Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Part I Västerås AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Part I Västerås AB är ett aktiebolag som grundades år 2024 och är verksamt inom "Detaljhandel med kläder, utom via internet eller postorder". Företaget har sitt säte i Västerås. Under 2025 uppgick omsättningen till 12,19 Mkr, en ökning med 8,50 Mkr jämfört med föregående år. Företagets vinstmarginal uppgick till -4% och resultatet till −575,5 Tkr. Part I Västerås AB hade i genomsnitt 5 anställda under året. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 48 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Part I Västerås AB och dess befattningshavare.
Inga träffar hittades i rättsliga mål
Företaget och befattningshavare förekommer inte i rättsliga mål.
Säkerhetsrapporten visar inga träffar som kräver fördjupad granskning just nu. För en komplett riskbedömning kan du även beställa en Kreditupplysning för att se aktuell skuldbild, betalningsanmärkningar och kreditvärdighet.
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
119 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
12
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
7
Observera
Avvikelser som bör följas upp
3
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
23 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.
F-skattestatus
F-skatt är aktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer inte i rättsliga beslut.

Skulder

Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är mycket hög. Skuldsättningsgrad = 37.69.
Andel kortfristiga externa skulder
Andelen kortfristiga externa skulder är låg. Justerad andel = 0.419. Ojusterad andel = 0.419.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.
!
Kassa/kortfristig skuld
Underlag för kassa/kortfristig skuld saknas.
!
Nettoskuld/EBITDA
Underlag för nettoskuld/EBITDA saknas.

Finansiell hälsa

Justerad soliditet
Justerad soliditet är kritiskt låg. Justerad soliditet = 2.58%.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är under 1. Räntetäckningsgrad = -4.97.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar förhöjd risk. Z-score = 2.58.
Kassalikviditet
Kassalikviditeten är svag. Kassalikviditet = 0.95.
Lageruppbyggnad
Omsättningshastigheten i lager är långsam.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är negativt senaste året.
Nettomarginal
Nettomarginalen är låg. Nettomarginal = -4.72%.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är låg. Rörelsemarginal = -4.00%.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är god. Balanslikviditet = 2.36.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 51.48 dagar.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = 3.67%.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar följer omsättningstakten.
!
Lönsamhetstrend
Underlag för lönsamhetstrend saknas.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoner har förhöjda bolagsengagemang.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Regeln hoppar över bolag med resultat eller omsättning över 10 Mkr.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Rolf Henrik Andersson (47 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
0% - 25%
Jan Erik Eriksson (56 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
0% - 25%

Befattningshavare (5)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen Firman tecknas var för sig av ledamöterna

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Part I Västerås AB ingår i en koncern med totalt 6 bolag. Moderbolaget är Partim Holding AB.
Part I Västerås AB har 0 dotterbolag.
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
12,19 Mkr
5
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
12,56 Mkr
4
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
15,53 Mkr
4

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2025, 2024
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2025
−575,5 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
−1,0 Mkr . Trend saknas
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2025
−479,4 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
−977,2 Tkr . Trend saknas
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2025
−430,5 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
−945,4 Tkr . Trend saknas
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2025
12,19 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
3,69 Mkr . Trend saknas
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2025
438 kr . Ökat jämfört med föregående år
2024
249 kr . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2025
2,44 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
738,28 Tkr . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2025
808,40 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
228,79 Tkr . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2025
649,86 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
290,01 Tkr . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2025
5 . Oförändrat jämfört med föregående år
2024
5 . Trend saknas
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2025
1,07 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
137 kr . Trend saknas
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2025
4,04 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
1,14 Mkr . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2025
−115,1 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
−205,5 Tkr . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2025
−575,5 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
−1,0 Mkr . Trend saknas
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2025
12,19 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
3,69 Mkr . Trend saknas
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2025 2024
Nettoresultat
−575,5 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −1,0 Mkr . Trend saknas
Rörelseresultat (EBIT)
−479,4 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −977,2 Tkr . Trend saknas
EBITDA
−430,5 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −945,4 Tkr . Trend saknas
Omsättning
12,19 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 3,69 Mkr . Trend saknas
Ränteintäkter
438 kr . Ökat jämfört med föregående år 249 kr . Trend saknas
Omsättning per anställd
2,44 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 738,28 Tkr . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
808,40 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 228,79 Tkr . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
649,86 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 290,01 Tkr . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
5 . Oförändrat jämfört med föregående år 5 . Trend saknas
Övriga intäkter
1,07 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 137 kr . Trend saknas
Bruttoresultat
4,04 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,14 Mkr . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
−115,1 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −205,5 Tkr . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
−575,5 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −1,0 Mkr . Trend saknas
Totala rörelseintäkter
12,19 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 3,69 Mkr . Trend saknas

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Antal anställda har ändrat
2026-06-10
Det rapporterade antalet anställda för organisationen har ändrats.
Nuvarande uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Tidigare uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Antal anställda har ändrat
2026-03-11
Det rapporterade antalet anställda för organisationen har ändrats.
Nuvarande uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Tidigare uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Årsredovisning tillagd
2026-02-22
En ny årsredovisning har publicerats för organisationen.
Rapportperiod: 2024-11-01 – 2025-10-31
Organisationens adress rättad
2025-06-24
Organisationens adress har rättats
Organisationens adress rättad
2025-06-24
Organisationens adress har rättats
Moderbolag ändrat
2025-03-18
Moderbolaget har ändrats
Arbetsställe ändrat
2025-03-18
Information om arbetsställe har ändrats
Omsättning ändras
2025-03-18
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2024-10-01
Varaktighet: 10
Värde: 3691
Årsresultatet ändrat
2025-03-18
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2024-10-01
Varaktighet: 10
Värde: -1027
Vinsten ändrad
2025-03-18
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2024-01-01 - 2024-11-01
Värde: -1027
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2025-03-18
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2024-01-01 - 2024-11-01
Värde: 4939
Gammalt värde: N/A
Arbetsställe ändrat
2024-12-11
Information om arbetsställe har ändrats