Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Högkvarteret Flintlåset 2 AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Högkvarteret Flintlåset 2 AB är ett aktiebolag som grundades år 2023 och är verksamt inom "Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder". Under 2025 uppgick omsättningen till 826,76 Tkr, en ökning med 238,76 Tkr jämfört med föregående år. Under 2025 försämrades vinstmarginalen med 23%.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Högkvarteret Flintlåset 2 AB och dess befattningshavare.
Inga träffar hittades i rättsliga mål
Företaget och befattningshavare förekommer inte i rättsliga mål.
Säkerhetsrapporten visar inga träffar som kräver fördjupad granskning just nu. För en komplett riskbedömning kan du även beställa en Kreditupplysning för att se aktuell skuldbild, betalningsanmärkningar och kreditvärdighet.
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
119 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
11
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
2
Observera
Avvikelser som bör följas upp
8
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
22 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

F-skattestatus
F-skatt saknas eller är inaktiv.
Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer inte i rättsliga beslut.

Skulder

Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är mycket hög. Nettoskuld/EBITDA = 44.01.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är mycket hög. Skuldsättningsgrad = 8.21.
Andel kortfristiga externa skulder
Andelen kortfristiga externa skulder är låg. Justerad andel = 0.025. Ojusterad andel = 0.025.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan täcker kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 0.61.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Altman Z-score
Altman Z-score indikerar hög konkursrisk. Z-score = 0.21.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är under 1. Balanslikviditet = 0.66.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är negativt två år i rad.
Nettomarginal
Nettomarginalen är mycket svag. Nettomarginal = -11.00%.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är under 1. Räntetäckningsgrad = 0.59.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är under önskat intervall. Justerad soliditet = 10.86%.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 9.12 dagar.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = -4.71%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är god. Rörelsemarginal = 16.00%.
!
Kassalikviditet
Underlag för kassalikviditet saknas.
!
Lageruppbyggnad
Underlag för lager saknas.
!
Lönsamhetstrend
Underlag för lönsamhetstrend saknas.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.
!
Ökning av kundfordringar
Underlag för kundfordringar saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoner är engagerade i många bolag.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Rykte och externa signaler

!
Domänens tillgänglighet
Domän saknas för validering.
!
SSL på domänen
Domän saknas för validering.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Karl Filip Nylin (36 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
0% - 25%
Carl Johan Harry Åkerström (35 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
75% - 99%

Befattningshavare (3)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas var för sig av ledamoten suppleanten

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Högkvarteret Flintlåset 2 AB ingår i en koncern med totalt 23 bolag. Moderbolaget är Högkvarteret Fastigheter AB.
Högkvarteret Flintlåset 2 AB har 0 dotterbolag.
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
800,00 Tkr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
728 Tkr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
826,76 Tkr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
475,29 Tkr
0

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2025, 2024
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2025
−90,9 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
−101 Tkr . Trend saknas
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2025
133,26 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
129 Tkr . Trend saknas
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2025
336,84 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
281 Tkr . Trend saknas
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2025
826,76 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
588 Tkr . Trend saknas
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2025
2,27 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
8 Tkr . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2025
- . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2025
- . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2025
- . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2025
- . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2025
- . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2025
826,76 Tkr . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2025
- . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2025
−90,9 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
−101 Tkr . Trend saknas
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2025
- . Trend saknas
2024
588 Tkr . Trend saknas
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2025 2024
Nettoresultat
−90,9 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −101 Tkr . Trend saknas
Rörelseresultat (EBIT)
133,26 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 129 Tkr . Trend saknas
EBITDA
336,84 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 281 Tkr . Trend saknas
Omsättning
826,76 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 588 Tkr . Trend saknas
Ränteintäkter
2,27 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 8 Tkr . Trend saknas
Omsättning per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
- . Trend saknas - . Trend saknas
Övriga intäkter
- . Trend saknas - . Trend saknas
Bruttoresultat
826,76 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
−90,9 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −101 Tkr . Trend saknas
Totala rörelseintäkter
- . Trend saknas 588 Tkr . Trend saknas

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Årsredovisning tillagd
2026-05-07
En ny årsredovisning har publicerats för organisationen.
Rapportperiod: 2025-01-01 – 2025-12-31
Primär bransch ändrad
2025-11-25
Organisationens primära bransch har ändrats.
Standard: SNI
Ny huvudbransch
68201
Tidigare huvudbransch
00000
Adress uppdaterad
2025-11-11
Organisationens adress har uppdaterats.
Giltig sedan: 2025-11-10
Ny adress
Hvitfeldtsgatan 9 B
c/o Högkvarteret
30294 Halmstad
Halland
Halmstad
SE
Tidigare adress
Hvitfeldtsgatan 9 A
c/o Högkvarteret
30294 Halmstad
Halland
Halmstad
SE
Organisationens adress har ändrats.
2025-09-02
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2025-09-01
Ny adress
Hvitfeldtsgatan 9 30294 Halmstad
30294 Halland SE
Gammal adress
Gamletullsgatan 12 30227 Halmstad
30227 Halland SE
Moderbolag ändrat
2025-08-19
Moderbolaget har ändrats
Årsresultatet ändrat
2025-07-29
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 13
Värde: -101
Omsättning ändras
2025-07-29
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 13
Värde: 588