Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Mitt Hjärta Lorensdals Veterinärklinik AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Mitt Hjärta Lorensdals Veterinärklinik AB är ett aktiebolag som grundades år 2023 och är verksamt inom "Veterinärverksamhet". Företaget har sitt säte i Vellinge. Under 2025 uppgick omsättningen till 4,58 Mkr, en ökning med 4,39 Mkr jämfört med föregående år. Under 2025 var vinstmarginalen i stort sett oförändrad jämfört med föregående år. Mitt Hjärta Lorensdals Veterinärklinik AB hade i genomsnitt 8 anställda under året. Under 2025 ökade antalet anställda med 700% jämfört med föregående år. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 72 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Mitt Hjärta Lorensdals Veterinärklinik AB och dess befattningshavare.
Inga träffar hittades i rättsliga mål
Företaget och befattningshavare förekommer inte i rättsliga mål.
Säkerhetsrapporten visar inga träffar som kräver fördjupad granskning just nu. För en komplett riskbedömning kan du även beställa en Kreditupplysning för att se aktuell skuldbild, betalningsanmärkningar och kreditvärdighet.
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
119 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
12
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
4
Observera
Avvikelser som bör följas upp
7
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
24 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.
F-skattestatus
F-skatt är aktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer inte i rättsliga beslut.

Skulder

Kassa/kortfristig skuld
Kassan är otillräcklig för kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 0.08.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är mycket hög. Skuldsättningsgrad = 101.75.
Andel kortfristiga externa skulder
Andelen kortfristiga externa skulder är låg. Justerad andel = 0.299. Ojusterad andel = 1.000.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är låg. Nettoskuld/EBITDA = -1.54.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Altman Z-score
Altman Z-score indikerar hög konkursrisk. Z-score = -1.62.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är under 1. Balanslikviditet = 0.23.
Kassalikviditet
Kassalikviditeten är under 0,8. Kassalikviditet = 0.13.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är under 1. Räntetäckningsgrad = -36.79.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är mycket svag. Rörelsemarginal = -64.00%.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är kritiskt låg, men korrigerad med kortfristiga skulder till koncernföretag blir den gul. Bas = 0.97%, korrigerad = 70.41%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är negativt senaste året.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är negativt senaste året.
Nettomarginal
Nettomarginalen är låg. Nettomarginal = -0.12%.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 9.99 dagar.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = -11.77%.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar följer omsättningstakten.
!
Lageruppbyggnad
Underlag för lager saknas.
!
Lönsamhetstrend
Underlag för lönsamhetstrend saknas.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Anna Katarina Hammarström (60 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
25% - 50%
Eskil Ingemar Hammarström (76 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
25% - 50%

Befattningshavare (4)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen Firman tecknas var för sig av ledamöterna

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Mitt Hjärta Lorensdals Veterinärklinik AB ingår i en koncern med totalt 8 bolag. Moderbolaget är Mitt Hjärta Företagen AB.
Mitt Hjärta Lorensdals Veterinärklinik AB har 0 dotterbolag.
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
1,91 Mkr
2
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
1,93 Mkr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
674,10 Tkr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
2,34 Mkr
3
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
4,58 Mkr
8
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
1,27 Mkr
1
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
667,86 Tkr
0

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2025, 2024
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2025
−5,4 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
−256,7 Tkr . Trend saknas
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2025
−2,9 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
−256,6 Tkr . Trend saknas
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2025
−2,5 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
−256,6 Tkr . Trend saknas
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2025
4,58 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
191,42 Tkr . Trend saknas
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2025
892 kr . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2025
572,14 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
191,42 Tkr . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2025
383,03 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
191,42 Tkr . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2025
320,93 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
384,67 Tkr . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2025
8 . Ökat jämfört med föregående år
2024
1 . Trend saknas
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2025
- . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2025
3,06 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
191,42 Tkr . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2025
−681 kr . Ökat jämfört med föregående år
2024
−256,7 Tkr . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2025
−3,0 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
−256,7 Tkr . Trend saknas
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2025
- . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2025 2024
Nettoresultat
−5,4 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −256,7 Tkr . Trend saknas
Rörelseresultat (EBIT)
−2,9 Mkr . Minskat jämfört med föregående år −256,6 Tkr . Trend saknas
EBITDA
−2,5 Mkr . Minskat jämfört med föregående år −256,6 Tkr . Trend saknas
Omsättning
4,58 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 191,42 Tkr . Trend saknas
Ränteintäkter
892 kr . Trend saknas - . Trend saknas
Omsättning per anställd
572,14 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 191,42 Tkr . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
383,03 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 191,42 Tkr . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
320,93 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 384,67 Tkr . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
8 . Ökat jämfört med föregående år 1 . Trend saknas
Övriga intäkter
- . Trend saknas - . Trend saknas
Bruttoresultat
3,06 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 191,42 Tkr . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
−681 kr . Ökat jämfört med föregående år −256,7 Tkr . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
−3,0 Mkr . Minskat jämfört med föregående år −256,7 Tkr . Trend saknas
Totala rörelseintäkter
- . Trend saknas - . Trend saknas

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Årsredovisning tillagd
2025-11-01
En ny årsredovisning har publicerats för organisationen.
Rapportperiod: 2024-05-01 – 2025-04-30
Antal anställda har ändrat
2025-11-01
Det rapporterade antalet anställda för organisationen har ändrats.
Nuvarande uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Tidigare uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Arbetsställe ändrat
2025-03-11
Information om arbetsställe har ändrats
Årsresultatet ändrat
2025-03-10
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2024-04-01
Varaktighet: 6
Värde: -257
Omsättning ändras
2025-03-10
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2024-04-01
Varaktighet: 6
Värde: 191
Arbetsställe ändrat
2025-03-10
Information om arbetsställe har ändrats
Balansräkning ändrad
2025-03-10
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-11-01 - 2024-05-01
Värde: 64
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2025-03-10
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-11-01 - 2024-05-01
Värde: -257
Gammalt värde: N/A
Arbetsställe ändrat
2025-02-11
Information om arbetsställe har ändrats
Arbetsställe ändrat
2024-12-11
Information om arbetsställe har ändrats
Moderbolag ändrat
2024-12-11
Moderbolaget har ändrats
Bransch har lagts till
2024-10-29
En ny bransch har lagts till bland de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 75000
Primär: Ja
Organisationens adress har ändrats.
2024-10-29
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2024-10-28
Ny adress
Eskilstorps Ängaväg 2 23591 Vellinge
23591 Skåne SE
Lägenhet 36
Gammal adress
Allmänningsvägen 13 23641 Höllviken
23641 Skåne SE
Bransch har tagits bort
2024-10-29
En bransch har tagits bort från de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 86909
Primär: Nej
Bransch har tagits bort
2024-10-29
En bransch har tagits bort från de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 85599
Primär: Nej
Bransch har tagits bort
2024-10-29
En bransch har tagits bort från de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 86222
Primär: Ja
Bransch har lagts till
2024-10-29
En ny bransch har lagts till bland de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 47762
Primär: Nej