Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Guld Compagniet I Motala AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Guld Compagniet I Motala AB är ett aktiebolag som är verksamt inom "detaljhandel med ur, guldsmedsvaror och smycken, utom via internet eller postorder" och grundades 1998. Företaget har sitt säte i Motala. Under 2024 uppgick omsättningen till 4,13 Mkr, i nivå med föregående år. Under 2024 var vinstmarginalen i stort sett oförändrad jämfört med föregående år. Guld Compagniet I Motala AB hade i genomsnitt 2 anställda under året. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 57 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Guld Compagniet I Motala AB och dess befattningshavare.
Träffar hittades i rättsliga mål
Vi har identifierat att företaget eller dess befattningshavare förekommer i rättsliga sammanhang.
* I rapporten får du detaljerade sammanfattningar av de mål som påträffats, relevanta fakta och källhänvisningar. Vid tvistemål visas information om både kärande och svarande part. Originalhandlingar levereras endast vid tvistemål.
Beställ fullständig säkerhetsrapport
Välj tillägg för att få en komplett bild av bolaget:
* När du genomför köpet av kreditupplysning godkänner du Creditsafes villkor för kreditupplysningstjänster. För att se kreditupplysning måste du vara inloggad och verifierad med BankID.
Köp både Säkerhetsrapport och Kreditupplysning för 249kr (ordinariepris 308kr).
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
189 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
15
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
7
Observera
Avvikelser som bör följas upp
3
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
26 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.
F-skattestatus
F-skatt är aktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer i rättsliga beslut.

Skulder

Kassa/kortfristig skuld
Kassan är otillräcklig för kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 0.04.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är mycket hög. Nettoskuld/EBITDA = 14.26.
Andel kortfristiga externa skulder
Förhöjd andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 0.700. Ojusterad andel = 0.700.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är låg. Skuldsättningsgrad = 1.41.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Kassalikviditet
Kassalikviditeten är under 0,8. Kassalikviditet = 0.17.
Lageruppbyggnad
Omsättningshastigheten i lager är långsam.
Lönsamhetstrend
Resultatet har försämrats två år i rad.
Nettomarginal
Nettomarginalen är låg. Nettomarginal = 0.19%.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är låg. Räntetäckningsgrad = 1.33.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är låg. Rörelsemarginal = 2.00%.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är god. Justerad soliditet = 41.51%.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar låg konkursrisk. Z-score = 3.15.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är god. Balanslikviditet = 2.40.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 1.42 dagar.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = 0.96%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar följer omsättningstakten.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Hanna Topal (72 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
100% - 100%

Befattningshavare (5)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Chadi Karl Topal (39 år)
Verkställande Direktör
Zezaf Basmage Topal (71 år)
Styrelsesuppleant
Edissa Finans AB
Juridisk ägare

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas var för sig av Basmage Topal, Zezaf Topal, Hanna Dessutom har verkställande direktören rätt att teckna firman beträffande löpande förvaltningsåtgärder

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Guld Compagniet I Motala AB ingår i en koncern med totalt 5 bolag. Moderbolaget är Edissa Finans AB.
Guld Compagniet I Motala AB har 0 dotterbolag.
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
482,75 Tkr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
4,13 Mkr
2
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
3,69 Mkr
6
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
6,52 Mkr
4

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2024, 2023, 2022
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2024
8 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
230 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
435 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2024
77 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
447 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
467 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2024
81 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
447 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
467 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2024
4,13 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
4,08 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
4,48 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2024
1 Tkr . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2024
2,06 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
2,04 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
2,24 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2024
2 . Oförändrat jämfört med föregående år
2023
2 . Oförändrat jämfört med föregående år
2022
2 . Minskat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2024
28 Tkr . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
115 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2024
4 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
115 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
217,50 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2024
20 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
416 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
435 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2024
4,16 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
4,08 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
4,60 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2024 2023 2022
Nettoresultat
8 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 230 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 435 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
77 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 447 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 467 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
81 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 447 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 467 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
4,13 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 4,08 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 4,48 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
1 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Omsättning per anställd
2,06 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 2,04 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 2,24 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
2 . Oförändrat jämfört med föregående år 2 . Oförändrat jämfört med föregående år 2 . Minskat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
28 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas 115 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
4 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 115 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 217,50 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
20 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 416 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 435 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
4,16 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 4,08 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 4,60 Mkr . Minskat jämfört med föregående år

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Antal anställda har ändrat
2026-05-13
Det rapporterade antalet anställda för organisationen har ändrats.
Nuvarande uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Tidigare uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Antal anställda har ändrat
2026-04-08
Det rapporterade antalet anställda för organisationen har ändrats.
Nuvarande uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Tidigare uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Antal anställda har ändrat
2026-02-11
Det rapporterade antalet anställda för organisationen har ändrats.
Nuvarande uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Tidigare uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Primär bransch ändrad
2025-12-12
Organisationens primära bransch har ändrats.
Standard: SNI
Ny huvudbransch
47771
Tidigare huvudbransch
47772
Organisationens adress rättad
2025-06-24
Organisationens adress har rättats
Balansräkning ändrad
2025-06-03
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-09-01 - 2024-09-01
Värde: 2035
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2025-06-03
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-09-01 - 2024-09-01
Värde: 20
Gammalt värde: N/A
Årsresultatet ändrat
2025-05-27
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2024-08-01
Varaktighet: 12
Värde: 8
Omsättning ändras
2025-05-27
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2024-08-01
Varaktighet: 12
Värde: 4127
Balansräkning ändrad
2024-04-09
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-09-01 - 2023-09-01
Värde: 2162
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2024-04-09
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-09-01 - 2023-09-01
Värde: 416
Gammalt värde: N/A
Organisationens adress rättad
2024-04-02
Organisationens adress har rättats
Omsättning ändras
2024-04-02
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-08-01
Varaktighet: 12
Värde: 4085
Årsresultatet ändrat
2024-04-02
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-08-01
Varaktighet: 12
Värde: 230