Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Nyman Fastigheter I Söderbärke AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Nyman Fastigheter I Söderbärke AB är ett aktiebolag som grundades år 2010 och är verksamt inom "Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik". Företaget har sitt säte i Stockholm. Under 2025 uppgick omsättningen till 750,61 Tkr, en ökning med 69,00 Tkr jämfört med föregående år. Nyman Fastigheter I Söderbärke AB redovisade en vinstmarginal på 18% och ett resultat på 31,57 Tkr.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Nyman Fastigheter I Söderbärke AB och dess befattningshavare.
Inga träffar hittades i rättsliga mål
Företaget och befattningshavare förekommer inte i rättsliga mål.
Säkerhetsrapporten visar inga träffar som kräver fördjupad granskning just nu. För en komplett riskbedömning kan du även beställa en Kreditupplysning för att se aktuell skuldbild, betalningsanmärkningar och kreditvärdighet.
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
119 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
18
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
3
Observera
Avvikelser som bör följas upp
2
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
24 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.
F-skattestatus
F-skatt är aktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer inte i rättsliga beslut.

Skulder

Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är mycket hög. Nettoskuld/EBITDA = 11.66.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är förhöjd. Skuldsättningsgrad = 3.81.
Andel kortfristiga externa skulder
Andelen kortfristiga externa skulder är låg. Justerad andel = 0.023. Ojusterad andel = 0.023.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan täcker kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 5.64.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Altman Z-score
Altman Z-score indikerar hög konkursrisk. Z-score = 0.64.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är under önskat intervall. Justerad soliditet = 20.79%.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är låg. Räntetäckningsgrad = 1.29.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är god. Balanslikviditet = 6.36.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 25.82 dagar.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = 3.97%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
Nettomarginal
Nettomarginalen är god. Nettomarginal = 4.21%.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är god. Rörelsemarginal = 18.00%.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar följer omsättningstakten.
!
Kassalikviditet
Underlag för kassalikviditet saknas.
!
Lageruppbyggnad
Underlag för lager saknas.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Jessica Margareta Nyman (55 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
25% - 50%
Stig Patrik Nyman (56 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
25% - 50%

Befattningshavare (3)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Stig Patrik Nyman (56 år)
Styrelsesuppleant
Brostugan Holding AB
Juridisk ägare

Kopplade bolag (1)

Företag med ägar-, styrelsekopplingar.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas var för sig av ledamoten suppleanten

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Nyman Fastigheter I Söderbärke AB ingår i en koncern med totalt 2 bolag. Moderbolaget är Brostugan Holding AB.
Nyman Fastigheter I Söderbärke AB har 0 dotterbolag.
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
193,75 Tkr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
750,61 Tkr
0

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2025, 2024, 2023
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2025
31,57 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
22,76 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
70,63 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2025
131,88 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
175,15 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
157,80 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2025
234,07 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
286,34 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
272,07 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2025
750,61 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
681,61 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
698,34 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2025
1,64 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
2,74 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
140 kr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2025
- . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2025
- . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2025
- . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2025
- . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2025
5 Tkr . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
14,24 Tkr . Trend saknas
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2025
755,61 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
681,61 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
712,58 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2025
- . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2025
31,57 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
20,82 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
70,63 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2025
755,61 Tkr . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
712,58 Tkr . Trend saknas
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2025 2024 2023
Nettoresultat
31,57 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 22,76 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 70,63 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
131,88 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 175,15 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 157,80 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
234,07 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 286,34 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 272,07 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
750,61 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 681,61 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 698,34 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
1,64 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 2,74 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 140 kr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Övriga intäkter
5 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas 14,24 Tkr . Trend saknas
Bruttoresultat
755,61 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 681,61 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 712,58 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Nettoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
31,57 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 20,82 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 70,63 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
755,61 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas 712,58 Tkr . Trend saknas

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Närstående tillagd
2026-06-19
En närstående har lagts till för organisationen.
Namn: Brostugan Holding AB
Roll: Juridisk ägare
Gäller från: 2026-06-12
Årsredovisning tillagd
2026-06-05
En ny årsredovisning har publicerats för organisationen.
Rapportperiod: 2025-01-01 – 2025-12-31
Organisationens adress har ändrats.
2025-07-15
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2025-07-14
Ny adress
Väpnargatan 1 11451 Stockholm
11451 Stockholm SE
Gammal adress
Väpnargatan 1 11451 Stockholm
11451 Stockholm SE
Organisationens adress har ändrats.
2025-07-15
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2025-07-14
Ny adress
Väpnargatan 1 11451 Stockholm
11451 Stockholm SE
Gammal adress
Väpnargatan 1 11451 Stockholm
11451 Stockholm SE
Balansräkning ändrad
2025-06-17
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: 3930
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2025-06-17
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: 21
Gammalt värde: N/A
Årsresultatet ändrat
2025-06-10
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 23
Omsättning ändras
2025-06-10
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 682
Vinsten ändrad
2024-06-18
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 71
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2024-06-18
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 4123
Gammalt värde: N/A
Omsättning ändras
2024-06-11
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 698
Årsresultatet ändrat
2024-06-11
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 71