Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om North Lease Heavy Equipment AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

North Lease Heavy Equipment AB är ett aktiebolag som är verksamt inom "partihandel med gruv-, bygg- och anläggningsmaskiner" och grundades 1997. Företaget har sitt säte i Luleå. Under 2024 uppgick omsättningen till 31,10 Mkr, en ökning med 27,80 Mkr jämfört med föregående år. Under 2024 var vinstmarginalen i stort sett oförändrad jämfört med föregående år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för North Lease Heavy Equipment AB och dess befattningshavare.
Träffar hittades i rättsliga mål
Vi har identifierat att företaget eller dess befattningshavare förekommer i rättsliga sammanhang.
* I rapporten får du detaljerade sammanfattningar av de mål som påträffats, relevanta fakta och källhänvisningar. Vid tvistemål visas information om både kärande och svarande part. Originalhandlingar levereras endast vid tvistemål.
Beställ fullständig säkerhetsrapport
Välj tillägg för att få en komplett bild av bolaget:
* När du genomför köpet av kreditupplysning godkänner du Creditsafes villkor för kreditupplysningstjänster. För att se kreditupplysning måste du vara inloggad och verifierad med BankID.
Köp både Säkerhetsrapport och Kreditupplysning för 249kr (ordinariepris 308kr).
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
189 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
14
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
5
Observera
Avvikelser som bör följas upp
6
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
26 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.
F-skattestatus
F-skatt är aktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer i rättsliga beslut.

Skulder

Kassa/kortfristig skuld
Kassan är otillräcklig för kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 0.03.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är mycket hög. Skuldsättningsgrad = 36.41.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är förhöjd. Nettoskuld/EBITDA = 3.91.
Andel kortfristiga externa skulder
Andelen kortfristiga externa skulder är låg. Justerad andel = 0.309. Ojusterad andel = 0.309.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Altman Z-score
Altman Z-score indikerar hög konkursrisk. Z-score = 0.81.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är under 1. Balanslikviditet = 0.59.
Kassalikviditet
Kassalikviditeten är under 0,8. Kassalikviditet = 0.55.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är under önskat intervall. Justerad soliditet = 11.13%.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är förhöjd. DSO = 86.16 dagar.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är negativt senaste året.
Lageruppbyggnad
Lagernivåerna är stabila.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = 1113.38%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Nettomarginal
Nettomarginalen är god. Nettomarginal = 5.62%.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är god. Räntetäckningsgrad = 5.54.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är god. Rörelsemarginal = 39.00%.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar följer omsättningstakten.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoner är engagerade i många bolag.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Regeln hoppar över bolag med resultat eller omsättning över 10 Mkr.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Johan Bertil Arne Isaksson (52 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
50% - 75%

Befattningshavare (6)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Sven Tommy Enstedt (63 år)
Huvudansvarig revisor
Björn Johan Lampinen (51 år)
Extern firmatecknare
JI Bolaget AB
Juridisk ägare

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen Firman tecknas var för sig av Isaksson, Johan Bertil Arne Lampinen, Björn Johan

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

North Lease Heavy Equipment AB ingår i en koncern med totalt 7 bolag. Moderbolaget är Ji Bolaget AB.
North Lease Heavy Equipment AB har 0 dotterbolag.
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
16,65 Mkr
11
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
77,48 Mkr
40
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
948 Tkr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
131,48 Mkr
70
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
3,09 Mkr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
31,10 Mkr
0

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2024, 2023, 2022
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2024
1,75 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
16 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
100 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2024
12,14 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
1,29 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
100 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2024
17,59 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
1,51 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
100 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2024
31,10 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
3,30 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
2,08 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2024
29 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
16 Tkr . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2024
- . Trend saknas
2023
8 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
4 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2024
9,98 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
1,28 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
100 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2024
31,10 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
3,31 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
2,09 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2024 2023 2022
Nettoresultat
1,75 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 16 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 100 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
12,14 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,29 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 100 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
17,59 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,51 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 100 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
31,10 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 3,30 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 2,08 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
29 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 16 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas
Omsättning per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Övriga intäkter
- . Trend saknas 8 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 4 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
9,98 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,28 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 100 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
31,10 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 3,31 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 2,09 Mkr . Minskat jämfört med föregående år

