Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om J Wallin Förvaltnings AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

J Wallin Förvaltnings AB är ett aktiebolag som är verksamt inom "konsultverksamhet avseende företags organisation" och grundades 2004. Företaget har sitt säte i Stockholm. Under 2025 uppgick omsättningen till 337,16 Tkr, en minskning med 109,84 Tkr jämfört med föregående år. Under 2025 försämrades vinstmarginalen med 66%. Under 2025 minskade antalet anställda med 100% jämfört med föregående år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för J Wallin Förvaltnings AB och dess befattningshavare.
Inga träffar hittades i rättsliga mål
Företaget och befattningshavare förekommer inte i rättsliga mål.
Säkerhetsrapporten visar inga träffar som kräver fördjupad granskning just nu. För en komplett riskbedömning kan du även beställa en Kreditupplysning för att se aktuell skuldbild, betalningsanmärkningar och kreditvärdighet.
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
119 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
17
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
3
Observera
Avvikelser som bör följas upp
4
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
25 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.
F-skattestatus
F-skatt är aktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer inte i rättsliga beslut.

Skulder

Andel kortfristiga externa skulder
Mycket hög andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 1.000. Ojusterad andel = 1.000.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan täcker kortfristiga skulder delvis. Kassa/kortfristig skuld = 0.45.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är låg. Nettoskuld/EBITDA = -2.63.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är låg. Skuldsättningsgrad = 0.77.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Altman Z-score
Altman Z-score indikerar hög konkursrisk. Z-score = 0.80.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är under 1. Räntetäckningsgrad = -4.73.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är mycket svag. Rörelsemarginal = -100.00%.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är måttlig. Balanslikviditet = 1.24.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är negativt senaste året.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är god. Justerad soliditet = 57.33%.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 0.00 dagar.
Kassalikviditet
Kassalikviditeten är god. Kassalikviditet = 1.24.
Lageruppbyggnad
Lagernivåerna är stabila.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = -15.90%.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
Nettomarginal
Nettomarginalen är god. Nettomarginal = 9.17%.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.
!
Ökning av kundfordringar
Underlag för kundfordringar saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Rykte och externa signaler

!
Domänens tillgänglighet
Regeln kunde inte utvärderas.
!
SSL på domänen
Regeln kunde inte utvärderas.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Järmens Johan Patrik Wallin (52 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
100% - 100%

Befattningshavare (3)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen

Varumärken

Registrerade varumärken kopplade till företaget.

Kolbaronen

Registreringsnummer:
628650
Ansökningsdatum:
2023-10-11
Registreringsdatum:
2024-01-10
Reg. utgång:
2033-10-11
Typ:
Ordmärke

Norrlandskol

Registreringsnummer:
525053
Ansökningsdatum:
2015-01-30
Registreringsdatum:
2015-06-02
Reg. utgång:
2035-06-02
Typ:
Ordmärke
Källa: Patent- och registreringsverket

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

J Wallin Förvaltnings AB ingår i en koncern med totalt 4 bolag. J Wallin Förvaltnings AB har 3 dotterbolag.
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
337,16 Tkr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
6,54 Mkr
2
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
13,04 Mkr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2025, 2024, 2023
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2025
1,11 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
41 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
1,32 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2025
−512,9 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
−445 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
−493 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2025
−443,0 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
−388 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
−465 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2025
337,16 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
447 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
410 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2025
110,89 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
161 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
976 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2025
- . Trend saknas
2024
447 Tkr . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2025
- . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2025
- . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2025
- . Trend saknas
2024
1 . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2025
- . Trend saknas
2024
87 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
42 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2025
−107,1 Tkr . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2025
- . Trend saknas
2024
41 Tkr . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2025
1,03 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
−378 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
367 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2025
337,16 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
534 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
452 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2025 2024 2023
Nettoresultat
1,11 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 41 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,32 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
−512,9 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −445 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −493 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
−443,0 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −388 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −465 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
337,16 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 447 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 410 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
110,89 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 161 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 976 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning per anställd
- . Trend saknas 447 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
- . Trend saknas 1 . Trend saknas - . Trend saknas
Övriga intäkter
- . Trend saknas 87 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 42 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
−107,1 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
- . Trend saknas 41 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
1,03 Mkr . Ökat jämfört med föregående år −378 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 367 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
337,16 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 534 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 452 Tkr . Minskat jämfört med föregående år

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Närstående tillagd
2026-08-15
En närstående har lagts till för organisationen.
Namn: Ulf Staffan Anders Zander
Roll: Huvudansvarig revisor
Gäller från: 2026-08-13
Närstående borttagen
2026-08-15
En närstående har tagits bort från organisationen.
Namn: Per Matthias Vidh
Roll: Revision
Gäller från: 2022-09-29
Gäller till: 2026-08-12
Årsredovisning tillagd
2026-08-08
En ny årsredovisning har publicerats för organisationen.
Rapportperiod: 2025-01-01 – 2025-12-31
Primär bransch ändrad
2025-12-12
Organisationens primära bransch har ändrats.
Standard: SNI
Ny huvudbransch
70200
Tidigare huvudbransch
70220
Dotterbolag borttaget
2025-08-19
Ett dotterbolag har avregistrerats
Vinsten ändrad
2025-07-22
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: -378
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2025-07-22
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: 4479
Gammalt värde: N/A
Omsättning ändras
2025-07-15
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 447
Årsresultatet ändrat
2025-07-15
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 41
Arbetsställe ändrat
2025-07-15
Information om arbetsställe har ändrats
Balansräkning ändrad
2024-09-03
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 7307
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2024-09-03
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 367
Gammalt värde: N/A
Årsresultatet ändrat
2024-08-27
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 1318
Omsättning ändras
2024-08-27
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 410
Organisationens adress rättad
2024-08-27
Organisationens adress har rättats
Organisationens adress rättad
2024-08-27
Organisationens adress har rättats
Balansräkning ändrad
2023-10-24
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 6319
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2023-10-24
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 1365
Gammalt värde: N/A
Dotterbolag tillagt
2023-10-03
Ett nytt dotterbolag har lagts till
Omsättning ändras
2023-08-22
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 625
Årsresultatet ändrat
2023-08-22
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 915