Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Hemvist Söderby 2:60 Förvaltnings AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Hemvist Söderby 2:60 Förvaltnings AB är ett aktiebolag som är verksamt inom "uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder" och grundades 2020. Under 2023 uppgick omsättningen till 985 Tkr. Företagets vinstmarginal uppgick till -79% och resultatet till −2,9 Mkr.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.

Finansiell analys av Hemvist Söderby 2:60 Förvaltnings AB årsredovisning för räkenskapsåret 2023-05-01 till 2023-12-31

Översikt

Hemvist Söderby 2:60 Förvaltnings AB är ett fastighetsförvaltande bolag med säte i Stockholm. Under räkenskapsåret gjorde bolaget en förändring i räkenskapsåret, vilket har resulterat i en förkortad redovisningsperiod.

Resultaträkning

Bolaget hade hyresintäkter på 9 152 tkr jämfört med 985 tkr föregående år, vilket antyder en betydande ökning i intäkter. Driftnettot förbättrades också kraftigt till 5 924 tkr från en förlust på -300 tkr. Detta visar på en förbättrad operativ effektivitet och förvaltning av deras fastighetsportfölj.

Rörelseresultatet landade på 4 469 tkr jämfört med en förlust på -776 tkr tidigare. Av- och nedskrivningar på 1 384 tkr belastar resultatet, vilket är en ökning från föregående år.

Den mest markanta förändringen är i räntekostnaderna som ökat till -7 212 tkr från -2 146 tkr. Detta har resulterat i ett resultat efter finansiella poster på -2 727 tkr, jämfört med -2 922 tkr föregående period. Årets förlust stannar på -3 263 tkr efter bokslutsdispositioner och skatter, även om detta är en förbättring från föregående års förlust på -5 199 tkr.

Balansräkning

Bolagets totala tillgångar är 261 109 tkr, upp från 255 507 tkr per 2023-04-30. Förvaltningsfastigheterna minskade i värde till 214 583 tkr från 251 881 tkr, vilket delvis kan förklaras av årets avskrivningar och eventuella investeringar.

Eget Kapital och Skulder:

  • Soliditeten minskade till 4,2 % från 5,5 %, vilket antyder en svagare finansiell ställning.
  • Långfristiga skulder ökade till 245 566 tkr från 238 446 tkr, vilket kan bidra till ökade räntekostnader i framtiden.
  • Kortfristiga skulder ökade också till 2 047 tkr från 770 tkr, vilket visar på kortsiktiga likviditetsbehov.

Kassaflödesanalys

Kassaflödet från den löpande verksamheten var starkt negativt med -39 937 tkr, vilket huvudsakligen beror på förändringar i rörelsekapital. Kassaflödet från investeringsverksamheten däremot genererade +32 748 tkr, huvudsakligen genom minskningar i fordringar hos koncernföretag och intäkter från investeringsstöd. Kassaflödet från finansieringsverksamheten var +7 120 tkr.

Nyckeltal

  • Hyresintäkter: 9 152 tkr (Tidigare år: 985 tkr)
  • Driftnetto: 5 924 tkr (Tidigare år: -300 tkr)
  • Rörelseresultat: 4 469 tkr (Tidigare år: -776 tkr)
  • Soliditet: 4,2 % (Tidigare år: 5,5 %)

Slutsats

Hemvist Söderby 2:60 Förvaltnings AB har genomgått en förbättring i sin operativa verksamhet, vilket framgår av det positiva driftnettot och det förbättrade rörelseresultatet. Dock kvarstår utmaningar med höga finansiella kostnader, vilket belastar nettoresultatet signifikant. Likviditeten är under stress vilket framgår av det negativa kassaflödet från den löpande verksamheten. På kort sikt behöver bolaget hantera sina finansiella kostnader effektivt och stabilisera sitt rörelsekapital för att förbättra kassaflödet och soliditeten.

Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Hemvist Söderby 2:60 Förvaltnings AB och dess befattningshavare.
Träffar hittades i rättsliga mål
Vi har identifierat att företaget eller dess befattningshavare förekommer i rättsliga sammanhang.
* I rapporten får du detaljerade sammanfattningar av de mål som påträffats, relevanta fakta och källhänvisningar. Vid tvistemål visas information om både kärande och svarande part. Originalhandlingar levereras endast vid tvistemål.
Beställ fullständig säkerhetsrapport
Välj tillägg för att få en komplett bild av bolaget:
* När du genomför köpet av kreditupplysning godkänner du Creditsafes villkor för kreditupplysningstjänster. För att se kreditupplysning måste du vara inloggad och verifierad med BankID.
Köp både Säkerhetsrapport och Kreditupplysning för 249kr (ordinariepris 308kr).
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
189 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
13
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
2
Observera
Avvikelser som bör följas upp
9
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
25 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

F-skattestatus
F-skatt saknas eller är inaktiv.
Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer i rättsliga beslut.

