Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Anmärkning

Aktuella anmärkningar registrerade för företaget.

Konkurs inledd 2024-01-12

Om Plåt Och Montage I Västerås AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Plåt Och Montage I Västerås AB grundades år 1972. Under 2022 uppgick omsättningen till 10,74 Mkr, en minskning med 15,89 Mkr jämfört med föregående år. Under 2022 försämrades vinstmarginalen med 18%. Plåt Och Montage I Västerås AB hade i genomsnitt 6 anställda under året. Under 2022 minskade antalet anställda med 14% jämfört med föregående år. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 44 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Plåt Och Montage I Västerås AB och dess befattningshavare.
Träffar hittades i rättsliga mål
Vi har identifierat att företaget eller dess befattningshavare förekommer i rättsliga sammanhang.
* I rapporten får du detaljerade sammanfattningar av de mål som påträffats, relevanta fakta och källhänvisningar. Vid tvistemål visas information om både kärande och svarande part. Originalhandlingar levereras endast vid tvistemål.
Beställ fullständig säkerhetsrapport
Välj tillägg för att få en komplett bild av bolaget:
* När du genomför köpet av kreditupplysning godkänner du Creditsafes villkor för kreditupplysningstjänster. För att se kreditupplysning måste du vara inloggad och verifierad med BankID.
Köp både Säkerhetsrapport och Kreditupplysning för 249kr (ordinariepris 308kr).
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
189 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
11
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
6
Observera
Avvikelser som bör följas upp
6
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
24 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Aktiv konkurs eller likvidation upptäkt.
F-skattestatus
F-skatt saknas eller är inaktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer i rättsliga beslut.

Skulder

Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är mycket hög. Skuldsättningsgrad = 18.34.
Andel kortfristiga externa skulder
Förhöjd andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 0.533. Ojusterad andel = 0.816.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.
!
Kassa/kortfristig skuld
Underlag för kassa/kortfristig skuld saknas.
!
Nettoskuld/EBITDA
Underlag för nettoskuld/EBITDA saknas.

Finansiell hälsa

Minskning av eget kapital
Eget kapital har minskat kraftigt. Förändring = -88.49%.
Nettomarginal
Nettomarginalen är mycket svag. Nettomarginal = -16.38%.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är under 1. Räntetäckningsgrad = -38.60.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är mycket svag. Rörelsemarginal = -17.00%.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar förhöjd risk. Z-score = 2.09.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är måttlig. Balanslikviditet = 1.28.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är negativt senaste året.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är under önskat intervall, men korrigerad med kortfristiga skulder till koncernföretag blir den grön. Bas = 9.65%, korrigerad = 34.84%.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 41.70 dagar.
Kassalikviditet
Kassalikviditeten är god. Kassalikviditet = 1.15.
Lageruppbyggnad
Lagernivåerna är stabila.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar följer omsättningstakten.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Regeln hoppar över bolag med resultat eller omsättning över 10 Mkr.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Jonnie Stefan Wallmarö Dackebo (46 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
50% - 75%
Pontus Eric Sällman Björklund (30 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
25% - 50%

Befattningshavare (5)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen Firman tecknas var för sig av ledamöterna

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Plåt Och Montage I Västerås AB ingår i en koncern med totalt 4 bolag. Moderbolaget är Pontus Sällman Holding AB.
Plåt Och Montage I Västerås AB har 0 dotterbolag.
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
10,74 Mkr
6

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2022, 2021, 2020
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2022
−1,8 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
241 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2020
−225 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2022
−1,9 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
465 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2020
−1,1 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2022
−1,7 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
647 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2020
−836 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2022
10,74 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
26,64 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2020
10,43 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2022
408 kr . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
2020
- . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2022
1,79 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
3,80 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2020
5,22 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2022
744,14 Tkr . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
2020
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2022
505,54 Tkr . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
2020
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2022
6 . Minskat jämfört med föregående år
2021
7 . Ökat jämfört med föregående år
2020
2 . Ökat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2022
402,38 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
132 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2020
174 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2022
4,46 Mkr . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
2020
- . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2022
−293,2 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
34,43 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2020
−112,5 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2022
−1,9 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
398 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2020
−1,2 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2022
11,15 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
26,77 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2020
10,60 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2022 2021 2020
Nettoresultat
−1,8 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 241 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −225 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
−1,9 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 465 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −1,1 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
−1,7 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 647 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −836 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
10,74 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 26,64 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 10,43 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
408 kr . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Omsättning per anställd
1,79 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 3,80 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 5,22 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
744,14 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
505,54 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
6 . Minskat jämfört med föregående år 7 . Ökat jämfört med föregående år 2 . Ökat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
402,38 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 132 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 174 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
4,46 Mkr . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
−293,2 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 34,43 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −112,5 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
−1,9 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 398 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −1,2 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
11,15 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 26,77 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 10,60 Mkr . Minskat jämfört med föregående år

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Organisationens adress har ändrats.
2025-01-28
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2025-01-27
Ny adress
Gammal adress
Saltängsvägen 34 72132 Västerås
72132 Västmanland SE
Status ändrad
2024-02-06
Organisationens status har ändrats.
Status: UNKNOWN
Organisationens adress har ändrats.
2024-02-06
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2024-02-05
Ny adress
Saltängsvägen 34 72132 Västerås
72132 Västmanland SE
Gammal adress
Enhagsvägen 25 72591 Västerås
72591 Västmanland SE
Avregistrerad som arbetsgivare
2024-01-23
Företaget har avregistrerats som arbetsgivare
Avregistrerad för F-Skatt
2024-01-23
Organisationen har avregistrerats för F-skatt.
Avregistrerad för moms
2024-01-23
Organisationen har avregistrerats för moms
Status ändrad
2024-01-16
Organisationens status har ändrats.
Status: Inaktiv
Organisationens adress rättad
2024-01-16
Organisationens adress har rättats
Vinsten ändrad
2023-10-24
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: -1905
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2023-10-24
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 2571
Gammalt värde: N/A
Arbetsställe ändrat
2023-09-12
Information om arbetsställe har ändrats
Omsättning ändras
2023-09-12
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 10743
Årsresultatet ändrat
2023-09-12
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: -1759