Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Huzells Tunga Delar I Gävle AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Huzells Tunga Delar I Gävle AB grundades år 2012. Under 2023 uppgick omsättningen till 109,66 Mkr, i nivå med föregående år. Huzells Tunga Delar I Gävle AB redovisade en vinstmarginal på 14% och ett resultat på 15,18 Mkr. Huzells Tunga Delar I Gävle AB hade i genomsnitt 31 anställda under året. Under 2023 minskade antalet anställda med 11% jämfört med föregående år. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 57 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.

Här är en kort finansiell analys av årsredovisningen för Huzeils Tunga Delar i Gävle AB (för räkenskapsåret 2023-01-01 till 2023-12-31):

Resultat och lönsamhet

Nettoomsättning: Bolaget rapporterade en nettoomsättning på 109 665 Tkr för året 2023, en ökning med cirka 5,7 % jämfört med föregående års 103 725 Tkr. Denna omsättningsökning indikerar en växande verksamhet.

Resultat efter finansiella poster: Årets resultat efter finansiella poster uppgick till 15 178 Tkr, jämfört med förra årets 10 159 Tkr. Detta representerar en förbättring i lönsamheten med cirka 49 %. Den förbättrade lönsamheten kan antydas av minskade externa kostnader.

Soliditet och finansiell ställning

Soliditet: Soliditeten har förbättrats avsevärt från 77 % år 2022 till 93 % år 2023. Soliditeten visar företagets långsiktiga betalningsförmåga och andelen eget kapital i förhållande till totala tillgångar. En soliditet på 93 % indikerar en mycket stark finansiell ställning.

Balansomslutning: Bolagets balansomslutning minskade till 70 844 Tkr från 89 047 Tkr året innan. Minskningen kan förklaras av avyttringar och återköp av finansiella tillgångar samt en minskning av kortfristiga skulder.

Kassaflöde

Operativt kassaflöde: Kassaflödet från den löpande verksamheten är positivt (13 030 Tkr före förändring av rörelsekapital), vilket indikerar att bolaget genererar tillräckligt med kassaflöde för att täcka sina driftskostnader.

Investeringsverksamhet: Investeringar och försäljningar i finansiella och materiella tillgångar resulterade i ett positivt kassaflöde på 23 177 Tkr, tydligt reflekterat genom försäljningar av immateriella och finansiella tillgångar.

Finansieringsverksamhet: Årets finansieringsverksamhet inkluderar utbetalningar av koncernbidrag på 18 500 Tkr, vilket indikerar bolagets förmåga att överföra medel till moderbolaget eller andra koncernföretag utan att äventyra likviditeten.

Viktiga händelser och framtidsutsikter

Bolaget har tagit steg för att sammanslå sina tre svenska grossistbolag, vilket indikerar en strategisk omorganisation för att effektivisera verksamheten. Efter fusionserna planerar företaget att upphöra med aktiva verksamheter och fusioneras ytterligare med moderbolaget Huzells Tunga Delar AB.

Sammanfattning

Sammanfattningsvis visar årsredovisningen att Huzeils Tunga Delar i Gävle AB har uppvisat stark finansiell prestation och förbättrad lönsamhet under 2023. Förändringar och avyttringar inom tillgångar och fusioner ger en bild av en omstruktureringsprocess som sannolikt syftar till att förbättra effektiviteten och fokusera på kärnverksamheten inom koncernen. Den starka soliditeten och positiva kassaflödet indikerar en god ekonomisk hälsa och potential för fortsatt stabilitet i framtiden.

Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Huzells Tunga Delar I Gävle AB och dess befattningshavare.
Träffar hittades i rättsliga mål
Vi har identifierat att företaget eller dess befattningshavare förekommer i rättsliga sammanhang.
* I rapporten får du detaljerade sammanfattningar av de mål som påträffats, relevanta fakta och källhänvisningar. Vid tvistemål visas information om både kärande och svarande part. Originalhandlingar levereras endast vid tvistemål.
Beställ fullständig säkerhetsrapport
Välj tillägg för att få en komplett bild av bolaget:
* När du genomför köpet av kreditupplysning godkänner du Creditsafes villkor för kreditupplysningstjänster. För att se kreditupplysning måste du vara inloggad och verifierad med BankID.
Köp både Säkerhetsrapport och Kreditupplysning för 249kr (ordinariepris 308kr).
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
189 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
19
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
4
Observera
Avvikelser som bör följas upp
2
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
26 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

F-skattestatus
F-skatt saknas eller är inaktiv.
Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer i rättsliga beslut.