Skulder

Kassa/kortfristig skuld
Kassan är otillräcklig för kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 0.00.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är mycket hög. Nettoskuld/EBITDA = 42.31.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är mycket hög. Skuldsättningsgrad = 23.03.
Andel kortfristiga externa skulder
Andelen kortfristiga externa skulder är låg. Justerad andel = 0.008. Ojusterad andel = 0.008.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Justerad soliditet
Justerad soliditet är kritiskt låg. Justerad soliditet = 4.15%.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar hög konkursrisk. Z-score = 0.25.
Lönsamhetstrend
Resultatet har försämrats två år i rad och är negativt.
Nettomarginal
Nettomarginalen är mycket svag. Nettomarginal = -35.65%.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är under 1. Räntetäckningsgrad = 0.62.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är god. Balanslikviditet = 21.00.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 0.00 dagar.
Kassalikviditet
Kassalikviditeten är god. Kassalikviditet = 21.00.
Lageruppbyggnad
Lagernivåerna är stabila.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = 42904.00%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är god. Rörelsemarginal = 49.00%.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.
!
Ökning av kundfordringar
Underlag för kundfordringar saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoner är engagerade i många bolag.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Veselin Mijac (70 år)
Genom
Person
Bosatt
ME
Andel
100% - 100%

Befattningshavare (5)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Hemvist Söderby 2:60 Förvaltnings AB ingår i en koncern med totalt 23 bolag. Moderbolaget är Savana Ix Fastighets AB.
Hemvist Söderby 2:60 Förvaltnings AB har 0 dotterbolag.
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
9,15 Mkr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
13,84 Mkr
0

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2023, 2022, 2021
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2023
−5,2 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
−62 Tkr . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2023
−776 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
−62 Tkr . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2023
−473 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
−62 Tkr . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2023
985 Tkr . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2023
−2,9 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
−62 Tkr . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2023
985 Tkr . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2023 2022 2021
Nettoresultat
−5,2 Mkr . Minskat jämfört med föregående år −62 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas
Rörelseresultat (EBIT)
−776 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −62 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas
EBITDA
−473 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −62 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas
Omsättning
985 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Ränteintäkter
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Omsättning per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Övriga intäkter
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Bruttoresultat
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
−2,9 Mkr . Minskat jämfört med föregående år −62 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas
Totala rörelseintäkter
985 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Moderbolag ändrat
2024-11-26
Moderbolaget har ändrats
Moderbolag ändrat
2024-11-05
Moderbolaget har ändrats
Moderbolag ändrat
2024-11-05
Moderbolaget har ändrats
Status ändrad
2024-11-05
Organisationens status har ändrats.
Status: Inaktiv
Organisationens adress har ändrats.
2024-10-08
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2024-10-07
Ny adress
Hammarby Kaj 10 12032 Stockholm
12032 Stockholm SE
Gammal adress
40429 Göteborg
40429 Västra Götaland SE
Balansräkning ändrad
2024-08-20
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-05-01 - 2024-01-01
Värde: 261109
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2024-08-20
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-05-01 - 2024-01-01
Värde: -2727
Gammalt värde: N/A
Omsättning ändras
2024-08-13
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 8
Värde: 9152
Årsresultatet ändrat
2024-08-13
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 8
Värde: -3263
Ny styrelsemedlem
2024-07-23
En ny medlem har lagts till i organisationens styrelse
Namn: Sjöblom, Karl Fredrik
Personnummer: 19760310-****
Roller: Styrelsesuppleant
Giltig från: 2024-07-15
Ny styrelsemedlem
2024-07-23
En ny medlem har lagts till i organisationens styrelse
Namn: Börjesson, Wilhelm Per
Personnummer: 19911127-****
Roller: Styrelseledamot
Giltig från: 2024-07-15
Styrelsemedlem borttagen
2024-07-23
En medlem har tagits bort från organisationens styrelse
Namn: Jernberg, Svante Georg
Personnummer: 19640701-****
Roller: Styrelseledamot
Giltig från: 2023-03-22
Styrelsemedlem borttagen
2024-07-23
En medlem har tagits bort från organisationens styrelse
Namn: Gärde, Lars Styrbjörn
Personnummer: 19580408-****
Roller: Styrelseledamot
Giltig från: 2023-03-22
Balansräkning ändrad
2024-02-13
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-05-01 - 2023-05-01
Värde: 255507
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2024-02-13
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-05-01 - 2023-05-01
Värde: -2922
Gammalt värde: N/A
Organisationens adress rättad
2024-02-06
Organisationens adress har rättats
Årsresultatet ändrat
2024-02-06
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-04-01
Varaktighet: 12
Värde: -5199
Omsättning ändras
2024-02-06
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-04-01
Varaktighet: 12
Värde: 985