Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Mpp Bygg AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Mpp Bygg AB är ett aktiebolag som grundades år 2019 och är verksamt inom "Byggande av bostadshus och andra byggnader". Företaget har sitt säte i Staffanstorp. Under 2024 uppgick omsättningen till 11,20 Tkr, en minskning med 1,53 Mkr jämfört med föregående år. Mpp Bygg AB redovisade en vinstmarginal på 50% och ett resultat på 6,38 Tkr.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Mpp Bygg AB och dess befattningshavare.
Träffar hittades i rättsliga mål
Vi har identifierat att företaget eller dess befattningshavare förekommer i rättsliga sammanhang.
* I rapporten får du detaljerade sammanfattningar av de mål som påträffats, relevanta fakta och källhänvisningar. Vid tvistemål visas information om både kärande och svarande part. Originalhandlingar levereras endast vid tvistemål.
Beställ fullständig säkerhetsrapport
Välj tillägg för att få en komplett bild av bolaget:
* När du genomför köpet av kreditupplysning godkänner du Creditsafes villkor för kreditupplysningstjänster. För att se kreditupplysning måste du vara inloggad och verifierad med BankID.
Köp både Säkerhetsrapport och Kreditupplysning för 249kr (ordinariepris 308kr).
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
189 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
12
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
1
Observera
Avvikelser som bör följas upp
10
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
24 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.
F-skattestatus
F-skatt är aktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer i rättsliga beslut.

Skulder

Andel kortfristiga externa skulder
Mycket hög andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 1.000. Ojusterad andel = 1.000.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan är otillräcklig för kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 0.00.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är mycket hög. Nettoskuld/EBITDA = 477.61.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är mycket hög. Skuldsättningsgrad = 78.18.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Justerad soliditet
Justerad soliditet är kritiskt låg. Justerad soliditet = 1.26%.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar hög konkursrisk. Z-score = -0.61.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är under 1. Balanslikviditet = 0.11.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är mycket hög. DSO = 2393.39 dagar.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är negativt två år i rad.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar växer betydligt snabbare än omsättningen.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = 11.83%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Nettomarginal
Nettomarginalen är god. Nettomarginal = 56.96%.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är god. Räntetäckningsgrad = 2.25.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är god. Rörelsemarginal = 88.00%.
!
Kassalikviditet
Underlag för kassalikviditet saknas.
!
Lageruppbyggnad
Underlag för lager saknas.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Befattningshavare (4)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Marcin Jan Bratkowski (47 år)
Styrelsesuppleant
MPP Holding AB
Juridisk ägare

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen Firman tecknas var för sig av ledamöterna suppleanten

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Mpp Bygg AB ingår i en koncern med totalt 3 bolag. Moderbolaget är Mpp Holding AB.
Mpp Bygg AB har 1 dotterbolag.
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
11,20 Tkr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2024, 2023, 2022
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2024
6,38 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
3,97 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
350 kr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2024
9,87 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
34,0 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
−110,8 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2024
9,87 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
34,0 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
−89,8 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2024
11,20 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
1,54 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
5,42 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2024
889 kr . Ökat jämfört med föregående år
2023
76 kr . Ökat jämfört med föregående år
2022
45 kr . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2024
10,33 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
15,86 Tkr . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2024
130,52 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
1,60 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
3,51 Mkr . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2024
6,38 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
3,97 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
−120,6 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2024
21,53 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
1,56 Mkr . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2024 2023 2022
Nettoresultat
6,38 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 3,97 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 350 kr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
9,87 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 34,0 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −110,8 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
9,87 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 34,0 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −89,8 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
11,20 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,54 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 5,42 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
889 kr . Ökat jämfört med föregående år 76 kr . Ökat jämfört med föregående år 45 kr . Trend saknas
Omsättning per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Övriga intäkter
10,33 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 15,86 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas
Bruttoresultat
130,52 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,60 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 3,51 Mkr . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
6,38 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 3,97 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −120,6 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
21,53 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,56 Mkr . Trend saknas - . Trend saknas

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Primär bransch ändrad
2025-12-12
Organisationens primära bransch har ändrats.
Standard: SNI
Ny huvudbransch
41000
Tidigare huvudbransch
41200
Omsättning ändras
2025-08-07
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 11
Årsresultatet ändrat
2025-08-07
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 6
Organisationens adress rättad
2025-08-07
Organisationens adress har rättats
Organisationens adress rättad
2025-08-07
Organisationens adress har rättats
Vinsten ändrad
2025-08-07
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: 6
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2025-08-07
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: 4776
Gammalt värde: N/A
Avregistrerad som arbetsgivare
2025-03-25
Företaget har avregistrerats som arbetsgivare
Vinsten ändrad
2024-08-13
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 4
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2024-08-13
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 5357
Gammalt värde: N/A
Årsresultatet ändrat
2024-08-06
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 4
Omsättning ändras
2024-08-06
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 1542
Organisationens adress har ändrats.
2024-02-20
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2024-02-19
Ny adress
Knästorps Kvarnväg 287-16 24593 Staffanstorp
24593 Skåne SE
Gammal adress
Hammarvägen 17 23237 Arlöv
23237 Skåne SE
Organisationens adress har ändrats.
2024-02-20
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2024-02-19
Ny adress
Knästorps Kvarnväg 287-16 24593 Staffanstorp
24593 Skåne SE
Gammal adress
Hammarvägen 17 23237 Arlöv
23237 Skåne SE
Balansräkning ändrad
2023-10-24
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 6404
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2023-10-24
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: -121
Gammalt värde: N/A
Arbetsställe ändrat
2023-08-08
Information om arbetsställe har ändrats
Omsättning ändras
2023-07-11
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 5418
Årsresultatet ändrat
2023-07-11
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: