Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Pb Fastighet I Ystad AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Pb Fastighet I Ystad AB är ett aktiebolag och grundades år 2022. Företaget har verksamhet inom "uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler". Företaget har sitt säte i Ystad. Under 2026 uppgick omsättningen till 894,93 Tkr, en minskning med 90,40 Tkr jämfört med föregående år. Under 2026 var vinstmarginalen i stort sett oförändrad jämfört med föregående år. Pb Fastighet I Ystad AB hade i genomsnitt 0 anställda under året.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Laddar diagram
Välj en rad i tabellen för att ändra diagrammet.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Pb Fastighet I Ystad AB och dess befattningshavare.
Inga träffar hittades i rättsliga mål
Företaget och befattningshavare förekommer inte i rättsliga mål.
Säkerhetsrapporten visar inga träffar som kräver fördjupad granskning just nu. För en komplett riskbedömning kan du även beställa en Kreditupplysning för att se aktuell skuldbild, betalningsanmärkningar och kreditvärdighet.
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
119 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
13
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
4
Observera
Avvikelser som bör följas upp
6
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
24 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.
F-skattestatus
F-skatt är aktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer inte i rättsliga beslut.

Skulder

Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är mycket hög. Nettoskuld/EBITDA = 15.92.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är mycket hög. Skuldsättningsgrad = 54.03.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan täcker kortfristiga skulder delvis. Kassa/kortfristig skuld = 0.48.
Andel kortfristiga externa skulder
Andelen kortfristiga externa skulder är låg. Justerad andel = 0.056. Ojusterad andel = 0.065.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Justerad soliditet
Justerad soliditet är kritiskt låg även efter korrigering med kortfristiga skulder till koncernföretag. Bas = 1.82%, korrigerad = 2.65%.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar hög konkursrisk. Z-score = 0.21.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är under 1. Balanslikviditet = 0.73.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är negativt två år i rad.
Lönsamhetstrend
Resultatet har försämrats två år i rad.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är låg. Räntetäckningsgrad = 1.06.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar växer snabbare än omsättningen.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 19.63 dagar.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = 17.19%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Nettomarginal
Nettomarginalen är god. Nettomarginal = 2.14%.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är god. Rörelsemarginal = 20.00%.
!
Kassalikviditet
Underlag för kassalikviditet saknas.
!
Lageruppbyggnad
Underlag för lager saknas.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Målvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Rykte och externa signaler

!
Domänens tillgänglighet
Domän saknas för validering.
!
SSL på domänen
Domän saknas för validering.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Paul Ronny Fredrik Brink (56 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
100% - 100%

Befattningshavare (3)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

BAXE INVEST AB
Juridisk ägare

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Pb Fastighet I Ystad AB ingår i en koncern med totalt 4 bolag. Moderbolaget är Baxe Invest AB.
Pb Fastighet I Ystad AB har 0 dotterbolag.
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
723,12 Tkr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
803,20 Tkr
1
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
894,93 Tkr
0

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2026, 2025, 2024
Årets resultat
Årets resultat efter att samtliga intäkter, kostnader, bokslutsdispositioner och skatter har beaktats.
2026
19,15 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2025
25,03 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
61 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2026
174,53 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2025
216,42 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
352 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2026
429,46 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2025
467,87 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
598 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2026
894,93 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2025
985,32 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
961 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2026
232 kr . Minskat jämfört med föregående år
2025
522 kr . Minskat jämfört med föregående år
2024
1 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2026
Saknas . Trend saknas
2025
Saknas . Trend saknas
2024
Saknas . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2026
Saknas . Trend saknas
2025
Saknas . Trend saknas
2024
Saknas . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2026
Saknas . Trend saknas
2025
Saknas . Trend saknas
2024
Saknas . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2026
Saknas . Trend saknas
2025
Saknas . Trend saknas
2024
Saknas . Trend saknas
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2026
3,41 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2025
5 kr . Minskat jämfört med föregående år
2024
59 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2026
515,23 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2025
581,76 Tkr . Trend saknas
2024
Saknas . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2026
Saknas . Trend saknas
2025
Saknas . Trend saknas
2024
Saknas . Trend saknas
Resultat efter finansiella poster
Rörelseresultat inklusive finansiella intäkter och kostnader, men före bokslutsdispositioner och skatt.
2026
23,41 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2025
8,40 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
102 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2026
898,34 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2025
985,33 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
1,02 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2026 2025 2024
Årets resultat
19,15 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 25,03 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 61 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
174,53 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 216,42 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 352 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
429,46 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 467,87 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 598 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
894,93 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 985,32 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 961 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
232 kr . Minskat jämfört med föregående år 522 kr . Minskat jämfört med föregående år 1 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning per anställd
Saknas . Trend saknas Saknas . Trend saknas Saknas . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
Saknas . Trend saknas Saknas . Trend saknas Saknas . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Saknas . Trend saknas Saknas . Trend saknas Saknas . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Saknas . Trend saknas Saknas . Trend saknas Saknas . Trend saknas
Övriga intäkter
3,41 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 5 kr . Minskat jämfört med föregående år 59 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
515,23 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 581,76 Tkr . Trend saknas Saknas . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Saknas . Trend saknas Saknas . Trend saknas Saknas . Trend saknas
Resultat efter finansiella poster
23,41 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 8,40 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 102 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
898,34 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 985,33 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,02 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Källa: baserat på företagets årsredovisning. Redovisningsperiod: – . Uppdaterad på Boolag: .

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Årsredovisning tillagd
2026-10-10
En ny årsredovisning har publicerats för organisationen.
Rapportperiod: 2025-07-01 – 2026-06-30
Årsredovisning rättad
2026-09-24
En årsredovisning för organisationen har rättats.
Rapportperiod: 2023-07-01 – 2024-06-30
Årsredovisning rättad
2026-09-24
En årsredovisning för organisationen har rättats.
Rapportperiod: 2022-03-28 – 2023-06-30
Primär bransch ändrad
2025-11-25
Organisationens primära bransch har ändrats.
Standard: SNI
Ny huvudbransch
68202
Tidigare huvudbransch
68203
Branschklassificering uppdaterad
2025-11-25
Organisationens branschklassificering har uppdaterats.
Standard: SNI
Nya branscher
68203
Tidigare branscher
68202
Årsredovisning tillagd
2025-11-05
En ny årsredovisning har publicerats för organisationen.
Rapportperiod: 2024-07-01 – 2025-06-30
Balansräkning ändrad
2025-02-25
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-07-01 - 2024-07-01
Värde: 7867
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2025-02-25
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-07-01 - 2024-07-01
Värde: 102
Gammalt värde: N/A
Årsresultatet ändrat
2025-02-18
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2024-06-01
Varaktighet: 12
Värde: 61
Omsättning ändras
2025-02-18
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2024-06-01
Varaktighet: 12
Värde: 961
Balansräkning ändrad
2024-01-30
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-03-01 - 2023-07-01
Värde: 7847
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2024-01-30
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-03-01 - 2023-07-01
Värde: 35
Gammalt värde: N/A
Årsresultatet ändrat
2024-01-23
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-06-01
Varaktighet: 16
Värde:
Omsättning ändras
2024-01-23
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-06-01
Varaktighet: 16
Värde: 1155
Bransch har lagts till
2023-11-21
En ny bransch har lagts till bland de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 68202
Primär: Nej
Organisationens adress rättad
2023-11-21
Organisationens adress har rättats
Organisationens adress rättad
2023-11-21
Organisationens adress har rättats