Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Mc Center Trestad AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Mc Center Trestad AB är ett aktiebolag. Företaget grundades år 2020 och har verksamhet inom "reparation och underhåll av motorcyklar". Företaget har sitt säte i Uddevalla. Under 2026 uppgick omsättningen till 10,09 Mkr, en ökning med 7,30 Mkr jämfört med föregående år. Mc Center Trestad AB redovisade en vinstmarginal på 12% och ett resultat efter finansiella poster på 1,08 Mkr. Mc Center Trestad AB hade i genomsnitt 0 anställda under året.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Laddar diagram
Välj en rad i tabellen för att ändra diagrammet.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Mc Center Trestad AB och dess befattningshavare.
Träffar hittades i rättsliga mål
Vi har identifierat att företaget eller dess befattningshavare förekommer i rättsliga sammanhang.
* I rapporten får du detaljerade sammanfattningar av de mål som påträffats, relevanta fakta och källhänvisningar. Vid tvistemål visas information om både kärande och svarande part. Originalhandlingar levereras endast vid tvistemål.
Beställ fullständig säkerhetsrapport
Välj tillägg för att få en komplett bild av bolaget:
* När du genomför köpet av kreditupplysning godkänner du Creditsafes villkor för kreditupplysningstjänster. För att se kreditupplysning måste du vara inloggad och verifierad med BankID.
Köp både Säkerhetsrapport och Kreditupplysning för 249kr (ordinariepris 308kr).
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
189 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
17
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
6
Observera
Avvikelser som bör följas upp
2
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
26 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.
F-skattestatus
F-skatt är aktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer i rättsliga beslut.

Skulder

Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är mycket hög. Skuldsättningsgrad = 5.43. Vid korrigering med kortfristiga skulder till koncernföretag blir utfallet gult. Bas = 5.43, korrigerad = 3.20.
Andel kortfristiga externa skulder
Förhöjd andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 0.527. Ojusterad andel = 0.937.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan täcker kortfristiga skulder delvis. Kassa/kortfristig skuld = 0.43.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är låg. Nettoskuld/EBITDA = 2.25.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Kassalikviditet
Kassalikviditeten är under 0,8. Kassalikviditet = 0.54.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar förhöjd risk. Z-score = 2.68.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är måttlig. Balanslikviditet = 1.15.
Lageruppbyggnad
Omsättningshastigheten i lager är långsam.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är under önskat intervall, men korrigerad med kortfristiga skulder till koncernföretag blir den grön. Bas = 16.08%, korrigerad = 50.46%.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 12.94 dagar.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = 1258.19%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
Nettomarginal
Nettomarginalen är god. Nettomarginal = 8.11%.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är god. Räntetäckningsgrad = 11.85.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är god. Rörelsemarginal = 12.00%.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar följer omsättningstakten.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Målvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Regeln hoppar över bolag med resultat eller omsättning över 10 Mkr.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Rykte och externa signaler

!
Domänens tillgänglighet
Domän saknas för validering.
!
SSL på domänen
Domän saknas för validering.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Bengt Jimmy Palander (50 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
50% - 75%
Johan Patrik Swedblom (51 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
25% - 50%

Befattningshavare (6)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Mc Center Trestad AB ingår i en koncern med totalt 3 bolag. Moderbolaget är Psjp Invest AB.
Mc Center Trestad AB har 0 dotterbolag.
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
3,11 Mkr
6
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
10,09 Mkr
0

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2026, 2025, 2024
Årets resultat
Årets resultat efter att samtliga intäkter, kostnader, bokslutsdispositioner och skatter har beaktats.
2026
817,98 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2025
39,72 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
413,60 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2026
1,18 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2025
73,49 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
529,64 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2026
1,27 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2025
115,66 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
529,64 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2026
10,09 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2025
2,78 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
1,29 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2026
639 kr . Minskat jämfört med föregående år
2025
657 kr . Minskat jämfört med föregående år
2024
6,82 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2026
Saknas . Trend saknas
2025
Saknas . Trend saknas
2024
1,29 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2026
Saknas . Trend saknas
2025
Saknas . Trend saknas
2024
1,08 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2026
Saknas . Trend saknas
2025
Saknas . Trend saknas
2024
474,46 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2026
0 . Oförändrat jämfört med föregående år
2025
0 . Minskat jämfört med föregående år
2024
1 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2026
131,04 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2025
45,11 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
245,85 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2026
3,39 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2025
1,12 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
1,08 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2026
Saknas . Trend saknas
2025
Saknas . Trend saknas
2024
413,60 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Resultat efter finansiella poster
Rörelseresultat inklusive finansiella intäkter och kostnader, men före bokslutsdispositioner och skatt.
2026
1,08 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2025
50,16 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
520,60 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2026
10,22 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2025
2,83 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
1,53 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2026 2025 2024
Årets resultat
817,98 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 39,72 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 413,60 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
1,18 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 73,49 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 529,64 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
1,27 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 115,66 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 529,64 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
10,09 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 2,78 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,29 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
639 kr . Minskat jämfört med föregående år 657 kr . Minskat jämfört med föregående år 6,82 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning per anställd
Saknas . Trend saknas Saknas . Trend saknas 1,29 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
Saknas . Trend saknas Saknas . Trend saknas 1,08 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Personalkostnad per anställd
Saknas . Trend saknas Saknas . Trend saknas 474,46 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Genomsnittligt antal anställda
0 . Oförändrat jämfört med föregående år 0 . Minskat jämfört med föregående år 1 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
131,04 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 45,11 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 245,85 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
3,39 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,12 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,08 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Nettoresultat per anställd
Saknas . Trend saknas Saknas . Trend saknas 413,60 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Resultat efter finansiella poster
1,08 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 50,16 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 520,60 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
10,22 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 2,83 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,53 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Källa: baserat på företagets årsredovisning. Redovisningsperiod: – . Uppdaterad på Boolag: .

