Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Nödlivet Halland AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Nödlivet Halland AB är ett aktiebolag som grundades år 2022 och är verksamt inom "Detaljhandel via internet eller postorder med sport- och fritidsartiklar". Under 2024 uppgick omsättningen till 4,33 Mkr, en minskning med 3,56 Mkr jämfört med föregående år. Under 2024 var vinstmarginalen i stort sett oförändrad jämfört med föregående år. Nödlivet Halland AB hade i genomsnitt 1 anställda under året. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 49 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Nödlivet Halland AB och dess befattningshavare.
Träffar hittades i rättsliga mål
Vi har identifierat att företaget eller dess befattningshavare förekommer i rättsliga sammanhang.
* I rapporten får du detaljerade sammanfattningar av de mål som påträffats, relevanta fakta och källhänvisningar. Vid tvistemål visas information om både kärande och svarande part. Originalhandlingar levereras endast vid tvistemål.
Beställ fullständig säkerhetsrapport
Välj tillägg för att få en komplett bild av bolaget:
* När du genomför köpet av kreditupplysning godkänner du Creditsafes villkor för kreditupplysningstjänster. För att se kreditupplysning måste du vara inloggad och verifierad med BankID.
Köp både Säkerhetsrapport och Kreditupplysning för 249kr (ordinariepris 308kr).
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
189 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
14
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
5
Observera
Avvikelser som bör följas upp
5
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
25 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

F-skattestatus
F-skatt saknas eller är inaktiv.
Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer i rättsliga beslut.

Skulder

Kassa/kortfristig skuld
Kassan är otillräcklig för kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 0.17.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är mycket hög. Nettoskuld/EBITDA = 117.04.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är mycket hög. Skuldsättningsgrad = 42.48.
Andel kortfristiga externa skulder
Andelen kortfristiga externa skulder är låg. Justerad andel = 0.173. Ojusterad andel = 0.173.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Justerad soliditet
Justerad soliditet är kritiskt låg. Justerad soliditet = 2.30%.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar växer betydligt snabbare än omsättningen.
Kassalikviditet
Kassalikviditeten är svag. Kassalikviditet = 0.81.
Nettomarginal
Nettomarginalen är låg. Nettomarginal = 0.10%.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är låg. Rörelsemarginal = 0.00%.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar låg konkursrisk. Z-score = 3.91.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är god. Balanslikviditet = 5.75.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 11.88 dagar.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = 105.67%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är god. Räntetäckningsgrad = 9.01.
!
Lageruppbyggnad
Underlag för lager saknas.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Rykte och externa signaler

!
Domänens tillgänglighet
Domän saknas för validering.
!
SSL på domänen
Domän saknas för validering.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Niclas Christopher Stelander (35 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
100% - 100%

Befattningshavare (3)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Nödlivet Halland AB ingår i en koncern med totalt 2 bolag. Moderbolaget är Mango Solutions AB.
Nödlivet Halland AB har 0 dotterbolag.
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
54,10 Tkr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
4,33 Mkr
1

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2024, 2023, 2022
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2024
4,35 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
−580,0 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
26 Tkr . Trend saknas
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2024
4,82 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
−591,1 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
44 Tkr . Trend saknas
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2024
10,58 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
−591,1 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
44 Tkr . Trend saknas
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2024
4,33 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
7,89 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
436 Tkr . Trend saknas
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2024
65 kr . Minskat jämfört med föregående år
2023
120 kr . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2024
4,33 Mkr . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
2,16 Mkr . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
188,71 Tkr . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2024
1 . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2024
2,16 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
3,14 Mkr . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2024
4,35 Tkr . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2024
4,35 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
−591,0 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
44 Tkr . Trend saknas
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
436 Tkr . Trend saknas
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2024 2023 2022
Nettoresultat
4,35 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −580,0 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 26 Tkr . Trend saknas
Rörelseresultat (EBIT)
4,82 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −591,1 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 44 Tkr . Trend saknas
EBITDA
10,58 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −591,1 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 44 Tkr . Trend saknas
Omsättning
4,33 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 7,89 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 436 Tkr . Trend saknas
Ränteintäkter
65 kr . Minskat jämfört med föregående år 120 kr . Trend saknas - . Trend saknas
Omsättning per anställd
4,33 Mkr . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
2,16 Mkr . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
188,71 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
1 . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Övriga intäkter
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Bruttoresultat
2,16 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 3,14 Mkr . Trend saknas - . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
4,35 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
4,35 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −591,0 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 44 Tkr . Trend saknas
Totala rörelseintäkter
- . Trend saknas - . Trend saknas 436 Tkr . Trend saknas

