Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Inr Försäljning Sverige AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Inr Försäljning Sverige AB är ett aktiebolag som grundades år 2007 och är verksamt inom "Tillverkning av andra glasvaror inklusive tekniska glasvaror". Företaget har sitt säte i Malmö. Under 2024 uppgick omsättningen till 326,35 Mkr, en minskning med 75,52 Mkr jämfört med föregående år. Under 2024 var vinstmarginalen i stort sett oförändrad jämfört med föregående år. Inr Försäljning Sverige AB hade i genomsnitt 75 anställda under året. Under 2024 minskade antalet anställda med 6% jämfört med föregående år. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 56 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Koncern

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Inr Försäljning Sverige AB och dess befattningshavare.
Inga träffar hittades i rättsliga mål
Företaget och befattningshavare förekommer inte i rättsliga mål.
Säkerhetsrapporten visar inga träffar som kräver fördjupad granskning just nu. För en komplett riskbedömning kan du även beställa en Kreditupplysning för att se aktuell skuldbild, betalningsanmärkningar och kreditvärdighet.
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
119 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
22
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
1
Observera
Avvikelser som bör följas upp
2
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
26 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.
F-skattestatus
F-skatt är aktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer inte i rättsliga beslut.

Skulder

Andel kortfristiga externa skulder
Mycket hög andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 1.000. Ojusterad andel = 1.000.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan är otillräcklig för kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 0.00.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är låg. Nettoskuld/EBITDA = 2.35.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är låg. Skuldsättningsgrad = 0.82.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Ökning av kundfordringar
Kundfordringar växer snabbare än omsättningen.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är god. Justerad soliditet = 57.88%.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar låg konkursrisk. Z-score = 3.13.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är god. Balanslikviditet = 2.68.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 29.22 dagar.
Kassalikviditet
Kassalikviditeten är god. Kassalikviditet = 1.95.
Lageruppbyggnad
Lagernivåerna är stabila.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = 2.81%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
Nettomarginal
Nettomarginalen är god. Nettomarginal = 2.72%.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är god. Räntetäckningsgrad = 13.83.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är god. Rörelsemarginal = 9.00%.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Regeln hoppar över bolag med resultat eller omsättning över 10 Mkr.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Befattningshavare (4)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Johan Fredrik Rönnbäck (42 år)
Huvudansvarig revisor
Åke Johan Nyman (55 år)
Verkställande Direktör
Inr Nordic AB
Juridisk ägare

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen Firman tecknas av friis, Carsten i förening med en av ledamöterna Dessutom har verkställande direktören rätt att teckna firman beträffande löpande förvaltningsåtgärder

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Inr Försäljning Sverige AB ingår i en koncern med totalt 2 bolag. Moderbolaget är Inr Nordic AB.
Inr Försäljning Sverige AB har 0 dotterbolag.
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
326,35 Mkr
75

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2024, 2023, 2022
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2024
8,87 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
6,42 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
26,16 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2024
28,14 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
36,13 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
61,18 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2024
31,02 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
38,74 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
63,08 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2024
326,35 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
401,87 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
449,70 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2024
9,70 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
10,29 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
6,21 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2024
4,35 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
5,02 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
5,35 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2024
75 . Minskat jämfört med föregående år
2023
80 . Minskat jämfört med föregående år
2022
84 . Minskat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2024
2,11 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
405 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
808 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2024
118,32 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
80,29 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
311,44 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2024
35,80 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
43,24 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
65,91 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2024
328,46 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
402,27 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
450,51 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2024 2023 2022
Nettoresultat
8,87 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 6,42 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 26,16 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
28,14 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 36,13 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 61,18 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
31,02 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 38,74 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 63,08 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
326,35 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 401,87 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 449,70 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
9,70 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 10,29 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 6,21 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning per anställd
4,35 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 5,02 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 5,35 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
75 . Minskat jämfört med föregående år 80 . Minskat jämfört med föregående år 84 . Minskat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
2,11 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 405 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 808 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
118,32 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 80,29 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 311,44 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
35,80 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 43,24 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 65,91 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
328,46 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 402,27 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 450,51 Mkr . Ökat jämfört med föregående år

Bolagets redovisning (Koncern)

Ekonomisk information för koncernen.

Visar 2024, 2023, 2022
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2024
8,87 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
6,42 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
26,16 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2024
28,14 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
36,13 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
61,18 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2024
31,02 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
38,74 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
63,08 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2024
326,35 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
401,87 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
449,70 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2024
9,70 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
10,29 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
6,21 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2024
4,35 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
5,02 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
5,35 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2024
75 . Minskat jämfört med föregående år
2023
80 . Minskat jämfört med föregående år
2022
84 . Minskat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2024
2,11 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
405 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
808 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2024
118,32 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
80,29 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
311,44 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2024
35,80 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
43,24 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
65,91 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2024
328,46 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
402,27 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
450,51 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2024 2023 2022
Nettoresultat
8,87 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 6,42 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 26,16 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
28,14 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 36,13 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 61,18 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
31,02 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 38,74 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 63,08 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
326,35 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 401,87 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 449,70 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
9,70 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 10,29 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 6,21 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning per anställd
4,35 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 5,02 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 5,35 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
75 . Minskat jämfört med föregående år 80 . Minskat jämfört med föregående år 84 . Minskat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
2,11 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 405 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 808 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
118,32 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 80,29 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 311,44 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
35,80 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 43,24 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 65,91 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
328,46 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 402,27 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 450,51 Mkr . Ökat jämfört med föregående år

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Branschklassificering uppdaterad
2025-12-12
Organisationens branschklassificering har uppdaterats.
Standard: SNI
Nya branscher
31009
46471
Tidigare branscher
31090
46470
Primär bransch ändrad
2025-12-12
Organisationens primära bransch har ändrats.
Standard: SNI
Ny huvudbransch
23150
Tidigare huvudbransch
23190
Vinsten ändrad
2024-10-08
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 43244
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2024-10-08
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 213291
Gammalt värde: N/A
Arbetsställe ändrat
2024-10-01
Information om arbetsställe har ändrats
Omsättning ändras
2024-10-01
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 401868
Årsresultatet ändrat
2024-10-01
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 6423
Vinsten ändrad
2023-10-24
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 65907
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2023-10-24
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 244647
Gammalt värde: N/A
Ny styrelsemedlem
2023-09-12
En ny medlem har lagts till i organisationens styrelse
Namn: Thomsen, Ryon Haaland
Roller: Styrelseledamot
Giltig från: 2023-09-08
Ny styrelsemedlem
2023-09-12
En ny medlem har lagts till i organisationens styrelse
Namn: friis, Carsten
Roller: Styrelseledamot
Giltig från: 2023-09-08
Arbetsställe ändrat
2023-07-25
Information om arbetsställe har ändrats
Omsättning ändras
2023-07-25
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 449704
Årsresultatet ändrat
2023-07-25
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 26161