Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Mark S I Strängnäs Resursförädling AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Mark S I Strängnäs Resursförädling AB är ett aktiebolag som grundades år 2022 och är verksamt inom "Skogsförvaltning". Företaget har sitt säte i Hässleholm. Under 2025 uppgick omsättningen till 8,11 Mkr, en ökning med 6,59 Mkr jämfört med föregående år. Mark S I Strängnäs Resursförädling AB redovisade en vinstmarginal på 75% och ett resultat på 3,29 Mkr.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.

Årsredovisningen för Mark S i Strängnäs Resursförädling AB ger en övergripande bild av företagets ekonomiska ställning och resultat under räkenskapsåret 2025. Här följer en kort analys av de främsta delarna av årsredovisningen:

Resultaträkning

Företagets nettoomsättning för året uppgick till 8 111 Tkr, en markant ökning jämfört med föregående års 1 518 Tkr. Dock redovisade bolaget en förlust på -668 Tkr, vilket är en förbättring jämfört med föregående års förlust på -986 Tkr. De huvudsakliga intäkterna kommer från hyres- och arrendeintäkter, där hyresintäkter utgjorde 332 Tkr och arrendeintäkter 1 758 Tkr.

Balansräkning

Balansomslutningen vid utgången av 2025 var 435 195 Tkr, vilket är relativt konstant jämfört med föregående år (436 154 Tkr). Företagets tillgångar domineras av materiella anläggningstillgångar, främst byggnader och mark, som redovisas till ett värde av 426 546 Tkr. Kortfristiga fordringar och kassa uppgår tillsammans till knappt 8 649 Tkr.

Kassaflödesanalys

Årsredovisningen innehåller inte en specifik kassaflödesanalys, men den ökade nettoomsättningen och minskade förlusten indikerar förbättrade kassaflöden från den löpande verksamheten, även om detta inte översätts direkt till kassaflödet utan mer specifik information.

Förvaltningsberättelse

Förvaltningsberättelsen indikerar att bolaget bedriver skogsbruk samt uthyrning av fastigheter och mark. Företaget har sitt säte i Hässleholm. Soliditeten kvarstod på 62,9%, vilket indikerar en stabil finansiell hälsa med en betydande del eget kapital i förhållande till totala tillgångar.

Noter

Noterna förklarar redovisningsprinciperna och ger detaljer om olika poster. Avskrivningar redovisas på byggnader och markanläggningar, och dessa materiella tillgångar skrivs av systematiskt över bedömd nyttjandeperiod.

Revisorernas Åsikt

Revisionsberättelsen anmärker att årsredovisningen för 2025 i allt väsentligt ger en rättvisande bild av företagets ekonomiska ställning och resultat. Revisorerna rekommenderar också att bolagsstämman fastställer resultat- och balansräkningen samt att vinstmedlen balanseras i ny räkning.

Slutsats

Företaget visar tecken på återhämtning med ökad nettoomsättning och minskad förlust, vilket är positivt för den finansiella hälsan. Dock kvarstår utmaningen att uppnå lönsamhet på lång sikt. Soliditeten indikerar en stark kapitalbas, vilket ger bolaget förutsättningar för framtida stabilitet och tillväxt.

Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Mark S I Strängnäs Resursförädling AB och dess befattningshavare.
Träffar hittades i rättsliga mål
Vi har identifierat att företaget eller dess befattningshavare förekommer i rättsliga sammanhang.
* I rapporten får du detaljerade sammanfattningar av de mål som påträffats, relevanta fakta och källhänvisningar. Vid tvistemål visas information om både kärande och svarande part. Originalhandlingar levereras endast vid tvistemål.
Beställ fullständig säkerhetsrapport
Välj tillägg för att få en komplett bild av bolaget:
* När du genomför köpet av kreditupplysning godkänner du Creditsafes villkor för kreditupplysningstjänster. För att se kreditupplysning måste du vara inloggad och verifierad med BankID.
Köp både Säkerhetsrapport och Kreditupplysning för 249kr (ordinariepris 308kr).
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
189 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
19
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
2
Observera
Avvikelser som bör följas upp
4
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
26 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.
F-skattestatus
F-skatt är aktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer i rättsliga beslut.

Skulder

Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är mycket hög. Nettoskuld/EBITDA = 19.45.
Andel kortfristiga externa skulder
Andelen kortfristiga externa skulder är låg. Justerad andel = 0.010. Ojusterad andel = 0.010.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan täcker kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 4.41.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är låg. Skuldsättningsgrad = 0.59.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Altman Z-score
Altman Z-score indikerar hög konkursrisk. Z-score = 1.33.
Nettomarginal
Nettomarginalen är mycket svag. Nettomarginal = -8.24%.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är låg. Räntetäckningsgrad = 1.60.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är god. Justerad soliditet = 62.88%.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är god. Balanslikviditet = 5.48.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 0.54 dagar.
Kassalikviditet
Kassalikviditeten är god. Kassalikviditet = 5.48.
Lageruppbyggnad
Lagernivåerna är stabila.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = -0.24%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är god. Rörelsemarginal = 90.00%.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar följer omsättningstakten.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoner är engagerade i många bolag.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Maj Gull-Britt Agneta Jonasson (75 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
50% - 75%

