Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Muraren Och Stensättaren 8 AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Muraren Och Stensättaren 8 AB är ett aktiebolag som grundades år 2015 och är verksamt inom "Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder". Företaget har sitt säte i Hässleholm. Under 2025 uppgick omsättningen till 2,68 Mkr, en minskning med 148,91 Tkr jämfört med föregående år. Under 2025 var vinstmarginalen i stort sett oförändrad jämfört med föregående år. Muraren Och Stensättaren 8 AB hade i genomsnitt 1 anställda under året. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 46 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Muraren Och Stensättaren 8 AB och dess befattningshavare.
Inga träffar hittades i rättsliga mål
Företaget och befattningshavare förekommer inte i rättsliga mål.
Säkerhetsrapporten visar inga träffar som kräver fördjupad granskning just nu. För en komplett riskbedömning kan du även beställa en Kreditupplysning för att se aktuell skuldbild, betalningsanmärkningar och kreditvärdighet.
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
119 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
14
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
3
Observera
Avvikelser som bör följas upp
6
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
24 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.
F-skattestatus
F-skatt är aktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer inte i rättsliga beslut.

Skulder

Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är mycket hög. Nettoskuld/EBITDA = 87.19.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är mycket hög. Skuldsättningsgrad = 16.43.
Andel kortfristiga externa skulder
Andelen kortfristiga externa skulder är låg. Justerad andel = 0.063. Ojusterad andel = 0.063.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan täcker kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 0.93.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Altman Z-score
Altman Z-score indikerar hög konkursrisk. Z-score = 0.23.
Nettomarginal
Nettomarginalen är mycket svag. Nettomarginal = -7.80%.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är under 1. Räntetäckningsgrad = -588.69.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar växer betydligt snabbare än omsättningen.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är under önskat intervall. Justerad soliditet = 5.74%.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är måttlig. Balanslikviditet = 1.27.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är låg. Rörelsemarginal = -3.00%.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 24.50 dagar.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = -18.29%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
!
Kassalikviditet
Underlag för kassalikviditet saknas.
!
Lageruppbyggnad
Underlag för lager saknas.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Piotr Pawel Kwiatkowski (54 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
100% - 100%

Befattningshavare (5)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

David Kwiatkowski (26 år)
Styrelsesuppleant
ATKI AB
Juridisk ägare

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Muraren Och Stensättaren 8 AB ingår i en koncern med totalt 3 bolag. Moderbolaget är Atki AB.
Muraren Och Stensättaren 8 AB har 0 dotterbolag.
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
2,68 Mkr
1

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2025, 2024, 2023
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2025
−209,5 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
−120,6 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
−168,0 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2025
−91,8 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
97,16 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
−180,1 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2025
166,07 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
355,06 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
77,82 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2025
2,68 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
2,83 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
2,88 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2025
2,45 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
6,82 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
21,58 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2025
2,68 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
2,83 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
2,88 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2025
2,68 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
2,86 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
2,88 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2025
706,56 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
679,02 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
677,48 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2025
1 . Oförändrat jämfört med föregående år
2024
1 . Oförändrat jämfört med föregående år
2023
1 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2025
- . Trend saknas
2024
22,66 Tkr . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2025
2,68 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
2,86 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
2,88 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2025
−209,5 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
−120,6 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
−168,0 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2025
−89,5 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
103,14 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
−158,5 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2025
- . Trend saknas
2024
2,86 Mkr . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2025 2024 2023
Nettoresultat
−209,5 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −120,6 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −168,0 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
−91,8 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 97,16 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −180,1 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
166,07 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 355,06 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 77,82 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
2,68 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 2,83 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 2,88 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
2,45 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 6,82 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 21,58 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning per anställd
2,68 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 2,83 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 2,88 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
2,68 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 2,86 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 2,88 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Personalkostnad per anställd
706,56 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 679,02 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 677,48 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Genomsnittligt antal anställda
1 . Oförändrat jämfört med föregående år 1 . Oförändrat jämfört med föregående år 1 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
- . Trend saknas 22,66 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas
Bruttoresultat
2,68 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 2,86 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 2,88 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Nettoresultat per anställd
−209,5 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −120,6 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −168,0 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
−89,5 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 103,14 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −158,5 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
- . Trend saknas 2,86 Mkr . Trend saknas - . Trend saknas

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Årsredovisning tillagd
2026-06-01
En ny årsredovisning har publicerats för organisationen.
Rapportperiod: 2025-01-01 – 2025-12-31
Närstående uppdaterad
2025-12-13
Informationen om en närstående har uppdaterats för organisationen.
Aktuell uppgift
Namn: ATKI AB
Roll: Juridisk ägare
Gäller från: 2025-08-09
Tidigare uppgift
Namn: ATKI AB
Roll: Juridisk ägare
Gäller från: 2025-10-11
Närstående uppdaterad
2025-10-13
Informationen om en närstående har uppdaterats för organisationen.
Aktuell uppgift
Namn: ATKI AB
Roll: Juridisk ägare
Gäller från: 2025-10-11
Tidigare uppgift
Namn: ATKI AB
Roll: Juridisk ägare
Gäller från: 2025-08-09
Balansräkning ändrad
2025-06-10
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: 16362
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2025-06-10
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: 103
Gammalt värde: N/A
Ny styrelsemedlem
2025-06-03
En ny medlem har lagts till i organisationens styrelse
Namn: Cedra Sverige AB
Organisationsnummer: 559513-6275
Roller: Revisor
Giltig från: 2025-05-28
Styrelsemedlem borttagen
2025-06-03
En medlem har tagits bort från organisationens styrelse
Namn: Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Organisationsnummer: 556029-6740
Roller: Revisor
Giltig från: 2022-08-09
Årsresultatet ändrat
2025-05-27
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: -121
Omsättning ändras
2025-05-27
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 2834
Vinsten ändrad
2024-05-28
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: -159
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2024-05-28
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 17531
Gammalt värde: N/A
Organisationens adress rättad
2024-05-14
Organisationens adress har rättats
Omsättning ändras
2024-05-14
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 2877
Årsresultatet ändrat
2024-05-14
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: -168