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Årsredovisning tillagd
2026-09-27
En ny årsredovisning har publicerats för organisationen.
Rapportperiod: 2025-05-01 – 2026-04-30
Antal anställda har ändrat
2026-09-27
Det rapporterade antalet anställda för organisationen har ändrats.
Nuvarande uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Tidigare uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Årsredovisning rättad
2026-09-24
En årsredovisning för organisationen har rättats.
Rapportperiod: 2022-05-01 – 2023-04-30
Årsredovisning rättad
2026-09-24
En årsredovisning för organisationen har rättats.
Rapportperiod: 2023-05-01 – 2024-04-30
Närstående tillagd
2026-06-25
En närstående har lagts till för organisationen.
Namn: Nils Erik Magnus Englund
Roll: Styrelse
Gäller från: 2026-06-23
Närstående borttagen
2026-06-25
En närstående har tagits bort från organisationen.
Namn: Lindvi Mariett Palander
Roll: Styrelsesuppleant
Gäller från: 2022-06-18
Gäller till: 2026-06-22
Firmateckning ändrad
2026-06-25
Reglerna för organisationens firmateckning har ändrats.
Nya regler
Firman tecknas av styrelsen
Tidigare regler
Firman tecknas av styrelsen Firman tecknas var för sig av ledamöterna suppleanten
Antal anställda har ändrat
2026-05-13
Det rapporterade antalet anställda för organisationen har ändrats.
Nuvarande uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Tidigare uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Närstående tillagd
2026-04-26
En närstående har lagts till för organisationen.
Namn: PsJp Invest AB
Roll: Juridisk ägare
Gäller från: 2024-10-05
Primär bransch ändrad
2025-12-12
Organisationens primära bransch har ändrats.
Standard: SNI
Ny huvudbransch
95320
Tidigare huvudbransch
45400
Branschklassificering uppdaterad
2025-12-12
Organisationens branschklassificering har uppdaterats.
Standard: SNI
Nya branscher
47523
47811
Tidigare branscher
45110
47523
Adress uppdaterad
2025-11-19
Organisationens adress har uppdaterats.
Giltig sedan: 2025-11-18
Ny adress
Edingsvägen 2
45152 Uddevalla
Västra Götaland
Uddevalla
SE
Tidigare adress
Kurödsvägen 24 C
45155 Uddevalla
Västra Götaland
Uddevalla
SE
E-postadress tillagd
2025-11-19
En ny e-postadress har kopplats till organisationen.
Tillagda e-postadresser
E-postadress borttagen
2025-11-19
En e-postadress har tagits bort från organisationen.
Borttagna e-postadresser
Adress uppdaterad
2025-11-11
Organisationens adress har uppdaterats.
Giltig sedan: 2025-11-10
Ny adress
Edingsvägen 2
45152 Uddevalla
Västra Götaland
Uddevalla
SE
Tidigare adress
Kurödsvägen 24 C
45155 Uddevalla
Västra Götaland
Uddevalla
SE
Bransch har lagts till
2025-02-11
En ny bransch har lagts till bland de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 47523
Primär: Nej
Bransch har tagits bort
2025-02-11
En bransch har tagits bort från de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 43341
Primär: Ja
Bransch har lagts till
2025-02-11
En ny bransch har lagts till bland de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 45110
Primär: Nej
Bransch har lagts till
2025-02-11
En ny bransch har lagts till bland de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 45400
Primär: Ja
Organisationens namn ändrat
2024-12-24
Organisationens namn har ändrats
Moderbolag ändrat
2024-10-22
Moderbolaget har ändrats
Balansräkning ändrad
2024-10-15
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-05-01 - 2024-05-01
Värde: 1184
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2024-10-15
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-05-01 - 2024-05-01
Värde: 521
Gammalt värde: N/A
Omsättning ändras
2024-10-08
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2024-04-01
Varaktighet: 12
Värde: 1288
Årsresultatet ändrat
2024-10-08
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2024-04-01
Varaktighet: 12
Värde: 414
Organisationens adress rättad
2024-06-04
Organisationens adress har rättats
Organisationens adress rättad
2024-06-04
Organisationens adress har rättats
Moderbolag ändrat
2023-12-05
Moderbolaget har ändrats
Balansräkning ändrad
2023-10-24
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2020-11-01 - 2022-05-01
Värde: 964
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2023-10-24
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2020-11-01 - 2022-05-01
Värde: 79
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2023-10-24
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-05-01 - 2023-05-01
Värde: 1073
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2023-10-24
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-05-01 - 2023-05-01
Värde: 372
Gammalt värde: N/A
Omsättning ändras
2023-10-03
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-04-01
Varaktighet: 12
Värde: 1617
Årsresultatet ändrat
2023-10-03
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-04-01
Varaktighet: 12
Värde: 295