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Närstående tillagd
2026-04-26
En närstående har lagts till för organisationen.
Namn: JI Bolaget AB
Roll: Juridisk ägare
Gäller från: 2025-09-09
Närstående borttagen
2026-04-09
En närstående har tagits bort från organisationen.
Namn: JI Bolaget AB
Roll: Juridisk ägare
Gäller från: 2025-09-09
Gäller till: 2026-03-26
Närstående borttagen
2026-03-27
En närstående har tagits bort från organisationen.
Namn: Hanna Alvina Joalina Isaksson
Roll: Styrelse
Gäller från: 2020-08-31
Gäller till: 2026-03-24
Närstående tillagd
2026-03-27
En närstående har lagts till för organisationen.
Namn: Johan Bertil Arne Isaksson
Roll: Ordförande
Gäller från: 2026-03-25
Närstående tillagd
2026-03-27
En närstående har lagts till för organisationen.
Namn: Johan Bertil Arne Isaksson
Roll: Styrelse
Gäller från: 2026-03-25
Närstående borttagen
2026-03-27
En närstående har tagits bort från organisationen.
Namn: Jan Bertil Isaksson
Roll: Ordförande
Gäller från: 2020-08-31
Gäller till: 2026-03-24
Närstående borttagen
2026-03-27
En närstående har tagits bort från organisationen.
Namn: Jan Bertil Isaksson
Roll: Styrelse
Gäller från: 2020-08-31
Gäller till: 2026-03-24
Närstående borttagen
2026-03-27
En närstående har tagits bort från organisationen.
Namn: Erna Britt-Marie Isaksson
Roll: Styrelsesuppleant
Gäller från: 2020-08-31
Gäller till: 2026-03-24
Närstående tillagd
2026-03-27
En närstående har lagts till för organisationen.
Namn: Thomas Johan Malmström
Roll: Styrelse
Gäller från: 2026-03-25
Närstående tillagd
2026-03-27
En närstående har lagts till för organisationen.
Namn: William Jonathan Lindgren
Roll: Styrelsesuppleant
Gäller från: 2026-03-25
Organisationens namn uppdaterat
2026-03-27
Organisationens namn har uppdaterats.
Nytt namn: North Lease Heavy Equipment AB
Typ: OFFICIAL
Tidigare namn: Trunken AB
Typ: OFFICIAL
Firmateckning ändrad
2026-03-27
Reglerna för organisationens firmateckning har ändrats.
Nya regler
Firman tecknas av styrelsen Firman tecknas var för sig av Isaksson, Johan Bertil Arne Lampinen, Björn Johan
Tidigare regler
Firman tecknas av styrelsen Firman tecknas var för sig av ledamöterna externa firmatecknaren
Branschklassificering uppdaterad
2025-12-12
Organisationens branschklassificering har uppdaterats.
Standard: SNI
Nya branscher
47811
68202
Tidigare branscher
45110
68202
Moderbolag ändrat
2025-10-14
Moderbolaget har ändrats
Vinsten ändrad
2025-07-29
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: 9981
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2025-07-29
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: 80294
Gammalt värde: N/A
Omsättning ändras
2025-07-22
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 31102
Årsresultatet ändrat
2025-07-22
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 1748
Bransch har tagits bort
2025-01-21
En bransch har tagits bort från de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 47521
Primär: Nej
Bransch har tagits bort
2025-01-21
En bransch har tagits bort från de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 45110
Primär: Ja
Bransch har lagts till
2025-01-21
En ny bransch har lagts till bland de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 68202
Primär: Nej
Bransch har lagts till
2025-01-21
En ny bransch har lagts till bland de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 45110
Primär: Nej
Bransch har lagts till
2025-01-21
En ny bransch har lagts till bland de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 46630
Primär: Ja
Balansräkning ändrad
2024-09-03
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 19610
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2024-09-03
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 1277
Gammalt värde: N/A
Organisationens adress rättad
2024-08-27
Organisationens adress har rättats
Årsresultatet ändrat
2024-08-27
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 16
Omsättning ändras
2024-08-27
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 3298
Organisationens adress rättad
2024-08-27
Organisationens adress har rättats
Balansräkning ändrad
2023-10-24
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 742
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2023-10-24
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 100
Gammalt värde: N/A
Omsättning ändras
2023-07-25
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 2085
Årsresultatet ändrat
2023-07-25
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 100