Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Pulverlack I Hedesunda AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Pulverlack I Hedesunda AB är ett aktiebolag som är verksamt inom "tillverkning av andra kallformade produkter av stål" och grundades 1988. Företaget har sitt säte i Hedesunda. Under 2025 uppgick omsättningen till 62,27 Mkr, i nivå med föregående år. Under 2025 var vinstmarginalen i stort sett oförändrad jämfört med föregående år. Pulverlack I Hedesunda AB hade i genomsnitt 28 anställda under året. Under 2025 minskade antalet anställda med 26% jämfört med föregående år. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 49 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Pulverlack I Hedesunda AB och dess befattningshavare.
Inga träffar hittades i rättsliga mål
Företaget och befattningshavare förekommer inte i rättsliga mål.
Säkerhetsrapporten visar inga träffar som kräver fördjupad granskning just nu. För en komplett riskbedömning kan du även beställa en Kreditupplysning för att se aktuell skuldbild, betalningsanmärkningar och kreditvärdighet.
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
119 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
19
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
5
Observera
Avvikelser som bör följas upp
1
Varning
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
26 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.
F-skattestatus
F-skatt är aktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer inte i rättsliga beslut.

Skulder

Andel kortfristiga externa skulder
Förhöjd andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 0.596. Ojusterad andel = 0.979.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan täcker kortfristiga skulder delvis. Kassa/kortfristig skuld = 0.47.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är låg. Nettoskuld/EBITDA = 2.41.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är låg. Skuldsättningsgrad = 1.31.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Ökning av kundfordringar
Kundfordringar växer betydligt snabbare än omsättningen.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar förhöjd risk. Z-score = 2.80.
Lönsamhetstrend
Resultatet har försämrats två år i rad.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är låg. Rörelsemarginal = 2.00%.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är god. Justerad soliditet = 50.04%.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är god. Balanslikviditet = 2.00.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 37.12 dagar.
Kassalikviditet
Kassalikviditeten är god. Kassalikviditet = 1.71.
Lageruppbyggnad
Lagernivåerna är stabila.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = 14.36%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
Nettomarginal
Nettomarginalen är god. Nettomarginal = 2.39%.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är god. Räntetäckningsgrad = 13.25.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Regeln hoppar över bolag med resultat eller omsättning över 10 Mkr.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Hans Rikard Lingvall (48 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
100% - 100%

Befattningshavare (4)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen Firman tecknas var för sig av ledamoten suppleanten

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Pulverlack I Hedesunda AB ingår i en koncern med totalt 4 bolag. Moderbolaget är L-Vall Enterprise Holding AB.
Pulverlack I Hedesunda AB har 0 dotterbolag.
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
2,02 Mkr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
4,96 Mkr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
62,27 Mkr
28

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2025, 2024, 2023
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2025
1,49 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
1,76 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
3,68 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2025
1,36 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
2,35 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
3,99 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2025
3,47 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
4,68 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
6,53 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2025
62,27 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
60,84 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
68,80 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2025
13,34 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
1 Tkr . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2025
2,22 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
1,60 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
1,81 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2025
1,21 Mkr . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2025
695,17 Tkr . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2025
28 . Minskat jämfört med föregående år
2024
38 . Oförändrat jämfört med föregående år
2023
38 . Ökat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2025
757,00 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
549 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
28 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2025
33,88 Mkr . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2025
53,08 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
46,32 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
96,97 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2025
1,27 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
2,14 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
3,85 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2025
63,03 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
61,39 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
68,83 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2025 2024 2023
Nettoresultat
1,49 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 1,76 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 3,68 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
1,36 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 2,35 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 3,99 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
3,47 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 4,68 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 6,53 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
62,27 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 60,84 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 68,80 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
13,34 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 1 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas
Omsättning per anställd
2,22 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,60 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 1,81 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
1,21 Mkr . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
695,17 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
28 . Minskat jämfört med föregående år 38 . Oförändrat jämfört med föregående år 38 . Ökat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
757,00 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 549 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 28 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
33,88 Mkr . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
53,08 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 46,32 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 96,97 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
1,27 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 2,14 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 3,85 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
63,03 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 61,39 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 68,83 Mkr . Ökat jämfört med föregående år

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Årsredovisning tillagd
2026-02-06
En ny årsredovisning har publicerats för organisationen.
Rapportperiod: 2025-01-01 – 2025-12-31
Antal anställda har ändrat
2026-02-06
Det rapporterade antalet anställda för organisationen har ändrats.
Nuvarande uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Tidigare uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Branschklassificering uppdaterad
2025-12-12
Organisationens branschklassificering har uppdaterats.
Standard: SNI
Nya branscher
25510
Tidigare branscher
25610
Omsättning ändras
2025-07-29
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 60840
Årsresultatet ändrat
2025-07-29
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 1760
Balansräkning ändrad
2024-08-06
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 33958
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2024-08-06
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 3850
Gammalt värde: N/A
Arbetsställe ändrat
2024-07-30
Information om arbetsställe har ändrats
Årsresultatet ändrat
2024-07-30
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 3685
Omsättning ändras
2024-07-30
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 68798
Moderbolag ändrat
2023-12-05
Moderbolaget har ändrats
Bransch har tagits bort
2023-11-21
En bransch har tagits bort från de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 77320
Primär: Nej
Bransch har tagits bort
2023-11-21
En bransch har tagits bort från de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 43991
Primär: Nej
Bransch har tagits bort
2023-11-21
En bransch har tagits bort från de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 25620
Primär: Nej
Bransch har tagits bort
2023-11-21
En bransch har tagits bort från de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 25610
Primär: Ja
Bransch har lagts till
2023-11-21
En ny bransch har lagts till bland de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 25610
Primär: Nej
Bransch har lagts till
2023-11-21
En ny bransch har lagts till bland de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 24330
Primär: Ja
Balansräkning ändrad
2023-10-24
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 28696
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2023-10-24
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 11412
Gammalt värde: N/A
Arbetsställe ändrat
2023-10-03
Information om arbetsställe har ändrats
Årsresultatet ändrat
2023-10-03
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 7132
Omsättning ändras
2023-10-03
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 65258