Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Industrifastigheter Storstad Navbössan 8 AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Industrifastigheter Storstad Navbössan 8 AB är ett aktiebolag som grundades år 2022 och är verksamt inom "Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler". Företaget har sitt säte i Stockholm. Under 2024 uppgick omsättningen till 934 Tkr, i nivå med föregående år. Industrifastigheter Storstad Navbössan 8 AB redovisade en vinstmarginal på 81% och ett resultat på 475 Tkr.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Industrifastigheter Storstad Navbössan 8 AB och dess befattningshavare.
Träffar hittades i rättsliga mål
Vi har identifierat att företaget eller dess befattningshavare förekommer i rättsliga sammanhang.
* I rapporten får du detaljerade sammanfattningar av de mål som påträffats, relevanta fakta och källhänvisningar. Vid tvistemål visas information om både kärande och svarande part. Originalhandlingar levereras endast vid tvistemål.
Beställ fullständig säkerhetsrapport
Välj tillägg för att få en komplett bild av bolaget:
* När du genomför köpet av kreditupplysning godkänner du Creditsafes villkor för kreditupplysningstjänster. För att se kreditupplysning måste du vara inloggad och verifierad med BankID.
Köp både Säkerhetsrapport och Kreditupplysning för 249kr (ordinariepris 308kr).
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
189 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
14
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
2
Observera
Avvikelser som bör följas upp
9
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
26 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.
F-skattestatus
F-skatt är aktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer i rättsliga beslut.

Skulder

Andel kortfristiga externa skulder
Mycket hög andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 1.000. Ojusterad andel = 1.000.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan är otillräcklig för kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 0.00.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är mycket hög. Nettoskuld/EBITDA = 7.47.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är mycket hög. Skuldsättningsgrad = 9.45.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Altman Z-score
Altman Z-score indikerar hög konkursrisk. Z-score = 0.19.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är under 1. Balanslikviditet = 0.39.
Kassalikviditet
Kassalikviditeten är under 0,8. Kassalikviditet = 0.39.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är negativt två år i rad.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är under önskat intervall. Justerad soliditet = 12.11%.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 0.00 dagar.
Lageruppbyggnad
Lagernivåerna är stabila.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = 71.24%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Nettomarginal
Nettomarginalen är god. Nettomarginal = 28.37%.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är god. Räntetäckningsgrad = 2.44.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är god. Rörelsemarginal = 76.00%.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar följer omsättningstakten.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoner är engagerade i många bolag.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Carl Wilhelm Åhman (38 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
25% - 50%
Carl Edward Mikael Åhman (42 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
25% - 50%

Befattningshavare (8)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Conny Fredric Hävrén (54 år)
Huvudansvarig revisor
Jan-Phillip Holzenburg (40 år)
Extern firmatecknare
Erika Margareta Olsen (50 år)
Extern firmatecknare
Erik Turai (60 år)
Extern firmatecknare
Centria Holding 100 AB
Juridisk ägare

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen Firman tecknas två i förening av Bengtsson, Johan Fredrik Ekström, Anette Elisabet Holzenburg, Jan-Phillip Firman tecknas av en av Bengtsson, Johan Fredrik Ekström, Anette Elisabet Holzenburg, Jan-Phillip i förening med en av Olsen, Erika Margareta Temse, Caroline Linnéa Elisabet Turai, Erik

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Industrifastigheter Storstad Navbössan 8 AB ingår i en koncern med totalt 31 bolag. Moderbolaget är Centria Holding 100 AB.
Industrifastigheter Storstad Navbössan 8 AB har 0 dotterbolag.
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
82 Tkr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
2,40 Mkr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
6,17 Mkr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
1,24 Mkr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
1,52 Mkr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
3,20 Mkr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
4,01 Mkr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
1,04 Mkr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
264 Tkr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
9,54 Mkr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
2,69 Mkr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
3,01 Mkr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
3,64 Mkr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
69 Tkr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
11,78 Mkr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
20,55 Mkr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
8,36 Mkr
1
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
6,74 Mkr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
118 Tkr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
7,26 Mkr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
1,36 Mkr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
8,23 Mkr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
1,24 Mkr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
971 Tkr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
934 Tkr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
1,56 Mkr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
1,98 Mkr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
1,81 Mkr
2
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
1,20 Mkr
0

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2024, 2023, 2022
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2024
265 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
266 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
81 Tkr . Trend saknas
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2024
710 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
707 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
174 Tkr . Trend saknas
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2024
806 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
803 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
262 Tkr . Trend saknas
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2024
934 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
921 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
293 Tkr . Trend saknas
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2024
57 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
10 Tkr . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2024
9 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
26 Tkr . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2024
475 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
449 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
135 Tkr . Trend saknas
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2024
943 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
947 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
293 Tkr . Trend saknas
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2024 2023 2022
Nettoresultat
265 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 266 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 81 Tkr . Trend saknas
Rörelseresultat (EBIT)
710 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 707 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 174 Tkr . Trend saknas
EBITDA
806 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 803 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 262 Tkr . Trend saknas
Omsättning
934 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 921 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 293 Tkr . Trend saknas
Ränteintäkter
57 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 10 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas
Omsättning per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Övriga intäkter
9 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 26 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas
Bruttoresultat
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
475 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 449 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 135 Tkr . Trend saknas
Totala rörelseintäkter
943 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 947 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 293 Tkr . Trend saknas

