Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Naeslund Motorsport AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Naeslund Motorsport AB är ett aktiebolag som grundades år 2023 och är verksamt inom "Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar". Företaget har sitt säte i Östhammar. Under 2025 uppgick omsättningen till 574,43 Tkr, en ökning med 156,32 Tkr jämfört med föregående år. Under 2025 var vinstmarginalen i stort sett oförändrad jämfört med föregående år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Naeslund Motorsport AB och dess befattningshavare.
Träffar hittades i rättsliga mål
Vi har identifierat att företaget eller dess befattningshavare förekommer i rättsliga sammanhang.
* I rapporten får du detaljerade sammanfattningar av de mål som påträffats, relevanta fakta och källhänvisningar. Vid tvistemål visas information om både kärande och svarande part. Originalhandlingar levereras endast vid tvistemål.
Beställ fullständig säkerhetsrapport
Välj tillägg för att få en komplett bild av bolaget:
* När du genomför köpet av kreditupplysning godkänner du Creditsafes villkor för kreditupplysningstjänster. För att se kreditupplysning måste du vara inloggad och verifierad med BankID.
Köp både Säkerhetsrapport och Kreditupplysning för 249kr (ordinariepris 308kr).
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
189 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
21
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
1
Observera
Avvikelser som bör följas upp
1
Varning
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
24 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.
F-skattestatus
F-skatt är aktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer i rättsliga beslut.

Skulder

Andel kortfristiga externa skulder
Mycket hög andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 0.977. Ojusterad andel = 1.000.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan täcker kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 1.12.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är låg. Nettoskuld/EBITDA = -0.19.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är låg. Skuldsättningsgrad = 1.06.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Justerad soliditet
Justerad soliditet är god. Justerad soliditet = 51.90%.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar låg konkursrisk. Z-score = 4.52.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är god. Balanslikviditet = 2.19.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 6.44 dagar.
Kassalikviditet
Kassalikviditeten är god. Kassalikviditet = 1.29.
Lageruppbyggnad
Lagernivåerna är stabila.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = 63.59%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
Nettomarginal
Nettomarginalen är god. Nettomarginal = 6.17%.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är god. Rörelsemarginal = 10.00%.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar följer omsättningstakten.
!
Lönsamhetstrend
Underlag för lönsamhetstrend saknas.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.
!
Räntetäckningsgrad
Underlag för räntetäckningsgrad saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Rykte och externa signaler

!
Domänens tillgänglighet
Domän saknas för validering.
!
SSL på domänen
Domän saknas för validering.

Befattningshavare (3)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas var för sig av ledamoten suppleanten

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Naeslund Motorsport AB ingår i en koncern med totalt 4 bolag. Moderbolaget är Naeslund Förvaltning AB.
Naeslund Motorsport AB har 0 dotterbolag.
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
12,45 Mkr
6
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
477,00 Tkr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
574,43 Tkr
0

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2025, 2024, 2023
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2025
34,46 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
25,81 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
15,58 Tkr . Trend saknas
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2025
26,14 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
43,19 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
26,07 Tkr . Trend saknas
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2025
26,14 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
43,19 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
26,07 Tkr . Trend saknas
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2025
574,43 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
418,10 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
303,65 Tkr . Trend saknas
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2025
49 kr . Minskat jämfört med föregående år
2024
122 kr . Ökat jämfört med föregående år
2023
41 kr . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2025
- . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2025
- . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2025
- . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2025
- . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2025
- . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2025
75,54 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
92,99 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
57,38 Tkr . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2025
- . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2025
26,18 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
43,31 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
26,12 Tkr . Trend saknas
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2025
- . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2025 2024 2023
Nettoresultat
34,46 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 25,81 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 15,58 Tkr . Trend saknas
Rörelseresultat (EBIT)
26,14 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 43,19 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 26,07 Tkr . Trend saknas
EBITDA
26,14 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 43,19 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 26,07 Tkr . Trend saknas
Omsättning
574,43 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 418,10 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 303,65 Tkr . Trend saknas
Ränteintäkter
49 kr . Minskat jämfört med föregående år 122 kr . Ökat jämfört med föregående år 41 kr . Trend saknas
Omsättning per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Övriga intäkter
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Bruttoresultat
75,54 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 92,99 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 57,38 Tkr . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
26,18 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 43,31 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 26,12 Tkr . Trend saknas
Totala rörelseintäkter
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Årsredovisning tillagd
2026-07-01
En ny årsredovisning har publicerats för organisationen.
Rapportperiod: 2025-01-01 – 2025-12-31
Adress uppdaterad
2025-12-16
Organisationens adress har uppdaterats.
Giltig sedan: 2025-12-15
Ny adress
Långalma 704
74291 Östhammar
Uppsala
Östhammar
SE
Tidigare adress
Långalma 708
74291 Östhammar
Uppsala
Östhammar
SE
E-postadress borttagen
2025-12-12
En e-postadress har tagits bort från organisationen.
Borttagna e-postadresser
E-postadress tillagd
2025-12-12
En ny e-postadress har kopplats till organisationen.
Tillagda e-postadresser
Branschklassificering uppdaterad
2025-12-12
Organisationens branschklassificering har uppdaterats.
Standard: SNI
Nya branscher
93113
93199
93290
Tidigare branscher
93290
Primär bransch ändrad
2025-12-12
Organisationens primära bransch har ändrats.
Standard: SNI
Ny huvudbransch
95311
Tidigare huvudbransch
45201
Verksamhetsbeskrivning ändrad
2025-12-12
Organisationens verksamhetsbeskrivning har uppdaterats.
Ny beskrivning
Bolaget skall bedriva motorsport och konsultationer samt utbildning och event inom motorsport, handel med fordonstillbehör och reparation, service bil, båt och däcksarbeten, samt därmed förenlig verksamhet.
Tidigare beskrivning
Bolaget skall bedriva motorsport och konsultationer samt utbildning och event inom motorsport, handel med fordonstillbehör och reparation, service och däcksarbeten, samt därmed förenlig verksamhet.
Adress uppdaterad
2025-12-05
Organisationens adress har uppdaterats.
Giltig sedan: 2025-12-04
Ny adress
Långalma 704
74291 Östhammar
Uppsala
Östhammar
SE
Tidigare adress
Långalma 708
74291 Östhammar
Uppsala
Östhammar
SE
Adress rättad
2025-12-05
Organisationens adress har rättats.
Giltig sedan: 2025-12-04
Ny adress
Långalma 708
74291 Östhammar
Uppsala
Östhammar
SE
Tidigare adress
Långalma 708
74291 Östhammar
Uppsala
Östhammar
SE
Årsresultatet ändrat
2025-07-01
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 26
Omsättning ändras
2025-07-01
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 418
Moderbolag ändrat
2024-09-03
Moderbolaget har ändrats
Vinsten ändrad
2024-04-30
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 26
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2024-04-30
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 74
Gammalt värde: N/A
Omsättning ändras
2024-04-23
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 304
Årsresultatet ändrat
2024-04-23
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 16