Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Htc Högtryckscenter I Väst AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Htc Högtryckscenter I Väst AB är ett aktiebolag som grundades år 1985 och är verksamt inom "Partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustning". Företaget har sitt säte i Västra Frölunda. Under 2024 uppgick omsättningen till 58,87 Mkr, en minskning med 7,59 Mkr jämfört med föregående år. Under 2024 var vinstmarginalen i stort sett oförändrad jämfört med föregående år. Htc Högtryckscenter I Väst AB hade i genomsnitt 14 anställda under året. Under 2024 minskade antalet anställda med 7% jämfört med föregående år. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 56 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Koncern

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Htc Högtryckscenter I Väst AB och dess befattningshavare.
Inga träffar hittades i rättsliga mål
Företaget och befattningshavare förekommer inte i rättsliga mål.
Säkerhetsrapporten visar inga träffar som kräver fördjupad granskning just nu. För en komplett riskbedömning kan du även beställa en Kreditupplysning för att se aktuell skuldbild, betalningsanmärkningar och kreditvärdighet.
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
119 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
16
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
5
Observera
Avvikelser som bör följas upp
4
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
26 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.
F-skattestatus
F-skatt är aktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer inte i rättsliga beslut.

Skulder

Andel kortfristiga externa skulder
Mycket hög andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 0.923. Ojusterad andel = 0.923.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan är otillräcklig för kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 0.00.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är mycket hög. Nettoskuld/EBITDA = 15.38.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är förhöjd. Skuldsättningsgrad = 2.23.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Ökning av kundfordringar
Kundfordringar växer betydligt snabbare än omsättningen.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är förhöjd. DSO = 67.12 dagar.
Kassalikviditet
Kassalikviditeten är svag. Kassalikviditet = 0.94.
Nettomarginal
Nettomarginalen är låg. Nettomarginal = 0.42%.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är låg. Rörelsemarginal = 1.00%.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är god. Justerad soliditet = 32.39%.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar låg konkursrisk. Z-score = 3.67.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är god. Balanslikviditet = 1.54.
Lageruppbyggnad
Lagernivåerna är stabila.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = 4.24%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är god. Räntetäckningsgrad = 6.08.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Regeln hoppar över bolag med resultat eller omsättning över 10 Mkr.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Dave Vincent Magnusson (76 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
100% - 100%

Befattningshavare (5)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen Firman tecknas var för sig av Magnusson, Dave Vincent Magnusson, Fredrik Tobias

Varumärken

Registrerade varumärken kopplade till företaget.

H-C HÖGTRYCKS-CENTER

Registreringsnummer:
368194
Ansökningsdatum:
2003-11-19
Registreringsdatum:
2004-08-20
Reg. utgång:
2014-08-20
Typ:
Figurmärke
Källa: Patent- och registreringsverket

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Htc Högtryckscenter I Väst AB ingår i en koncern med totalt 5 bolag. Moderbolaget är Åtc Holding AB.
Htc Högtryckscenter I Väst AB har 0 dotterbolag.
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
646 Tkr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
15,06 Mkr
4
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
75,16 Tkr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
925,13 Tkr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
58,87 Mkr
14

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2024, 2023, 2022
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2024
247 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
623 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
2 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2024
602 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
1,32 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
−931 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2024
877 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
1,45 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
−883 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2024
58,87 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
66,46 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
51,05 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2024
19 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
5 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
2 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2024
4,20 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
4,43 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
3,40 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2024
14 . Minskat jämfört med föregående år
2023
15 . Oförändrat jämfört med föregående år
2022
15 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2024
732 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
1,72 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
695 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2024
17,64 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
41,53 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
133 kr . Minskat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2024
522 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
1,16 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
−1,0 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2024
59,60 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
68,18 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
51,75 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2024 2023 2022
Nettoresultat
247 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 623 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 2 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
602 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,32 Mkr . Ökat jämfört med föregående år −931 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
877 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,45 Mkr . Ökat jämfört med föregående år −883 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
58,87 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 66,46 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 51,05 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
19 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 5 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 2 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning per anställd
4,20 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 4,43 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 3,40 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
14 . Minskat jämfört med föregående år 15 . Oförändrat jämfört med föregående år 15 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
732 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,72 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 695 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
17,64 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 41,53 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 133 kr . Minskat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
522 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,16 Mkr . Ökat jämfört med föregående år −1,0 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
59,60 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 68,18 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 51,75 Mkr . Ökat jämfört med föregående år

Bolagets redovisning (Koncern)

Ekonomisk information för koncernen.

Visar 2024, 2023, 2022
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2024
247 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
623 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
2 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2024
602 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
1,32 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
−931 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2024
877 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
1,45 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
−883 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2024
58,87 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
66,46 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
51,05 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2024
19 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
5 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
2 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2024
4,20 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
4,43 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
3,40 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2024
14 . Minskat jämfört med föregående år
2023
15 . Oförändrat jämfört med föregående år
2022
15 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2024
732 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
1,72 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
695 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2024
17,64 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
41,53 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
133 kr . Minskat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2024
522 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
1,16 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
−1,0 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2024
59,60 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
68,18 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
51,75 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2024 2023 2022
Nettoresultat
247 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 623 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 2 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
602 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,32 Mkr . Ökat jämfört med föregående år −931 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
877 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,45 Mkr . Ökat jämfört med föregående år −883 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
58,87 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 66,46 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 51,05 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
19 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 5 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 2 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning per anställd
4,20 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 4,43 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 3,40 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
14 . Minskat jämfört med föregående år 15 . Oförändrat jämfört med föregående år 15 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
732 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,72 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 695 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
17,64 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 41,53 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 133 kr . Minskat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
522 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,16 Mkr . Ökat jämfört med föregående år −1,0 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
59,60 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 68,18 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 51,75 Mkr . Ökat jämfört med föregående år

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Primär bransch ändrad
2025-12-12
Organisationens primära bransch har ändrats.
Standard: SNI
Ny huvudbransch
46649
Tidigare huvudbransch
46699
Branschklassificering uppdaterad
2025-12-12
Organisationens branschklassificering har uppdaterats.
Standard: SNI
Nya branscher
28990
33120
47811
68203
Tidigare branscher
28990
33120
45110
68203
Vinsten ändrad
2025-06-10
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: -897
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2025-06-10
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: 26787
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2025-06-10
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: 522
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2025-06-10
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: 20224
Gammalt värde: N/A
Omsättning ändras
2025-06-03
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 58869
Årsresultatet ändrat
2025-06-03
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 247
Arbetsställe ändrat
2025-06-03
Information om arbetsställe har ändrats
Vinsten ändrad
2024-08-13
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 206
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2024-08-13
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 27901
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2024-08-13
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 18864
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2024-08-13
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 1158
Gammalt värde: N/A
Årsresultatet ändrat
2024-08-06
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 623
Omsättning ändras
2024-08-06
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 66460
Organisationens adress rättad
2024-03-12
Organisationens adress har rättats
Organisationens adress rättad
2024-03-12
Organisationens adress har rättats
Balansräkning ändrad
2023-10-24
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 18586
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2023-10-24
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: -1008
Gammalt värde: N/A
Omsättning ändras
2023-08-08
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 51052
Årsresultatet ändrat
2023-08-08
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 2