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Årsredovisning rättad
2026-07-01
En årsredovisning för organisationen har rättats.
Rapportperiod: 2022-05-01 – 2022-12-31
Närstående uppdaterad
2026-02-13
Informationen om en närstående har uppdaterats för organisationen.
Aktuell uppgift
Namn: Mango Solutions AB
Roll: Juridisk ägare
Gäller från: 2024-04-12
Tidigare uppgift
Namn: ND Fastigheter AB
Roll: Juridisk ägare
Gäller från: 2024-04-12
Årsredovisning rättad
2026-01-30
En årsredovisning för organisationen har rättats.
Rapportperiod: 2022-05-01 – 2022-12-31
Primär bransch ändrad
2025-12-12
Organisationens primära bransch har ändrats.
Standard: SNI
Ny huvudbransch
47634
Tidigare huvudbransch
47919
Adress uppdaterad
2025-12-02
Organisationens adress har uppdaterats.
Giltig sedan: 2025-12-01
Ny adress
Hallands Län Halmstad
Tidigare adress
Österängsgatan 5
30253 Halmstad
Halland
Halmstad
SE
Avregistrerad för moms
2025-12-02
Organisationen är inte längre momsregistrerad.
Status: Momsregistrering avregistrerad
Beskrivning: Organisationen är inte längre registrerad för moms.
Ändringsdatum: 2025-12-01
F-skatt avregistrerad
2025-12-02
Organisationen är inte längre registrerad för F-skatt.
Status: F-skatt avregistrerad
Beskrivning: Organisationen är inte längre registrerad för F-skatt.
Ändringsdatum: 2025-11-21
Avregistrerad som arbetsgivare
2025-12-02
Organisationen är inte längre registrerad som arbetsgivare.
Status: Avregistrerad som arbetsgivare
Beskrivning: Organisationen är inte längre registrerad som arbetsgivare.
Ändringsdatum: 2025-12-01
Antal anställda har ändrat
2025-11-11
Det rapporterade antalet anställda för organisationen har ändrats.
Nuvarande uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Tidigare uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Organisationsstatus ändrad
2025-11-11
Organisationens status har ändrats.
Ny status: Konkurs inledd
Gäller från: 2025-11-07
Tidigare status: Aktiv
Markerad som ej verksam
2025-11-11
Organisationen har markerats som ej verksam.
Status: Markerad som vilande
Beskrivning: Organisationen är markerad som icke verksam.
Ändringsdatum: 2025-11-11
Bolagsverkets status ändrad
2025-11-11
Organisationens status hos Bolagsverket har ändrats.
Ny status: Konkurs inledd
Ny statuskod: 20
Tidigare status: Aktiv
Gäller från: 2025-11-07
Organisationens adress har ändrats.
2025-10-14
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2025-10-06
Ny adress
Österängsgatan 5 30253 Halmstad
30253 Halland SE
Gammal adress
Föreningsgatan 5 30249 Halmstad
30249 Halland SE
Organisationens adress har ändrats.
2025-10-14
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2025-10-06
Ny adress
Österängsgatan 5 30253 Halmstad
30253 Halland SE
Gammal adress
Föreningsgatan 5 30249 Halmstad
30249 Halland SE
Årsredovisning rättad
2025-10-10
En årsredovisning för organisationen har rättats.
Rapportperiod: 2022-05-01 – 2022-12-31
Årsredovisning rättad
2025-10-09
En årsredovisning för organisationen har rättats.
Rapportperiod: 2022-05-01 – 2022-12-31
Adress uppdaterad
2025-10-07
Organisationens adress har uppdaterats.
Giltig sedan: 2025-10-06
Ny adress
Österängsgatan 5
30253 Halmstad
Halland
Halmstad
SE
Tidigare adress
Föreningsgatan 5
30249 Halmstad
Halland
Halmstad
SE
Årsresultatet ändrat
2025-03-18
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 4
Omsättning ändras
2025-03-18
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 4329
Arbetsställe ändrat
2025-03-18
Information om arbetsställe har ändrats
Balansräkning ändrad
2025-03-18
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: 1306
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2025-03-18
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: 4
Gammalt värde: N/A
Organisationens adress har ändrats.
2024-08-13
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2024-08-12
Ny adress
Föreningsgatan 5 30249 Halmstad
30249 Halland SE
Gammal adress
Pluringvägen 17 31138 Falkenberg
31138 Halland SE
Organisationens adress har ändrats.
2024-08-13
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2024-08-12
Ny adress
Föreningsgatan 5 30249 Halmstad
30249 Halland SE
Gammal adress
Pluringvägen 17 31138 Falkenberg
31138 Halland SE
Balansräkning ändrad
2024-04-30
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 191
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2024-04-30
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: -591
Gammalt värde: N/A
Årsresultatet ändrat
2024-04-23
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: -580
Omsättning ändras
2024-04-23
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 7886
Moderbolag ändrat
2024-04-09
Moderbolaget har ändrats
Arbetsställe ändrat
2024-03-05
Information om arbetsställe har ändrats
Registrerad som arbetsgivare
2024-02-27
Företaget har registrerats som arbetsgivare
Organisationens adress har ändrats.
2023-12-19
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2023-12-18
Ny adress
Pluringvägen 17 31138 Falkenberg
31138 Halland SE
Gammal adress
Flygaregatan 6 30238 Halmstad
30238 SE
Organisationens adress har ändrats.
2023-12-19
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2023-12-18
Ny adress
Pluringvägen 17 31138 Falkenberg
31138 Halland SE
Gammal adress
Flygaregatan 6 30238 Halmstad
30238 SE