Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Pelmatic Kontorsfastigheter AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Pelmatic Kontorsfastigheter AB är ett aktiebolag som grundades år 2014 och är verksamt inom "Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler". Företaget har sitt säte i Karlskrona. Under 2024 uppgick omsättningen till 764 Tkr, i nivå med föregående år. Pelmatic Kontorsfastigheter AB redovisade en vinstmarginal på 32% och ett resultat på 64 Tkr.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Pelmatic Kontorsfastigheter AB och dess befattningshavare.
Träffar hittades i rättsliga mål
Vi har identifierat att företaget eller dess befattningshavare förekommer i rättsliga sammanhang.
* I rapporten får du detaljerade sammanfattningar av de mål som påträffats, relevanta fakta och källhänvisningar. Vid tvistemål visas information om både kärande och svarande part. Originalhandlingar levereras endast vid tvistemål.
Beställ fullständig säkerhetsrapport
Välj tillägg för att få en komplett bild av bolaget:
* När du genomför köpet av kreditupplysning godkänner du Creditsafes villkor för kreditupplysningstjänster. För att se kreditupplysning måste du vara inloggad och verifierad med BankID.
Köp både Säkerhetsrapport och Kreditupplysning för 249kr (ordinariepris 308kr).
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
189 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
17
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
4
Observera
Avvikelser som bör följas upp
3
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
25 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.
F-skattestatus
F-skatt är aktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer i rättsliga beslut.

Skulder

Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är mycket hög. Nettoskuld/EBITDA = 17.08.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är mycket hög. Skuldsättningsgrad = 16.75.
Andel kortfristiga externa skulder
Andelen kortfristiga externa skulder är låg. Justerad andel = 0.047. Ojusterad andel = 0.047.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan täcker kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 1.08.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Altman Z-score
Altman Z-score indikerar hög konkursrisk. Z-score = 0.24.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är under önskat intervall. Justerad soliditet = 7.33%.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är måttlig. Balanslikviditet = 1.33.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är låg. Räntetäckningsgrad = 1.35.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 0.00 dagar.
Kassalikviditet
Kassalikviditeten är god. Kassalikviditet = 1.33.
Lageruppbyggnad
Lagernivåerna är stabila.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = 11.56%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
Nettomarginal
Nettomarginalen är god. Nettomarginal = 7.07%.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är god. Rörelsemarginal = 31.00%.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.
!
Ökning av kundfordringar
Underlag för kundfordringar saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Eric Stefan Johansson (71 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
100% - 100%

Befattningshavare (4)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Pelmatic Kontorsfastigheter AB ingår i en koncern med totalt 12 bolag. Moderbolaget är Pelmatic Sweden AB.
Pelmatic Kontorsfastigheter AB har 0 dotterbolag.
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
7,24 Mkr
1
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
400,02 Mkr
210
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
47,22 Mkr
30
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
62,89 Mkr
27
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
7,39 Mkr
14
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
32,18 Mkr
63
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
24,45 Mkr
38
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
13,71 Mkr
26
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
104,28 Mkr
14
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
23,18 Mkr
19
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
773 Tkr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
764 Tkr
0

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2024, 2023, 2022
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2024
54 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
9 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
75 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2024
240 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
185 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
315 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2024
485 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
430 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
560 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2024
764 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
763 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
745 Tkr . Oförändrat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2024
1 Tkr . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2024
64 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
15 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
139 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2024
764 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
763 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
745 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2024 2023 2022
Nettoresultat
54 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 9 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 75 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
240 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 185 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 315 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
485 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 430 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 560 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
764 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 763 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 745 Tkr . Oförändrat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
1 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Omsättning per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Övriga intäkter
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Bruttoresultat
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
64 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 15 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 139 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
764 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 763 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 745 Tkr . Minskat jämfört med föregående år

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Närstående borttagen
2026-04-04
En närstående har tagits bort från organisationen.
Namn: Per Christian Filip Johansson
Roll: Huvudansvarig revisor
Gäller från: 2022-10-02
Gäller till: 2026-04-01
Närstående tillagd
2026-04-04
En närstående har lagts till för organisationen.
Namn: Per Christian Filip Johansson
Roll: Revision
Gäller från: 2026-04-02
Balansräkning ändrad
2025-07-15
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: 9468
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2025-07-15
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: 64
Gammalt värde: N/A
Årsresultatet ändrat
2025-07-08
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 54
Omsättning ändras
2025-07-08
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 764
Vinsten ändrad
2024-05-07
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 15
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2024-05-07
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 9558
Gammalt värde: N/A
Organisationens adress rättad
2024-04-30
Organisationens adress har rättats
Organisationens adress rättad
2024-04-30
Organisationens adress har rättats
Omsättning ändras
2024-04-30
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 763
Årsresultatet ändrat
2024-04-30
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 9
Vinsten ändrad
2023-10-24
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 139
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2023-10-24
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 9770
Gammalt värde: N/A
Omsättning ändras
2023-07-25
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 745
Årsresultatet ändrat
2023-07-25
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 75