Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Nivika Varla 2:372 AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Nivika Varla 2:372 AB är ett aktiebolag som är verksamt inom "uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler" och grundades 1989. Företaget har sitt säte i Värnamo. Under 2025 uppgick omsättningen till 2,52 Mkr, i nivå med föregående år. Nivika Varla 2:372 AB redovisade en vinstmarginal på 41% och ett resultat på 914 Tkr.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Nivika Varla 2:372 AB och dess befattningshavare.
Inga träffar hittades i rättsliga mål
Företaget och befattningshavare förekommer inte i rättsliga mål.
Säkerhetsrapporten visar inga träffar som kräver fördjupad granskning just nu. För en komplett riskbedömning kan du även beställa en Kreditupplysning för att se aktuell skuldbild, betalningsanmärkningar och kreditvärdighet.
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
119 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
16
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
5
Observera
Avvikelser som bör följas upp
3
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
25 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.
F-skattestatus
F-skatt är aktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer inte i rättsliga beslut.

Skulder

Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är förhöjd. Skuldsättningsgrad = 3.55.
Andel kortfristiga externa skulder
Andelen kortfristiga externa skulder är låg. Justerad andel = 0.113. Ojusterad andel = 0.113.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan täcker kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 0.88.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är låg. Nettoskuld/EBITDA = 1.89.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Altman Z-score
Altman Z-score indikerar hög konkursrisk. Z-score = 1.64.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är under 1. Balanslikviditet = 0.95.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är under önskat intervall. Justerad soliditet = 21.98%.
Kassalikviditet
Kassalikviditeten är svag. Kassalikviditet = 0.95.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är negativt senaste året.
Nettomarginal
Nettomarginalen är låg. Nettomarginal = 0.00%.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 0.00 dagar.
Lageruppbyggnad
Lagernivåerna är stabila.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = 0.00%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är god. Räntetäckningsgrad = 8.60.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är god. Rörelsemarginal = 41.00%.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.
!
Ökning av kundfordringar
Underlag för kundfordringar saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoner är engagerade i många bolag.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Befattningshavare (4)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Indfast Mahed AB
Juridisk ägare

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen Firman tecknas var för sig av ledamoten suppleanten

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Nivika Varla 2:372 AB ingår i en koncern med totalt 2 bolag. Moderbolaget är Indfast Mahed AB.
Nivika Varla 2:372 AB har 0 dotterbolag.
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
580 Tkr
1
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
2,52 Mkr
0

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2025, 2024, 2023
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2025
- . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2025
1,03 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
152 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
559 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2025
1,45 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
500 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
962 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2025
2,52 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
2,38 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
2,25 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2025
1 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
7 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
10 Tkr . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2025
- . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2025
- . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2025
- . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2025
- . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2025
- . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2025
- . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2025
- . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2025
914 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
15 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
448 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2025
2,52 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
2,38 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
2,25 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2025 2024 2023
Nettoresultat
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Rörelseresultat (EBIT)
1,03 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 152 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 559 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
1,45 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 500 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 962 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
2,52 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 2,38 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 2,25 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
1 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 7 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 10 Tkr . Trend saknas
Omsättning per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Övriga intäkter
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Bruttoresultat
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
914 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 15 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 448 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
2,52 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 2,38 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 2,25 Mkr . Ökat jämfört med föregående år