Skulder

Andel kortfristiga externa skulder
Mycket hög andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 1.000. Ojusterad andel = 1.000.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan är otillräcklig för kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 0.00.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är låg. Nettoskuld/EBITDA = 0.03.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är låg. Skuldsättningsgrad = 0.01.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Lönsamhetstrend
Resultatet har försämrats två år i rad.
Nettomarginal
Nettomarginalen är låg. Nettomarginal = 0.50%.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är god. Justerad soliditet = 92.80%.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar låg konkursrisk. Z-score = 4.39.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är god. Balanslikviditet = 157.78.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 0.00 dagar.
Kassalikviditet
Kassalikviditeten är god. Kassalikviditet = 157.78.
Lageruppbyggnad
Lagernivåerna är stabila.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = 1.12%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är god. Räntetäckningsgrad = 13526.00.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är god. Rörelsemarginal = 12.00%.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar följer omsättningstakten.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Regeln hoppar över bolag med resultat eller omsättning över 10 Mkr.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Befattningshavare (5)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Jan Lennart Nyström (61 år)
Huvudansvarig revisor
Carl Johan Byberg (45 år)
Verkställande Direktör
Huzells Tunga Delar AB
Juridisk ägare

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen Dessutom har verkställande direktören rätt att teckna firman beträffande löpande förvaltningsåtgärder

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Huzells Tunga Delar I Gävle AB ingår i en koncern med totalt 12 bolag. Moderbolaget är Huzells Tunga Delar AB.
Huzells Tunga Delar I Gävle AB har 0 dotterbolag.
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
358,34 Mkr
94
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
109,66 Mkr
31
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
44,87 Mkr
9

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2023, 2022, 2021
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2023
546 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
8,22 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
10,33 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2023
13,53 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
9,69 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
12,89 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2023
14,23 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
10,38 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
13,07 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2023
109,66 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
103,72 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
99,71 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2023
1,65 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
921 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
205 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2023
3,54 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
2,96 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
3,02 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2023
31 . Minskat jämfört med föregående år
2022
35 . Ökat jämfört med föregående år
2021
33 . Ökat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2023
178 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
1,13 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
187 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2023
17,61 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
234,71 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
313,15 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2023
15,18 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
10,16 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
13,08 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2023
109,84 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
104,86 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
99,90 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2023 2022 2021
Nettoresultat
546 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 8,22 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 10,33 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
13,53 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 9,69 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 12,89 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
14,23 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 10,38 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 13,07 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
109,66 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 103,72 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 99,71 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
1,65 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 921 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 205 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning per anställd
3,54 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 2,96 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 3,02 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
31 . Minskat jämfört med föregående år 35 . Ökat jämfört med föregående år 33 . Ökat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
178 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,13 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 187 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
17,61 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 234,71 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 313,15 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
15,18 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 10,16 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 13,08 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
109,84 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 104,86 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 99,90 Mkr . Ökat jämfört med föregående år

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Moderbolag ändrat
2024-10-29
Moderbolaget har ändrats
Status ändrad
2024-09-24
Organisationens status har ändrats.
Status: Inaktiv
Avregistrerad som arbetsgivare
2024-09-17
Företaget har avregistrerats som arbetsgivare
Avregistrerad för moms
2024-09-17
Organisationen har avregistrerats för moms
Avregistrerad för F-Skatt
2024-09-17
Organisationen har avregistrerats för F-skatt.
Status ändrad
2024-09-17
Organisationens status har ändrats.
Status: Inaktiv
Dotterbolag borttaget
2024-09-03
Ett dotterbolag har avregistrerats
Balansräkning ändrad
2024-08-27
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 70844
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2024-08-27
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 15178
Gammalt värde: N/A
Omsättning ändras
2024-08-20
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 109665
Årsresultatet ändrat
2024-08-20
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 546
Arbetsställe ändrat
2024-08-20
Information om arbetsställe har ändrats
Organisationens adress rättad
2024-02-13
Organisationens adress har rättats
Organisationens adress rättad
2024-02-13
Organisationens adress har rättats
Huvudkontor ändrat
2024-02-13
Huvudkontorets adress har ändrats
Balansräkning ändrad
2023-10-24
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 89047
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2023-10-24
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 10159
Gammalt värde: N/A
Årsresultatet ändrat
2023-07-18
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 8215
Omsättning ändras
2023-07-18
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 103724
Arbetsställe ändrat
2023-07-18
Information om arbetsställe har ändrats
Ny styrelsemedlem
2023-07-11
En ny medlem har lagts till i organisationens styrelse
Namn: Ekholm, Arni Matti-Pekka
Roller: Styrelseledamot
Giltig från: 2023-07-05
Organisationens namn ändrat
2023-07-11
Organisationens namn har ändrats