Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Anmärkning

Aktuella anmärkningar registrerade för företaget.

Konkurs avslutad 2025-06-17

Om Itineris AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Itineris AB grundades år 2015. Under 2022 uppgick omsättningen till 22,26 Mkr, en minskning med 46,27 Mkr jämfört med föregående år. Under 2022 försämrades vinstmarginalen med 89%. Itineris AB hade i genomsnitt 48 anställda under året. Under 2022 minskade antalet anställda med 33% jämfört med föregående år. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 57 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Itineris AB och dess befattningshavare.
Inga träffar hittades i rättsliga mål
Företaget och befattningshavare förekommer inte i rättsliga mål.
Säkerhetsrapporten visar inga träffar som kräver fördjupad granskning just nu. För en komplett riskbedömning kan du även beställa en Kreditupplysning för att se aktuell skuldbild, betalningsanmärkningar och kreditvärdighet.
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
119 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
12
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
4
Observera
Avvikelser som bör följas upp
9
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
26 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Aktiv konkurs eller likvidation upptäkt.
F-skattestatus
F-skatt saknas eller är inaktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer inte i rättsliga beslut.

Skulder

Andel kortfristiga externa skulder
Mycket hög andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 1.000. Ojusterad andel = 1.000.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan täcker kortfristiga skulder delvis. Kassa/kortfristig skuld = 0.40.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är låg. Nettoskuld/EBITDA = -0.35.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är låg. Skuldsättningsgrad = 0.77.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Altman Z-score
Altman Z-score indikerar hög konkursrisk. Z-score = -0.07.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är under 1. Balanslikviditet = 0.65.
Kassalikviditet
Kassalikviditeten är under 0,8. Kassalikviditet = 0.65.
Minskning av eget kapital
Eget kapital har minskat kraftigt. Förändring = -50.65%.
Nettomarginal
Nettomarginalen är mycket svag. Nettomarginal = -43.57%.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är under 1. Räntetäckningsgrad = -9.56.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är mycket svag. Rörelsemarginal = -56.00%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är negativt senaste året.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är negativt senaste året.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är god. Justerad soliditet = 56.40%.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 0.02 dagar.
Lageruppbyggnad
Lagernivåerna är stabila.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar följer omsättningstakten.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Regeln hoppar över bolag med resultat eller omsättning över 10 Mkr.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Khalid Ahmed Obaid (65 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
100% - 100%

Befattningshavare (4)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Vanja Sofia Wiveson (62 år)
Vice direktör och styrelsesuppleant
T&A AB
Juridisk ägare

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Itineris AB ingår i en koncern med totalt 2 bolag. Moderbolaget är T&a AB.
Itineris AB har 0 dotterbolag.
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
43,66 Tkr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
22,26 Mkr
48

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2022, 2021, 2020
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2022
−9,7 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
17,41 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2020
2,22 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2022
−12,4 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
25,17 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2020
3,76 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2022
−12,4 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
25,25 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2020
3,80 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2022
22,26 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
68,53 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2020
15,12 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2022
24 Tkr . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
2020
90 Tkr . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2022
463,81 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
951,86 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2020
945,25 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
2020
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
2020
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2022
48 . Minskat jämfört med föregående år
2021
72 . Ökat jämfört med föregående år
2020
16 . Ökat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2022
953 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
1,62 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2020
360 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
2020
- . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2022
−202,1 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
241,81 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2020
138,62 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2022
−13,7 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
25,16 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2020
3,84 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2022
23,22 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
70,15 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2020
15,48 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2022 2021 2020
Nettoresultat
−9,7 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 17,41 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 2,22 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
−12,4 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 25,17 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 3,76 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
−12,4 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 25,25 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 3,80 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
22,26 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 68,53 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 15,12 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
24 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas 90 Tkr . Trend saknas
Omsättning per anställd
463,81 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 951,86 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 945,25 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
48 . Minskat jämfört med föregående år 72 . Ökat jämfört med föregående år 16 . Ökat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
953 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,62 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 360 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
−202,1 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 241,81 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 138,62 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
−13,7 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 25,16 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 3,84 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
23,22 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 70,15 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 15,48 Mkr . Ökat jämfört med föregående år

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Moderbolag ändrat
2025-03-25
Moderbolaget har ändrats
Organisationens adress har ändrats.
2024-11-19
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2024-11-18
Ny adress
Gammal adress
Polhemsgatan 7 11236 Stockholm
11236 Stockholm SE
Avregistrerad för F-Skatt
2023-11-21
Organisationen har avregistrerats för F-skatt.
Avregistrerad för moms
2023-11-21
Organisationen har avregistrerats för moms
Avregistrerad som arbetsgivare
2023-11-21
Företaget har avregistrerats som arbetsgivare
Status ändrad
2023-11-14
Organisationens status har ändrats.
Status: Inaktiv
Organisationens adress rättad
2023-11-14
Organisationens adress har rättats
Organisationens adress rättad
2023-11-14
Organisationens adress har rättats