Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Anmärkning

Aktuella anmärkningar registrerade för företaget.

Konkurs avslutad 2024-08-01

Om Heart Health Group I Malmö AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Heart Health Group I Malmö AB grundades år 2007. Under 2020 uppgick omsättningen till 4,82 Mkr, en minskning med 621 Tkr jämfört med föregående år. Under 2020 var vinstmarginalen i stort sett oförändrad jämfört med föregående år. Heart Health Group I Malmö AB hade i genomsnitt 4 anställda under året. Under 2020 minskade antalet anställda med 20% jämfört med föregående år. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 62 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

Ingen årsredovisning hittades.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Heart Health Group I Malmö AB och dess befattningshavare.
Inga träffar hittades i rättsliga mål
Företaget och befattningshavare förekommer inte i rättsliga mål.
Säkerhetsrapporten visar inga träffar som kräver fördjupad granskning just nu. För en komplett riskbedömning kan du även beställa en Kreditupplysning för att se aktuell skuldbild, betalningsanmärkningar och kreditvärdighet.
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
119 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
19
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
3
Observera
Avvikelser som bör följas upp
3
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
26 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Aktiv konkurs eller likvidation upptäkt.
F-skattestatus
F-skatt saknas eller är inaktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer inte i rättsliga beslut.

Skulder

Andel kortfristiga externa skulder
Mycket hög andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 1.000. Ojusterad andel = 1.000.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan är otillräcklig för kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 0.09.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är förhöjd. Skuldsättningsgrad = 2.16.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är låg. Nettoskuld/EBITDA = 1.66.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Balanslikviditet
Balanslikviditeten är måttlig. Balanslikviditet = 1.12.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är god. Justerad soliditet = 32.78%.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar låg konkursrisk. Z-score = 4.54.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 12.04 dagar.
Kassalikviditet
Kassalikviditeten är god. Kassalikviditet = 1.12.
Lageruppbyggnad
Lagernivåerna är stabila.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = 353.21%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
Nettomarginal
Nettomarginalen är god. Nettomarginal = 7.98%.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är god. Räntetäckningsgrad = 17.44.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är god. Rörelsemarginal = 12.00%.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar följer omsättningstakten.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Befattningshavare (2)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Jerowi AB
Juridisk ägare

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Heart Health Group I Malmö AB ingår i en koncern med totalt 2 bolag. Moderbolaget är Jerowi AB.
Heart Health Group I Malmö AB har 0 dotterbolag.
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
4,82 Mkr
4

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2020, 2019, 2018
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2020
385 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2019
1 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2018
579 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2020
558 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2019
667 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2018
604 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2020
586 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2019
700 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2018
643 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2020
4,82 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2019
5,44 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2018
4,88 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2020
- . Trend saknas
2019
- . Trend saknas
2018
- . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2020
1,21 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2019
1,09 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2018
1,22 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2020
- . Trend saknas
2019
- . Trend saknas
2018
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2020
- . Trend saknas
2019
- . Trend saknas
2018
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2020
4 . Minskat jämfört med föregående år
2019
5 . Ökat jämfört med föregående år
2018
4 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2020
361 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2019
22 Tkr . Trend saknas
2018
- . Trend saknas
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2020
- . Trend saknas
2019
- . Trend saknas
2018
- . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2020
96,25 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2019
200 kr . Minskat jämfört med föregående år
2018
144,75 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2020
526 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2019
589 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2018
590 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2020
5,18 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2019
5,46 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2018
4,88 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2020 2019 2018
Nettoresultat
385 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 1 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 579 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
558 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 667 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 604 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
586 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 700 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 643 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
4,82 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 5,44 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 4,88 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Omsättning per anställd
1,21 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,09 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 1,22 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
4 . Minskat jämfört med föregående år 5 . Ökat jämfört med föregående år 4 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
361 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 22 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas
Bruttoresultat
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
96,25 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 200 kr . Minskat jämfört med föregående år 144,75 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
526 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 589 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 590 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
5,18 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 5,46 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 4,88 Mkr . Minskat jämfört med föregående år

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Moderbolag ändrat
2024-12-31
Moderbolaget har ändrats
Organisationens adress har ändrats.
2023-10-31
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2023-10-30
Ny adress
Gammal adress
Geijersgatan 4 21618 Limhamn
21618 SE