Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Jenny Sörling Kommunikation AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Jenny Sörling Kommunikation AB är ett aktiebolag som är verksamt inom "konsultverksamhet avseende företags organisation" och grundades 2014. Företaget har sitt säte i Sätila. Under 2024 uppgick omsättningen till 1,11 Mkr, en ökning med 416,08 Tkr jämfört med föregående år. Under 2024 försämrades vinstmarginalen med 15%. Jenny Sörling Kommunikation AB hade i genomsnitt 1 anställda under året. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 48 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Jenny Sörling Kommunikation AB och dess befattningshavare.
Inga träffar hittades i rättsliga mål
Företaget och befattningshavare förekommer inte i rättsliga mål.
Säkerhetsrapporten visar inga träffar som kräver fördjupad granskning just nu. För en komplett riskbedömning kan du även beställa en Kreditupplysning för att se aktuell skuldbild, betalningsanmärkningar och kreditvärdighet.
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
119 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Hämtar riskanalys ...

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Jenny Maria Sörling (47 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
100% - 100%

Befattningshavare (3)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas var för sig av ledamoten suppleanten

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Jenny Sörling Kommunikation AB ingår i en koncern med totalt 2 bolag. Moderbolaget är Jenny Och Anders Sörling Holding AB.
Jenny Sörling Kommunikation AB har 0 dotterbolag.
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
1,11 Mkr
1

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2024, 2023, 2022
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2024
61,62 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
217,63 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
459,55 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2024
90,64 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
111,99 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
238,28 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2024
90,64 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
111,99 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
243,52 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2024
1,11 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
694,06 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
1,03 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2024
14,80 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
7,12 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
536 kr . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2024
1,11 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
694,06 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
1,03 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
944,44 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
677,39 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
898,14 Tkr . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
668,72 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
344,62 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
484,30 Tkr . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2024
1 . Oförändrat jämfört med föregående år
2023
1 . Oförändrat jämfört med föregående år
2022
1 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2024
- . Trend saknas
2023
96,05 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
6,39 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2024
944,44 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
677,39 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
898,14 Tkr . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2024
61,62 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
217,63 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
459,55 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2024
105,39 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
141,55 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
450,43 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2024
- . Trend saknas
2023
790,12 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
1,03 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2024 2023 2022
Nettoresultat
61,62 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 217,63 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 459,55 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
90,64 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 111,99 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 238,28 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
90,64 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 111,99 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 243,52 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
1,11 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 694,06 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,03 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
14,80 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 7,12 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 536 kr . Trend saknas
Omsättning per anställd
1,11 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 694,06 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,03 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
944,44 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 677,39 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 898,14 Tkr . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
668,72 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 344,62 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 484,30 Tkr . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
1 . Oförändrat jämfört med föregående år 1 . Oförändrat jämfört med föregående år 1 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
- . Trend saknas 96,05 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 6,39 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
944,44 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 677,39 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 898,14 Tkr . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
61,62 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 217,63 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 459,55 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
105,39 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 141,55 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 450,43 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
- . Trend saknas 790,12 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,03 Mkr . Minskat jämfört med föregående år

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Primär bransch ändrad
2025-12-12
Organisationens primära bransch har ändrats.
Standard: SNI
Ny huvudbransch
70200
Tidigare huvudbransch
70220
Vinsten ändrad
2025-03-10
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: 105
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2025-03-10
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: 1285
Gammalt värde: N/A
Omsättning ändras
2025-02-25
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 1110
Årsresultatet ändrat
2025-02-25
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 62
Vinsten ändrad
2024-04-16
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 142
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2024-04-16
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 1116
Gammalt värde: N/A
Moderbolag ändrat
2024-04-09
Moderbolaget har ändrats
Omsättning ändras
2024-04-09
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 694
Årsresultatet ändrat
2024-04-09
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 218
Vinsten ändrad
2023-10-24
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 450
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2023-10-24
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 1028
Gammalt värde: N/A