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Bolagsverkets status ändrad
2026-08-21
Organisationens status hos Bolagsverket har ändrats.
Ny status: Aktiv
Ny statuskod: 0
Tidigare status: Under fusion
Tidigare statuskod: 49
Gäller från: 2026-08-19
Organisationsstatus ändrad
2026-08-21
Organisationens status har ändrats.
Ny status: Aktiv
Gäller från: 2026-08-19
Tidigare status: Under fusion
Årsredovisning rättad
2026-07-01
En årsredovisning för organisationen har rättats.
Rapportperiod: 2023-01-01 – 2023-12-31
Årsredovisning rättad
2026-07-01
En årsredovisning för organisationen har rättats.
Rapportperiod: 2022-02-01 – 2022-12-31
Årsredovisning rättad
2026-05-31
En årsredovisning för organisationen har rättats.
Rapportperiod: 2022-02-01 – 2022-12-31
Årsredovisning rättad
2026-05-31
En årsredovisning för organisationen har rättats.
Rapportperiod: 2023-01-01 – 2023-12-31
Närstående tillagd
2026-04-26
En närstående har lagts till för organisationen.
Namn: Centria Holding 100 AB
Roll: Juridisk ägare
Gäller från: 2023-09-05
Närstående borttagen
2026-04-09
En närstående har tagits bort från organisationen.
Namn: Centria Holding 100 AB
Roll: Juridisk ägare
Gäller från: 2023-09-05
Gäller till: 2026-01-26
Årsredovisning rättad
2026-04-09
En årsredovisning för organisationen har rättats.
Rapportperiod: 2023-01-01 – 2023-12-31
Årsredovisning rättad
2026-04-09
En årsredovisning för organisationen har rättats.
Rapportperiod: 2022-02-01 – 2022-12-31
Bolagsverkets status ändrad
2026-03-28
Organisationens status hos Bolagsverket har ändrats.
Ny status: Under fusion
Ny statuskod: 49
Tidigare status: Aktiv
Gäller från: 2026-03-16
Organisationsstatus ändrad
2026-03-28
Organisationens status har ändrats.
Ny status: Under fusion
Gäller från: 2026-03-16
Tidigare status: Aktiv
Årsredovisning rättad
2026-02-26
En årsredovisning för organisationen har rättats.
Rapportperiod: 2022-02-01 – 2022-12-31
Årsredovisning rättad
2026-02-26
En årsredovisning för organisationen har rättats.
Rapportperiod: 2023-01-01 – 2023-12-31
Årsredovisning rättad
2026-02-13
En årsredovisning för organisationen har rättats.
Rapportperiod: 2023-01-01 – 2023-12-31
Årsredovisning rättad
2026-02-13
En årsredovisning för organisationen har rättats.
Rapportperiod: 2022-02-01 – 2022-12-31
Adress uppdaterad
2026-02-11
Organisationens adress har uppdaterats.
Giltig sedan: 2026-02-10
Ny adress
Regeringsgatan 30-32 B
11153 Stockholm
Stockholm
Stockholm
SE
Tidigare adress
Platensgatan 9 C
58220 Linköping
Östergötland
Linköping
SE
Verksamhetsbeskrivning ändrad
2026-02-11
Organisationens verksamhetsbeskrivning har uppdaterats.
Ny beskrivning
Bolaget ska, direkt eller indirekt, äga och förvalta fast och lös egendom samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Tidigare beskrivning
Bolaget ska äga och förvalta fast och lös egendom samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Firmateckning ändrad
2026-01-28
Reglerna för organisationens firmateckning har ändrats.
Nya regler
Firman tecknas av styrelsen Firman tecknas två i förening av Bengtsson, Johan Fredrik Ekström, Anette Elisabet Holzenburg, Jan-Phillip Firman tecknas av en av Bengtsson, Johan Fredrik Ekström, Anette Elisabet Holzenburg, Jan-Phillip i förening med en av Olsen, Erika Margareta Temse, Caroline Linnéa Elisabet Turai, Erik
Tidigare regler
Firman tecknas av styrelsen Firman tecknas var för sig av ledamöterna externa firmatecknaren
Adress uppdaterad
2026-01-28
Organisationens adress har uppdaterats.
Giltig sedan: 2026-01-27
Ny adress
Regeringsgatan 30-32 B
c/o Areim Ab
11153 Stockholm
Stockholm
Stockholm
SE
Tidigare adress
Platensgatan 9 C
58220 Linköping
Östergötland
Linköping
SE
Organisationens namn uppdaterat
2026-01-28
Organisationens namn har uppdaterats.
Nytt namn: Industrifastigheter Storstad Navbössan 8 AB
Typ: OFFICIAL
Tidigare namn: Centria 110 AB
Typ: OFFICIAL
Omsättning ändras
2025-08-12
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 934
Årsresultatet ändrat
2025-08-12
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 265
Vinsten ändrad
2025-08-12
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: 475
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2025-08-12
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: 6915
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2024-10-08
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 6671
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2024-10-08
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 449
Gammalt värde: N/A
Årsresultatet ändrat
2024-10-01
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 266
Omsättning ändras
2024-10-01
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 921
Organisationens adress rättad
2024-10-01
Organisationens adress har rättats
Organisationens adress rättad
2024-10-01
Organisationens adress har rättats
Balansräkning ändrad
2023-10-24
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-02-01 - 2023-01-01
Värde: 5105
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2023-10-24
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-02-01 - 2023-01-01
Värde: 135
Gammalt värde: N/A
Omsättning ändras
2023-09-12
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 11
Värde: 293
Årsresultatet ändrat
2023-09-12
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 11
Värde: 81