Befattningshavare (4)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen Firman tecknas var för sig av ledamoten suppleanten

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Mark S I Strängnäs Resursförädling AB ingår i en koncern med totalt 54 bolag. Moderbolaget är Rotorbulk Resursförädling AB.
Mark S I Strängnäs Resursförädling AB har 0 dotterbolag.
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
105,28 Mkr
21
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
15 Tkr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
1,08 Mkr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
117,07 Tkr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
8,11 Mkr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
46,43 Mkr
4
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
69,40 Tkr
1
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
16 Tkr
0

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2025, 2024, 2023
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2025
−668 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
−987 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
280 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2025
7,28 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
2,94 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
4,36 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2025
7,95 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
3,60 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
4,85 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2025
8,11 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
1,52 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
3,57 Mkr . Trend saknas
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2025
563 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
359 Tkr . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2025
- . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2025
- . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2025
- . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2025
- . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2025
2,32 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
4,13 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
1,90 Mkr . Trend saknas
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2025
- . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2025
- . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2025
3,29 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
−3,6 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
−9,4 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2025
10,43 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
5,65 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
5,47 Mkr . Trend saknas
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2025 2024 2023
Nettoresultat
−668 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −987 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 280 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
7,28 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 2,94 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 4,36 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
7,95 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 3,60 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 4,85 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
8,11 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,52 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 3,57 Mkr . Trend saknas
Ränteintäkter
563 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 359 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas
Omsättning per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Övriga intäkter
2,32 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 4,13 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,90 Mkr . Trend saknas
Bruttoresultat
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
3,29 Mkr . Ökat jämfört med föregående år −3,6 Mkr . Ökat jämfört med föregående år −9,4 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
10,43 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 5,65 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 5,47 Mkr . Trend saknas

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Årsredovisning tillagd
2026-06-05
En ny årsredovisning har publicerats för organisationen.
Rapportperiod: 2025-01-01 – 2025-12-31
Årsredovisning rättad
2026-03-15
En årsredovisning för organisationen har rättats.
Rapportperiod: 2022-10-01 – 2022-12-31
Årsredovisning rättad
2026-03-15
En årsredovisning för organisationen har rättats.
Rapportperiod: 2023-01-01 – 2023-12-31
E-postadress tillagd
2026-01-27
En ny e-postadress har kopplats till organisationen.
Tillagda e-postadresser
E-postadress borttagen
2026-01-27
En e-postadress har tagits bort från organisationen.
Borttagna e-postadresser
Årsredovisning rättad
2025-10-13
En årsredovisning för organisationen har rättats.
Rapportperiod: 2023-01-01 – 2023-12-31
Årsredovisning rättad
2025-10-13
En årsredovisning för organisationen har rättats.
Rapportperiod: 2022-10-01 – 2022-12-31
Årsredovisning rättad
2025-10-09
En årsredovisning för organisationen har rättats.
Rapportperiod: 2023-01-01 – 2023-12-31
Årsredovisning rättad
2025-10-09
En årsredovisning för organisationen har rättats.
Rapportperiod: 2022-10-01 – 2022-12-31
Ny styrelsemedlem
2025-09-16
En ny medlem har lagts till i organisationens styrelse
Namn: Jonasson, Veronica Terese
Personnummer: 19771216-****
Roller: Styrelseledamot
Giltig från: 2025-09-08
Styrelsemedlem borttagen
2025-09-16
En medlem har tagits bort från organisationens styrelse
Namn: Jensen, Veronica Terese
Personnummer: 19771216-****
Roller: Styrelseledamot
Giltig från:
Kontaktinformation ändrad
2025-09-16
Kontaktinformationen har ändrats för organisationen
Ny information
Org.nr.: 19771216-****
Namn: Jonasson, Veronica Terese
Gammal information
Org.nr.: 19771216-****
Namn: Jensen, Veronica Terese
Balansräkning ändrad
2025-07-01
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: 436154
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2025-07-01
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: -3598
Gammalt värde: N/A
Omsättning ändras
2025-06-24
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 1518
Årsresultatet ändrat
2025-06-24
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: -987
Organisationens adress rättad
2025-06-24
Organisationens adress har rättats
Moderbolag ändrat
2025-06-03
Moderbolaget har ändrats
Balansräkning ändrad
2024-10-08
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 437192
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2024-10-08
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: -9361
Gammalt värde: N/A
Årsresultatet ändrat
2024-10-01
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 280
Omsättning ändras
2024-10-01
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 3570
Styrelsemedlem borttagen
2024-07-02
En medlem har tagits bort från organisationens styrelse
Namn: Mazars AB
Organisationsnummer: 556439-2099
Roller: Revisor
Giltig från:
Ny styrelsemedlem
2024-07-02
En ny medlem har lagts till i organisationens styrelse
Namn: Forvis Mazars AB
Organisationsnummer: 556439-2099
Roller: Revisor
Giltig från:
Balansräkning ändrad
2023-10-24
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-10-01 - 2023-01-01
Värde: 25
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2023-10-24
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-10-01 - 2023-01-01
Värde: -2
Gammalt värde: N/A
Omsättning ändras
2023-10-03
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 3
Värde:
Årsresultatet ändrat
2023-10-03
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 3
Värde: -2