Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Optodental AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Optodental AB är ett aktiebolag som grundades år 2011 och är verksamt inom "Detaljhandel med glasögon och andra optiska artiklar utom fotoutrustning". Under 2024 uppgick omsättningen till 361 Tkr, en minskning med 81 Tkr jämfört med föregående år. Optodental AB redovisade en vinstmarginal på 44% och ett resultat på 227 Tkr.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Optodental AB och dess befattningshavare.
Inga träffar hittades i rättsliga mål
Företaget och befattningshavare förekommer inte i rättsliga mål.
Säkerhetsrapporten visar inga träffar som kräver fördjupad granskning just nu. För en komplett riskbedömning kan du även beställa en Kreditupplysning för att se aktuell skuldbild, betalningsanmärkningar och kreditvärdighet.
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
119 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
14
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
6
Observera
Avvikelser som bör följas upp
5
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
26 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

F-skattestatus
F-skatt saknas eller är inaktiv.
Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer inte i rättsliga beslut.

Skulder

Andel kortfristiga externa skulder
Mycket hög andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 1.000. Ojusterad andel = 1.000.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan täcker kortfristiga skulder delvis. Kassa/kortfristig skuld = 0.27.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är låg. Nettoskuld/EBITDA = 0.58.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är låg. Skuldsättningsgrad = 1.98.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Lageruppbyggnad
Lagret växer samtidigt som försäljningen minskar.
Lönsamhetstrend
Resultatet har försämrats två år i rad och är negativt.
Nettomarginal
Nettomarginalen är mycket svag. Nettomarginal = -7.48%.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar växer betydligt snabbare än omsättningen.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är måttlig. Balanslikviditet = 1.43.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är förhöjd. DSO = 89.99 dagar.
Kassalikviditet
Kassalikviditeten är svag. Kassalikviditet = 0.97.
Minskning av eget kapital
Eget kapital har minskat. Förändring = -22.31%.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är god. Justerad soliditet = 33.57%.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar låg konkursrisk. Z-score = 4.37.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är god. Räntetäckningsgrad = 228.00.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är god. Rörelsemarginal = 63.00%.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Jan Per-Ola Hallkvist (62 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
25% - 50%
Lars Gösta Magnus Hallkvist (59 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
25% - 50%

Befattningshavare (6)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen Dessutom har verkställande direktören rätt att teckna firman beträffande löpande förvaltningsåtgärder

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Optodental AB ingår i en koncern med totalt 4 bolag. Moderbolaget är Inslipargruppen I Helsingborg AB.
Optodental AB har 0 dotterbolag.
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
176,39 Tkr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
907,13 Tkr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
1,05 Mkr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
361 Tkr
0

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2024, 2023, 2022
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2024
−27 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
−12 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
16 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2024
228 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
−10 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
19 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2024
234 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
−4 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
45 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2024
361 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
442 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
486 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
14 Tkr . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2024
158 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
6 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
5 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2024
227 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
−12 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
16 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2024
519 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
448 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
491 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2024 2023 2022
Nettoresultat
−27 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −12 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 16 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
228 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −10 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 19 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
234 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −4 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 45 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
361 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 442 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 486 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
- . Trend saknas - . Trend saknas 14 Tkr . Trend saknas
Omsättning per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Övriga intäkter
158 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 6 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 5 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
227 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −12 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 16 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
519 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 448 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 491 Tkr . Minskat jämfört med föregående år

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

E-postadress borttagen
2026-06-03
En e-postadress har tagits bort från organisationen.
Borttagna e-postadresser
Branschklassificering uppdaterad
2026-06-03
Organisationens branschklassificering har uppdaterats.
Standard: SNI
Nya branscher
Ingen uppgift.
Tidigare branscher
86999
Primär bransch ändrad
2025-12-12
Organisationens primära bransch har ändrats.
Standard: SNI
Ny huvudbransch
47742
Tidigare huvudbransch
47781
Branschklassificering uppdaterad
2025-12-12
Organisationens branschklassificering har uppdaterats.
Standard: SNI
Nya branscher
86999
Tidigare branscher
86909
Avregistrerad för moms
2025-12-02
Organisationen är inte längre momsregistrerad.
Status: Momsregistrering avregistrerad
Beskrivning: Organisationen är inte längre registrerad för moms.
Ändringsdatum: 2025-12-01
F-skatt avregistrerad
2025-12-02
Organisationen är inte längre registrerad för F-skatt.
Status: F-skatt avregistrerad
Beskrivning: Organisationen är inte längre registrerad för F-skatt.
Ändringsdatum: 2025-11-21
Avregistrerad som arbetsgivare
2025-12-02
Organisationen är inte längre registrerad som arbetsgivare.
Status: Avregistrerad som arbetsgivare
Beskrivning: Organisationen är inte längre registrerad som arbetsgivare.
Ändringsdatum: 2025-12-01
Adress uppdaterad
2025-12-02
Organisationens adress har uppdaterats.
Giltig sedan: 2025-12-01
Ny adress
Skåne Län Höganäs
Tidigare adress
Brännerigatan 17
26337 Höganäs
Skåne
Höganäs
SE
Bolagsverkets status ändrad
2025-11-22
Organisationens status hos Bolagsverket har ändrats.
Ny status: Upplöst efter fusion
Ny statuskod: 41
Tidigare status: Under fusion
Tidigare statuskod: 40
Gäller från: 2025-11-20
Organisationsstatus ändrad
2025-11-22
Organisationens status har ändrats.
Ny status: Upplöst efter fusion
Gäller från: 2025-11-20
Tidigare status: Under fusion
Balansräkning ändrad
2024-09-03
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 453
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2024-09-03
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: -12
Gammalt värde: N/A
Årsresultatet ändrat
2024-08-27
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: -12
Omsättning ändras
2024-08-27
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 442
Organisationens adress rättad
2024-08-27
Organisationens adress har rättats
Organisationens adress rättad
2024-08-27
Organisationens adress har rättats
Balansräkning ändrad
2023-10-24
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 405
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2023-10-24
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 16
Gammalt värde: N/A
Omsättning ändras
2023-09-26
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 486
Årsresultatet ändrat
2023-09-26
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 16