.817. Ojusterad andel = 0.848.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan täcker kortfristiga skulder delvis. Kassa/kortfristig skuld = 0.29.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är förhöjd. Skuldsättningsgrad = 2.10.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är låg. Nettoskuld/EBITDA = 0.75.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Balanslikviditet
Balanslikviditeten är under 1. Balanslikviditet = 0.92.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är negativt två år i rad.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar växer betydligt snabbare än omsättningen.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är god. Justerad soliditet = 34.54%.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar låg konkursrisk. Z-score = 6.04.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 1.26 dagar.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = 480.21%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Nettomarginal
Nettomarginalen är god. Nettomarginal = 2.23%.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är god. Räntetäckningsgrad = 33.26.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är god. Rörelsemarginal = 16.00%.
!
Kassalikviditet
Underlag för kassalikviditet saknas.
!
Lageruppbyggnad
Underlag för lager saknas.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Regeln hoppar över bolag med resultat eller omsättning över 10 Mkr.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Rykte och externa signaler

Domänens tillgänglighet
Domänen kunde nås.
SSL på domänen
SSL är aktiverat.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Ulf Peter Thornéus (54 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
100% - 100%

Befattningshavare (4)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen Firman tecknas ensam av Thornéus, Ulf Peter

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Quality Living I Västerås AB ingår i en koncern med totalt 3 bolag. Moderbolaget är Peter Thorneus Holding AB.
Quality Living I Västerås AB har 0 dotterbolag.
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
2,80 Mkr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
20,96 Mkr
2

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2025, 2024, 2023
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2025
238,23 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
490,49 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
1,77 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2025
541,45 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
3,56 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
2,94 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2025
919,47 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
3,78 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
3,30 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2025
20,96 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
22,02 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
24,48 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2025
−323 kr . Ökat jämfört med föregående år
2024
−2,9 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
12,56 Tkr . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2025
10,48 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
11,01 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
12,24 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2025
10,58 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
11,04 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
12,24 Mkr . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2025
829,99 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
1,37 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
1,39 Mkr . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2025
2 . Oförändrat jämfört med föregående år
2024
2 . Oförändrat jämfört med föregående år
2023
2 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2025
206,56 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
72,52 Tkr . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2025
21,17 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
22,09 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
24,48 Mkr . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2025
119,12 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
245,24 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
887,48 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2025
320,79 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
3,45 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
1,90 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2025
21,17 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
22,09 Mkr . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2025 2024 2023
Nettoresultat
238,23 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 490,49 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,77 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
541,45 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 3,56 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 2,94 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
919,47 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 3,78 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 3,30 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
20,96 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 22,02 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 24,48 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
−323 kr . Ökat jämfört med föregående år −2,9 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 12,56 Tkr . Trend saknas
Omsättning per anställd
10,48 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 11,01 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 12,24 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
10,58 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 11,04 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 12,24 Mkr . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
829,99 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,37 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 1,39 Mkr . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
2 . Oförändrat jämfört med föregående år 2 . Oförändrat jämfört med föregående år 2 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
206,56 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 72,52 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas
Bruttoresultat
21,17 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 22,09 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 24,48 Mkr . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
119,12 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 245,24 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 887,48 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
320,79 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 3,45 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,90 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
21,17 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 22,09 Mkr . Trend saknas - . Trend saknas

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Årsredovisning tillagd
2026-07-11
En ny årsredovisning har publicerats för organisationen.
Rapportperiod: 2025-01-01 – 2025-12-31
Antal anställda har ändrat
2026-07-08
Det rapporterade antalet anställda för organisationen har ändrats.
Nuvarande uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Tidigare uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Primär bransch ändrad
2025-12-12
Organisationens primära bransch har ändrats.
Standard: SNI
Ny huvudbransch
55900
Tidigare huvudbransch
68201
Branschklassificering uppdaterad
2025-12-12
Organisationens branschklassificering har uppdaterats.
Standard: SNI
Nya branscher
70200
Tidigare branscher
70220
Organisationens adress har ändrats.
2025-09-16
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2025-09-15
Ny adress
Poseidongatan 7 72357 Västerås
72357 Västmanland SE
Gammal adress
Sigurdsgatan 23 72130 Västerås
72130 Västmanland SE
Organisationens adress har ändrats.
2025-09-16
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2025-09-15
Ny adress
Poseidongatan 7 72357 Västerås
72357 Västmanland SE
Gammal adress
Sigurdsgatan 23 72130 Västerås
72130 Västmanland SE
Arbetsställe ändrat
2025-08-12
Information om arbetsställe har ändrats
Arbetsställe ändrat
2025-06-10
Information om arbetsställe har ändrats
Årsresultatet ändrat
2025-03-18
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 490
Omsättning ändras
2025-03-18
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 22015
Balansräkning ändrad
2025-03-18
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: 5868
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2025-03-18
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: 3455
Gammalt värde: N/A
Arbetsställe ändrat
2024-08-13
Information om arbetsställe har ändrats
Arbetsställe ändrat
2024-07-09
Information om arbetsställe har ändrats
Organisationens adress har ändrats.
2024-06-18
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2024-06-17
Ny adress
Sigurdsgatan 23 72130 Västerås
72130 Västmanland SE
Gammal adress
Kopparbergsvägen 10 72213 Västerås
72213 Västmanland SE
Organisationens adress har ändrats.
2024-06-18
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2024-06-17
Ny adress
Sigurdsgatan 23 72130 Västerås
72130 Västmanland SE
Gammal adress
Kopparbergsvägen 10 72213 Västerås
72213 Västmanland SE
Balansräkning ändrad
2024-04-02
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 8598
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2024-04-02
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 1901
Gammalt värde: N/A
Årsresultatet ändrat
2024-03-26
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 1775
Omsättning ändras
2024-03-26
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 24485
Organisationens adress rättad
2024-03-26
Organisationens adress har rättats
Organisationens adress rättad
2024-03-26
Organisationens adress har rättats
Balansräkning ändrad
2023-10-24
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 8594
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2023-10-24
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: -1516
Gammalt värde: N/A
Årsresultatet ändrat
2023-10-03
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: -1516
Omsättning ändras
2023-10-03
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 13732
Arbetsställe ändrat
2023-10-03
Information om arbetsställe har ändrats
Arbetsställe ändrat
2023-08-08
Information om arbetsställe har ändrats
Arbetsställe ändrat
2023-07-04
Information om arbetsställe har ändrats