Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Nässelgrundet Anläggning AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Nässelgrundet Anläggning AB är ett aktiebolag som är verksamt inom "anläggningsarbeten för telekommunikation" och grundades 2019. Företaget har sitt säte i Bromma. Under 2024 uppgick omsättningen till 65,60 Mkr, en minskning med 5,94 Mkr jämfört med föregående år. Under 2024 var vinstmarginalen i stort sett oförändrad jämfört med föregående år. Nässelgrundet Anläggning AB hade i genomsnitt 14 anställda under året. Under 2024 minskade antalet anställda med 13% jämfört med föregående år. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 50 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Nässelgrundet Anläggning AB och dess befattningshavare.
Träffar hittades i rättsliga mål
Vi har identifierat att företaget eller dess befattningshavare förekommer i rättsliga sammanhang.
* I rapporten får du detaljerade sammanfattningar av de mål som påträffats, relevanta fakta och källhänvisningar. Vid tvistemål visas information om både kärande och svarande part. Originalhandlingar levereras endast vid tvistemål.
Beställ fullständig säkerhetsrapport
Välj tillägg för att få en komplett bild av bolaget:
* När du genomför köpet av kreditupplysning godkänner du Creditsafes villkor för kreditupplysningstjänster. För att se kreditupplysning måste du vara inloggad och verifierad med BankID.
Köp både Säkerhetsrapport och Kreditupplysning för 249kr (ordinariepris 308kr).
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
189 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
12
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
6
Observera
Avvikelser som bör följas upp
3
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
22 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.
F-skattestatus
F-skatt är aktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer i rättsliga beslut.

Skulder

Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är mycket hög. Skuldsättningsgrad = 34.68.
Andel kortfristiga externa skulder
Förhöjd andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 0.692. Ojusterad andel = 0.777.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.
!
Kassa/kortfristig skuld
Underlag för kassa/kortfristig skuld saknas.
!
Nettoskuld/EBITDA
Underlag för nettoskuld/EBITDA saknas.

Finansiell hälsa

Balanslikviditet
Balanslikviditeten är under 1. Balanslikviditet = 0.86.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är negativt två år i rad.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är kritiskt låg, men korrigerad med kortfristiga skulder till koncernföretag blir den gul. Bas = 2.80%, korrigerad = 11.04%.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar förhöjd risk. Z-score = 2.78.
Nettomarginal
Nettomarginalen är låg. Nettomarginal = -0.02%.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar växer snabbare än omsättningen.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 44.10 dagar.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = -1.76%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är god. Räntetäckningsgrad = 3.68.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är god. Rörelsemarginal = 6.00%.
!
Kassalikviditet
Underlag för kassalikviditet saknas.
!
Lageruppbyggnad
Underlag för lager saknas.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Regeln hoppar över bolag med resultat eller omsättning över 10 Mkr.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Alexander Mirko Lundin (38 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
50% - 75%

Befattningshavare (6)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen Firman tecknas var för sig av ledamöterna suppleanten

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Nässelgrundet Anläggning AB ingår i en koncern med totalt 5 bolag. Moderbolaget är Nässelgrundet AB.
Nässelgrundet Anläggning AB har 0 dotterbolag.
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
5,21 Mkr
3
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
65,60 Mkr
14
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
1
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
20,57 Mkr
11
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
32,02 Mkr
33

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2024, 2023, 2022
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2024
−13,4 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
656 Tkr . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2024
3,76 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
5,07 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
4,41 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2024
4,80 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
5,80 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
4,44 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2024
65,60 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
71,54 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
50,56 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2024
- . Trend saknas
2023
1 Tkr . Oförändrat jämfört med föregående år
2022
1 Tkr . Oförändrat jämfört med föregående år
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2024
4,69 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
4,47 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
2,97 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
2,19 Mkr . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
874,35 Tkr . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2024
14 . Minskat jämfört med föregående år
2023
16 . Minskat jämfört med föregående år
2022
17 . Ökat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2024
606,60 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
381 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
427 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2024
30,60 Mkr . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2024
−955 kr . Minskat jämfört med föregående år
2023
41 Tkr . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2024
2,74 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
4,58 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
4,20 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2024
66,20 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
71,92 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
50,98 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2024 2023 2022
Nettoresultat
−13,4 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 656 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas
Rörelseresultat (EBIT)
3,76 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 5,07 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 4,41 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
4,80 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 5,80 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 4,44 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
65,60 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 71,54 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 50,56 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
- . Trend saknas 1 Tkr . Oförändrat jämfört med föregående år 1 Tkr . Oförändrat jämfört med föregående år
Omsättning per anställd
4,69 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 4,47 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 2,97 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
2,19 Mkr . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
874,35 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
14 . Minskat jämfört med föregående år 16 . Minskat jämfört med föregående år 17 . Ökat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
606,60 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 381 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 427 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
30,60 Mkr . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
−955 kr . Minskat jämfört med föregående år 41 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
2,74 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 4,58 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 4,20 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
66,20 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 71,92 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 50,98 Mkr . Ökat jämfört med föregående år

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Primär bransch ändrad
2025-12-12
Organisationens primära bransch har ändrats.
Standard: SNI
Ny huvudbransch
42222
Tidigare huvudbransch
42220
Branschklassificering uppdaterad
2025-12-12
Organisationens branschklassificering har uppdaterats.
Standard: SNI
Nya branscher
43120
78201
Tidigare branscher
43120
78200
Omsättning ändras
2025-07-01
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 65597
Årsresultatet ändrat
2025-07-01
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: -13
Arbetsställe ändrat
2025-07-01
Information om arbetsställe har ändrats
Balansräkning ändrad
2024-09-03
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 38358
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2024-09-03
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 4582
Gammalt värde: N/A
Omsättning ändras
2024-08-27
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 71540
Årsresultatet ändrat
2024-08-27
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 656
Arbetsställe ändrat
2024-08-27
Information om arbetsställe har ändrats
Organisationens adress rättad
2024-02-13
Organisationens adress har rättats
Organisationens adress rättad
2024-02-13
Organisationens adress har rättats
Balansräkning ändrad
2023-10-24
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 13735
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2023-10-24
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 4199
Gammalt värde: N/A
Arbetsställe ändrat
2023-09-12
Information om arbetsställe har ändrats
Årsresultatet ändrat
2023-09-12
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde:
Omsättning ändras
2023-09-12
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 50557