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Verklig huvudman borttagen
2026-08-28
En verklig huvudman har tagits bort från organisationen.
Namn: Mats Anders Hedlund
Roll: Verklig huvudman
Gäller från: 2017-10-16
Gäller till: 2026-05-26
Närstående tillagd
2026-04-26
En närstående har lagts till för organisationen.
Namn: Indfast Mahed AB
Roll: Juridisk ägare
Gäller från: 2024-02-17
Närstående borttagen
2026-04-09
En närstående har tagits bort från organisationen.
Namn: Indfast Mahed AB
Roll: Juridisk ägare
Gäller från: 2024-02-17
Gäller till: 2026-02-24
Adress uppdaterad
2026-03-11
Organisationens adress har uppdaterats.
Giltig sedan: 2026-03-10
Ny adress
Refugen 6
33144 Värnamo
Jönköping
Värnamo
SE
Tidigare adress
Energigatan 9
43437 Kungsbacka
Halland
Kungsbacka
SE
E-postadress borttagen
2026-03-04
En e-postadress har tagits bort från organisationen.
Borttagna e-postadresser
E-postadress tillagd
2026-03-04
En ny e-postadress har kopplats till organisationen.
Tillagda e-postadresser
Verksamhetsbeskrivning ändrad
2026-03-04
Organisationens verksamhetsbeskrivning har uppdaterats.
Ny beskrivning
Bolaget ska bedriva uthyrning och förvaltning av fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
Tidigare beskrivning
Bolaget skall idka konsultverksamhet, äga och förvalta fastigheter samt bedriva handel med värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Organisationens namn uppdaterat
2026-03-01
Organisationens namn har uppdaterats.
Nytt namn: Nivika Varla 2:372 AB
Typ: OFFICIAL
Tidigare namn: Nivika Vana 2:372 AB
Typ: OFFICIAL
Årsredovisning tillagd
2026-02-27
En ny årsredovisning har publicerats för organisationen.
Rapportperiod: 2025-01-01 – 2025-12-31
Närstående tillagd
2026-02-26
En närstående har lagts till för organisationen.
Namn: Henrik Daniel Karlsson
Roll: Styrelsesuppleant
Gäller från: 2026-02-24
Närstående borttagen
2026-02-26
En närstående har tagits bort från organisationen.
Namn: Mats Anders Hedlund
Roll: Styrelse
Gäller från: 2020-03-13
Gäller till: 2026-02-23
Närstående tillagd
2026-02-26
En närstående har lagts till för organisationen.
Namn: Rickard Anders Uno Johansson
Roll: Huvudansvarig revisor
Gäller från: 2026-02-24
Närstående tillagd
2026-02-26
En närstående har lagts till för organisationen.
Namn: Olof Sverker Källgården
Roll: Styrelse
Gäller från: 2026-02-24
Närstående borttagen
2026-02-26
En närstående har tagits bort från organisationen.
Namn: Eva Christina Johansson
Roll: Styrelsesuppleant
Gäller från: 2020-03-13
Gäller till: 2026-02-23
Adress uppdaterad
2026-02-26
Organisationens adress har uppdaterats.
Giltig sedan: 2026-02-25
Ny adress
Refugen 6
33144 Värnamo
Jönköping
Värnamo
SE
Tidigare adress
Energigatan 9
43437 Kungsbacka
Halland
Kungsbacka
SE
Organisationens namn uppdaterat
2026-02-26
Organisationens namn har uppdaterats.
Nytt namn: Nivika Vana 2:372 AB
Typ: OFFICIAL
Tidigare namn: Industrifastigheter I Halland AB
Registrerat som: Industrifastigheter i Halland AB
Typ: OFFICIAL
Firmateckning ändrad
2026-02-26
Reglerna för organisationens firmateckning har ändrats.
Nya regler
Firman tecknas av styrelsen Firman tecknas var för sig av ledamoten suppleanten
Tidigare regler
Firman tecknas av styrelsen
Årsresultatet ändrat
2025-04-22
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde:
Omsättning ändras
2025-04-22
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 2377
Vinsten ändrad
2025-04-22
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: 15
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2025-04-22
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: 4393
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2024-02-27
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 448
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2024-02-27
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 4652
Gammalt värde: N/A
Omsättning ändras
2024-02-20
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 2247
Organisationens adress rättad
2024-02-20
Organisationens adress har rättats
Årsresultatet ändrat
2024-02-20
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde:
Organisationens adress rättad
2024-02-20
Organisationens adress har rättats